روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ July 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

گزارشی از بازاری که هنوز گرم نشده است؛

بوی عید ، بوی گرونی

  • کد خبر 9863
  • تاریخ خبر ۱۳۹۷/۱۲/۱۱

«اسفند» را به شور و نشاط خیابان ها و بازارهایش می شناسند. خرید و تدارکاتی که به نظر امسال هنوز شروع نشده و فروشندگان همچنان چشم انتظار مشتریان هستند. معمولا خانواده ها در این روزها اگر حتی توانی برای خرید شخصی نداشته باشند، لباس نویی برای فرزندان‌شان تدارک می بینند؛ اما امسال شرایط به دلیل تورم و کاهش درآمدها متفاوت است.

آنچه با یک گشت چند ساعته در بازار می توان فهمید این است که معمولا خریدها با احتیاط بیشتر انجام می شود و البته آنچه بیشتر به چشم می آید افت کیفیت کالاهای عرضه شده در بازار است؛ کالاهای  بی کیفیتی که اتفاقا ارزان هم نیست و این مسئله موجب می شود تا مشتری ها برای خرید بیشتر مردد باشند.
خرید هایی که هنوز آغاز نشده است
اگر چه دولت با پرداخت عیدی کارمندان خود تلاش کرد تا رونقی به بازارها تزریق کند؛ اما فعالان بازار معتقدند هنوز خریدهای عیدانه آغاز نشده است. تولیدات ایرانی گران و واردات بی کیفیت، اصلی ترین ویژگی این روزهای بازار پوشاک و مایحتاج عید است. در بازار کفش فروشگاه هایی که تولیدات ایرانی و چرم می‌فروشند معمولا قیمت های چند صد هزار تومانی را روی اجناس خود دارند و فروشگاه‌هایی که کفش خارجی می فروشند اگر چه قیمت های پایین تری دارند؛ اما مشخص است که نمی توان به کارکرد بیشتر از چند ماه جنسی که می خریم امیدوار باشیم. در بازار پوشاک هم وضعیت تقریبا همینطور است اینکه اجناس با کیفیت به سختی در بازار پیدا می شود و البته قیمت ها هم نجومی است. هر چند فعالان بازار پوشاک ممنوعیت واردات را حرکتی مثبت در زمینه حمایت از تولیدات داخلی می دانند؛ اما  رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پیراهن در این زمینه می گوید: یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان این محصول تامین مواد اولیه تولید همچون دکمه، زیپ و نخ است و با وجود آنکه کمبودی در بازار وجود ندارد؛ اما نوسان قیمت دلار عاملی شده تا قیمت مواد اولیه همچون نخ در سال جاری بیش از ۱۰ برابر رشد کند. بازار پوشاک در اصفهان هم هنوز رونق نگرفته است؛ بر اساس اعلام نایب رییس اتحادیه پوشاک اصفهان به دلیل کمبود خرید توسط مردم، بازار نوروزی پوشاک بسیار آرام است و فعالیتی مثل سال‌های گذشته را شاهد نیستیم. باطنی، در رابطه با مشکل تولیدکنندگان لباس در استان اصفهان گفت: ما در حال حاضر از نظر کیفیت دوخت در سطح بالای دنیا قرار داریم؛ اما از نظر کیفیت پارچه و مواد اولیه بسیار ضعیف هستیم. مشکلی که تولیدکنندگان ما با آن رو‌به‌رو هستند کیفیت ضعیف پارچه‌هاست یعنی آن‌ها جنس ضعیف خارجی و چینی را با قیمت بالا دریافت می‌کنند. وی افزود: به همین علت ما در بحث رقابت با کشورهای خارجی عقب می‌افتیم، یعنی هم اصرار داریم که تولیدکنندگان ما محصول تولید کنند تا تولیدات خارجی را کنار بگذاریم و هم کیفیت دلخواه را به دست بیاوریم.
خبری از فروش های بهاره نیست
چند سالی است که نمایشگاه های فروش بهاره در استان برگزار نمی شود. بر اساس اعلام رییس اتحادیه اصناف اصفهان این کار در جهت حمایت از فروشندگان و بازاریان در اصفهان انجام می شود؛ چرا که عملا در این نمایشگاه ها فروشندگانی از سایر نقاط کشور اجناس خود را با قیمت های پایین‌تر ارائه می دهند و عملا بازارهای شهر کساد می شود. رسول جهانگیری با اشاره به مجوز برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در اصفهان، اظهار داشت: با هرگونه نمایشگاهی که بخواهد به کسب و کار اصناف لطمه بزند و یک‌سری کالاهای بی‌کیفیت و بی شناسه ارائه کند، مخالف هستیم.وی افزود: در بعضی از این نمایشگاه‌ها بعد از پایان برگزاری عملا توانایی رهگیری وجود ندارد تا در صورتی که اگر حقی از مصرف کننده ضایع شده، گرفته شود.وی ادامه داد: اما نمایشگاه‌هایی که توسط شهرداری‌ها یا مجموعه‌های خیریه به عنوان محل عرضه مستقیم کالا در سطح شهر برگزار می‌شود، ممکن است از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد ولی در جهت حمایت از مصرف کننده نیست.وی افزود: با برگزاری نمایشگاه‌ها در سطح شهر به هر ایده و منظوری مخالفیم چون اعتقاد داریم اجناس بی کیفیت در آنجا ارائه می‌شود و افرادی به صورت چند روزه وارد کسب و کار می‌شوند که هیچ جایگاهی در بحث کسب و کار ندارند  و عملا به بدنه اصناف ضربه وارد می‌کنند.این استدلال اصناف اصفهان در حالی است که نمایشگاه های بهاره در اغلب نقاط ایران برگزار می شود و با استقبال بالایی از سوی مردم مواجه می شود.
آجیل، رویای بر باد رفته
طی روزهای اخیر عکسی در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد که نشان می دهد پسته در آستانه شب عید دانه ای هزا رتومان به فروش می‌رسد؛ هر چند ماه هاست ایرانیان قید آجیل و مصرف آن را زده اند؛ اما خرید آجیل در شب عید همواره یکی از پایه های ثابت خرید های عیدانه بوده است که به نظر می رسد امسال از سبد خرید بسیاری حذف شود. عضو اتحادیه خواربار و آجیل‌فروش اصفهان در مورد وضعیت بازار گفت: وضعیت بازار آجیل شب عید در سطح عمده‌فروشی‌ها و بنکداری اصفهان داغ، گران و نقدی است و هر دفعه‌ای که خودمان هم می‌خواهیم خرید کنیم با افزایش قیمت مواجهه می‌شویم.حسین جوانی گفت: هیچ مشکلی برای تامین آجیل و اقلام لازم برای عید نوروز تا هفته گذشته نداشتیم، اما چند روزی است برخی از اقلام وارداتی کمیاب شده اند.وی افزود: کمبودی در بازار شب عید در این رابطه وجود ندارد و با توجه به مشکلات اقتصادی، گرانی‌ها و کاهش قدرت خرید، تجربه‌های سال گذشته نشان داده است که مردم از سفره عید خود کم نمی‌گذارند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس