روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ July 12 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

نشست خبری یک ساعت و نیمه مدیرکل بنیاد شهید با خبرنگاران اصفهانی در آستانه روز شهدا؛

گلایه از موازی کاری ها و قول برای رسیدگی به خانواده شهدا

  • کد خبر 9950
  • تاریخ خبر ۱۳۹۷/۱۲/۱۸

پس از مدت ها بالاخره روی مدیرکل بنیاد شهید استان را دیدیم . البته تعجبی هم ندارد. اینجا اصفهان است؛ شهر شهیدان ، استانی که بیشترین شهید را تقدیم اسلام و انقلاب کرده و در باغ شهادت را به روی جوانانش نبسته اند و رفیقانی که رفتند، جاماندگان را هم دعا کرده اند که «راه ادامه دارد» و خون شهدا هنوز می جوشد و هنوز این شهر، بوی شهید می دهد و مردمانش هنوز که هنوز است، روی شانه های خود، تابوت شهید تشییع می کنند و راه گلستان شهدا را بهتر از هر مسیر دیگری در این شهر می شناسند، مسیری که مستقیم به بهشت می رسد .

و خلاصه که همه اینها را گفتیم تا بگوییم در چنین شهری، لابد دغدغه و مشغولیات و مشغله های مسئولان و متولیان حوزه ایثار و شهادت هم زیاد است، یعنی طبیعتا باید زیاد باشد و وقت چندانی برای پاسخگویی و نشست خبری گذاشتن نداشته باشند و مدام مشغول کار و خدمت به شهدا و خانواده های شهدا و ایثارگران باشند. «وکیلی» خودش هم همین را گفت . گفت ترجیح می دهند خیلی اهل توی بوق و کرنا کردن خدمتی که می کنند، نباشند و بیشتر کار کنند تا اینکه حرف بزنند. ولی خب نتیجه این همه کار کردن و به تعبیر «وکیلی» توی بوق و کرنا نکردن چه بوده است؟
همان اول نشست، آقای مدیرکل، حجت را تمام کرد و خطاب به خبرنگاران گفت این را حتما بنویسید و بر آن تاکید کنید که بنیاد شهید فقط «هماهنگ کننده خدمت رسانی» است، درواقع بین دستگاه‌های متولی خدمت رسانی ، هماهنگی ایجاد می کند که این ایجاد هماهنگی یکی از دو رسالت اصلی است که برای بنیاد شهید تعریف شده است. «وکیلی» البته توضیح بیشتری نداد . شاید می خواست در پاسخ به آن هایی که از مسئولان این بنیاد می پرسند دقیقا کجایید ؟ و چه می کنید، پاسخی داده باشد که خیال شان راحت باشد. از بنیاد شهید تنها در همین حد بخواهید و توقع داشته باشید: «هماهنگ کننده»
وکیلی، رسالت دوم را «ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه» معرفی و تاکید کرد که این فرهنگ خوشبختانه ترویج و منتقل شده و مصداق عینی و شاهد این ادعا هم بچه های مدافع حرم و شهدای مدافع وطن و امنیت هستند و اشاره کرد که بسیاری از این شهدا هم متعلق به استان اصفهان هستند. به حضور اصفهانی ها در تمامی عرصه های خدمت رسانی و پاسداری از میهن و جانفشانی برای مردم اشاره کرد؛ حضور اصفهانی ها روی ناو سانچی‌ای که غرق شد تا محمدطاهای چهارساله در رژه اهواز که با حمله تروریست ها مواجه شد تا همین شهدای پاسدار لشکر 14 امام حسین (ع) که در خاش به خون غلتیدند.
وکیلی، درباره نقش بنیاد شهید در شهید پرور بودن مکتب و مسیری که اصفهان پیموده و می پیماید توضیح چندانی نداد. درباره وصیتنامه های شهدا ولی سخن گفت. تاکید کرد که از مجموع 23500 شهید استان اصفهان ، 14 هزار وصیتنامه جمع آوری شده و روی آنها کار پژوهشی صورت گرفته است که اگر همین وصیتنامه ها را چراغ راه قرار داده و به آن عمل کنیم و رسانه ها بتوانند پیام شهدا در این وصیتنامه‌ها را به درستی به جامعه منتقل کنند، امنیت ملی ما تا سال های سال هیچ مشکلی نخواهد داشت و تضمین شده است.
و بعد نوبت به پیام های استخراج شده از دل کار پژوهشی صورت گرفته روی وصیتنامه شهدا رسید. وکیلی، بدون ترتیب بندی خاصی گفت که این پیام‌ها در چند موضوع ویژه خلاصه می شود : توصیه به وحدت، توصیه به تقوای الهی و اخلاق اسلامی، پشتیبانی از ولایت فقیه، نماز اول وقت، امر به معروف و نهی از منکر، اجرای احکام الهی .
مدیرکل بنیاد شهید در ادامه همچنین به این سوال پاسخ داد که اگر شهدا در میان ما بودند، چه موضعی اتخاذ می کردند و تاکید کرد که شهدا که خودشان و تمام وجودشان را فدای اسلام و ایران کردند، اگر بودند ، به ما می گفتند منتظریم ببینیم شما در مقابل استکبار جهانی چه می کنید. مورد بعدی به تولی و تبری برمی گردد. اگر بودند، تمام عشق شان را فدا و نثار انقلاب می کردند. موضوع مهم بعدی به خاستگاه شهیدپروری در آن دوران برمی گردد . شهدا از دل مساجد و از رهاورد همنشینی با روحانیت و علما به جبهه رفتند.
به اینجا که رسید، «وکیلی» از خبرنگاران خواست این سخن حضرت پیر جماران را حتما بنویسند و یادآور شوند که حضرت روح ا...می گفت : « از فانتوم نترسید، از خالی شدن مساجد بترسید.»
و یقینا اگر شهدا بودند تمام تلاش شان را می کردند که بازار «نماز» و «وحدت» و «مسجد» از رونق نیفتد.


 
****


پس از پایان بخش اول نشست خبری مدیرکل بنیاد شهید  و امور ایثارگران استان که به سخنان «وکیلی» اختصاص داشت، نوبت به پرسش و پاسخ‌های خبرنگاران و مدیرکل رسید. اولین سوال درباره یکسان سازی قبور شهدا بود که اخیرا مقام معظم رهبری نیز در این باره توصیه هایی جدی داشتند. «وکیلی» تاکید کرد که در راستای منویات رهبری در این باره گام برمی دارند و قطعا بدون رضایت خانواده شهدا، دست به هیچ مزار و قطعه ای نمی زنند و اگر هر برنامه ای هم صورت گرفته، تنها به منظور مرمت و بازسازی قبور مطهر شهدا بوده شبیه آنچه در قطعه شهدای دارخوین صورت گرفت و البته او این را هم اضافه کرد که برنامه ای جهت یکسان سازی قبور در دست کار نداشته و ندارند و اگر هم قبلا اقدامی در این باره صورت گرفته، مربوط به دوره او نیست.
سوالاتی هم درباره جانبازان قطع نخاعی و دهکده دفاع مقدس و قانون درصد جانبازی و شایعاتی درباره تعطیلی آسایشگاه جانبازان شهید مطهری مطرح شد.
وکیلی، درباره دهکده دفاع مقدس گفت که در حال تکمیل شدن است  و وعده داد که محتوای آن «جوان پسند» خواهد بود. البته سردار فدا ، جانشین فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) سال 94 وعده داده بود که این دهکده به بزرگ‌ترین مجموعه فرهنگی جنوب شهر اصفهان تبدیل خواهد شد.
مدیرکل بنیاد شهید درباره مرکز توانبخشی امام حسین(ع) خمینی شهر هم گفت که در این مرکز تنها کار توانبخشی انجام می شود و مکانی برای نگهداری دائم از جانبازان نیست. درباره شایعه ای که یکی از خبرنگاران آن را مطرح کرد مبنی بر تعطیل شدن آسایشگاه شهید مطهری اصفهان هم اینگونه پاسخ داد که «این مرکز جان و چشم ماست و به هیچ عنوان تعطیل نمی شود و برنامه هایی هم برای گسترش و توسعه و مجهزترشدن آن داریم.»
یکی از خبرنگاران حاضر در نشست درباره قانون 70 درصد جانبازی پرسید و اینکه چرا برخی جانبازان که سختی ها و مشقت های فراوانی هم متحمل شده اند، تنها به خاطر چند درصد، پس از فوت، شهید محسوب نمی شوند و به طور کلی این قانون چقدر موشکافانه و همراه با عدالت اجرا می شود؟
وکیلی، توضیحاتی درباره روال کار داد و مثالی هم در این باره زد: «سال قبل جانباز 25 درصدی داشتیم که از قضا با آقای مهرعلیزاده-استاندار وقت- به دیدنش رفتیم و این جانباز پس از مدتی از دار دنیا رفت. کار درمانی اش را هم به صورت گیاه درمانی انجام می‌داد. مدارک ایشان را پس از فوت به کمیسیون احراز فرستادیم و ایشان به عنوان شهید شناخته شد. »
و بعد آقای مدیرکل، آمار جالب توجهی هم از میزان پرونده هایی که در سال جاری برای احراز درصد به کمیسیون به مرکز فرستادند، ارائه داد: « ما امسال نزدیک به 4 هزار مورد را به کمیسیون بردیم. بعضی‌ها قبلا درصد گرفتند اما به مرور زمان، ضایعه ناشی از حضورشان در جنگ عود کرد و درصدشان بالا رفته که اینها همه در کمیسیون احراز می شود.»
از مدیرکل بنیاد شهید درباره وظیفه اصلی بنیاد شهید پرسیدیم و اینکه این بنیاد دقیقا چه کاری انجام می دهد چون آن چه ما می بینیم این است که متولی اکثر برنامه های مرتبط با شهید و شهدا در شهر، سپاه و لشکر 14 هستند و بنیاد چه می کند این وسط؟ بنیادی که عنوان «شهید» را یدک می کشد و ما نمی توانیم از شهرداری یا استانداری که یک دوره دست اصولگراها و دوره بعد دست اصلاح طلبان است و همگی هم به بازی های سیاسی خود مشغول می شوند، انتظار داشته باشیم دغدغه اصلی شان کار برای شهدا و خانواده های آنها باشد.
از مدیرکل پرسیدیم در شهری که شما از آن با عنوان «شهیدپرورترین» یاد می کنید و در بولتن ها و تبلیغات خود، روی آمار شهدای آن تاکید می کنید ، بنیاد شهید یا سایر ارگان های متولی چقدر همگام با این عنوان «شهیدپرورترین» گام برداشته اند و چرا سی و چند سال پس از پایان جنگ، هیچ کس فیلم و سریالی درباره شهید خرازی نساخته یا چرا هنوز خیلی  از تهرانی ها تصور می کنند مزار شهید «ابراهیم همت» در بهشت زهراست و چرا شهدای اصفهان و کار شگرف این شهدا در جنگ و نقش بزرگی که در پاسداری از ایران در آن سال های حماسه داشتند، آن طور که باید و شاید به ایران و ایرانی ها معرفی نشده است؟
پرسیدیم که چرا کار بنیاد شهید و برخی ارگان های دیگر به برگزاری «همایش» و «نمایش» محدود و منحصر شده و ساخت سالن اجتماعات و ... خوب است؛ اما وقتی خانواده های شهدا نباشند، این سالن‌ها و مراکز به کار چه کسی می آید و به چه دردی می خورد؟
پرسیدیم چرا فلان مادر یا پدر پیری که دو یا سه جوانش شهید شده، در فلان روستا یا شهرستان استان ، غریبانه روزگار می گذراند و از دنیا می رود و تازه بعد از فوتش ، نام و نشانی از او رسانه ای می شود و به سراغش می روند اما اینجا در اصفهان، از برخی نزدیکان شهدای نام آور و سرداران بزرگ اصفهان، استفاده های بعضا تبلیغاتی و حتی سیاسی می شود و آنها را همه جا دعوت می کنند و حتی میان خانواده شهدا هم تبعیض قائل می شویم؟
و در آخر درباره وضعیت رسیدگی به برخی معضلات گلستان شهدا پرسیدیم؛ درباره متکدیانی که هرروز تعدادشان بیشتر می شود و در گوشه گوشه گلستان شهدا چرخ می زنند و درباره رواج برخی باورهای عجیب که گاهی حتی به خرافه هم تنه می زند و به اسم شهدا تمام می شود . از وکیلی پرسیدیم چه کسی قرار است در این باره پیگیری کند و مسئول باشد و به این وضعیت ناخوشایند رسیدگی کند.
«وکیلی» به همه سوالات پاسخ داد، هرچند مجری جلسه مدام تاکید می کرد پاسخ ها در حد سه دقیقه باشد و متوجه نشدیم واقعا جواب این سوالات را چطور می شود در مدت زمان سه دقیقه داد؛ سوالات بی شماری از این دست که مسئولان سال‌هاست در گذر این همه سال و روز و ساعت و دقیقه نتوانسته اند به آن پاسخ دقیق و قانع کننده ای بدهند.
آقای مدیرکل اما تلاش کرد مختصر و مفید پاسخگو باشد. گفت قبول دارد آنچنان که باید و شاید برای شهدا کار نکرده ایم و حق اصفهان و شهدای آن خیلی بیشتر از اینهاست و باید خیلی بیشتر از اینها کار کرد.
گفت قبول دارد که «موازی کاری» ها در اصفهان گاهی اجازه نمی دهد بنیاد شهید به وظیفه خودش درست عمل کند و وقتی یادآور شدیم که اگر سپاه صاحب الزمان(عج) و لشکر 14 امام حسین(ع) هم نباشند که برای شهدا کار کنند، باید فاتحه کار برای شهدا در این شهر را خواند، «وکیلی» تاکید کرد که منظورش سپاه و لشکر14 نیستند بلکه مخاطبش آن سازمان هایی هستند که کاری که وظیفه بنیاد است را انجام می دهند و مثال زد که « مثلا من برای شهید خرازی کتاب چاپ می کنم، شما هم چاپ می کنی، آن یکی هم چاپ می کند و اینطوری موازی کاری می شود.»
و در نهایت درباره وضعیت رسیدگی به خانواده‌های شهدا گفت: « ما سالیانه بیش از 48 هزار دیدار با خانواده های شهدا داریم و این دیدارها با همه خانواده‌ها انجام می شود و اخیرا هم بسیاری از خانواده های دو و سه شهیده استان هر سه شنبه با رهبری دیدار دارند. دفتر آقا خواهان این دیدارها هستند که ما هم پیگیری آن را انجام می دهیم.» وکیلی گفت اگر خانواده شهیدی را می شناسید که از چشم ما دور مانده و به سراغش نرفته ایم، حتما معرفی کنید . همزمان همکار خبرنگاری که از کنارم رد می شد، زمزمه کنان گفت: بله؛ این وعده ها فقط مال همین نشست ها و جلسات است . بیرون از این درها، خانواده‌های شهدا هستند و تنهایی هایشان ...
ولی ما امید داریم وعده های مدیرکل بنیاد شهید استان ، مثل وعده های زمان انتخابات کاندیداها نباشد. واقعی باشد و اگر هست، خانواده های شهید و جانباز بسیاری را سراغ داریم که در حسرت یک بار دیدار مسئولانی که برای بهره برداری های سیاسی خودشان مدام به سروقت مادر شهید عزیز شهرمان می روند، مانده اند و از خودشان و ما می پرسند: شهید ما چه فرقی با سایر شهدا داشت و چرا هیچ‌کس سراغی از ما نمی گیرد؟... و البته جانبازان اعصاب و روانی که در غربت رفتند و خانواده های شان درگیر و دار بازی درصد ، سوختند و صدای شان به  هیچ‌کس نرسید و جانبازانی که قصه مجسم مظلومیت اند و ....

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس