روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ June 07 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

روایت زندگی مادر قهرمان بازی های پاراآسیایی در گفت وگو با عشرت کردستانی:

قهرمانی در پارالمپیک 2020 برنامه اصلی من برای آینده است

  • کد خبر 9801
  • تاریخ خبر ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

«عشرت کردستانی» از آن دسته استثناهای دنیای ورزش است. دختر پرشوری که رفتن روی مین و قطع پای راست روال زندگی عادی او را تغییر داد؛ اما دختر قصه ما به جای انزوا و دوری از اجتماع، از شرایط پیش آمده برای خودش فرصت های تازه ای ساخت.

کردستانی، مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت و به رکوردهایی دست پیدا کرد که در ورزش جانبازان و معلولان ایران و حتی دنیا بی نظیر است. او  که هم زمان وظایف همسری و مادری دو فرزند و مسئولیت دبیری هیئت ورزش های جانبازان و معلولان کرمان را هم برعهده دارد، در رشته والیبال نشسته در بازی های پاراآسیایی گوانگجو و اینچوان به مقام سومی و نایب قهرمانی رسید؛ اما والیبال نشسته همه آن چیزی که او می خواست، نبود و پس از حضور در پارالمپیک ریو تصمیم گرفت در رشته دوومیدانی فعالیت کند که نتیجه آن یک طلای قهرمانی جهان و یک طلای بازی های پاراآسیایی 2018 بود.
گفت و گو با کردستانی جذابیت های خودش را دارد،  بانویی که با لباس احرام پرچمدار کاروان ایران در پارالمپیک ریو شد و مورد تقدیر رهبری قرار گرفت.
چیزی که دنبالش بودم را در والیبال نشسته پیدا نمی کردم
در ابتدای گفت وگو، بحث به مقطع مهمی از زندگی کردستانی کشیده می شود که حکمتش بعدها معلوم شد:« من در سال 1381 در سن 19 سالگی در جریان بازدید از مناطق جنگی  در شلمچه پس از دعای عرفه پایم روی مین رفت و با قطعی پای راست دچار مجروحیت شدم.»
دو سال بعد از این حادثه به سمت ورزش کشیده شد و ابتدا هم با رشته تنیس روی میز کارش را شروع کرد که در اولین مسابقه در بخش تیمی به مقام دوم و در بخش انفرادی به مقام سومی رسید؛ اما گویا سرنوشت او  در رشته دیگری نوشته شده بود:« یک سال هم این رشته را دنبال کردم و دوست هم داشتم در همین تنیس روی میز ورزش جانبازان و معلولان را ادامه دهم ولی از آن جایی که به تنیس روی میز اهمیت زیادی داده نمی شد و ایران حرفی برای گفتن در این رشته نداشت، تصمیم گرفتم به سراغ رشته والیبال نشسته بروم.»
کردستانی در والیبال نشسته به یکی از شاخص ترین بازیکنان این رشته در سطح کشور و بین الملل تبدیل شد؛ اما این رشته هم آن چیزی که او می خواست نبود:« آن چیزی که دنبالش بودم را در والیبال نشسته به طور کلی در رشته تیمی پیدا نمی کردم. سال گذشته به سراغ دوومیدانی رفتم،  چون در رشته تیمی دوازده بازیکن وجود دارد و یک بازیکن هر چقدر هم خوب باشد بیش از 30 درصد در موفقیت تیم نقش ندارد ولی من در خودم توانایی های بیشتری می دیدم برای همین می خواستم یک رشته انفرادی  را انتخاب کنم و در ابتدا تصمیم داشتم که در رشته تیراندازی فعالیت کنم و مدتی هم  تیراندازی با کمان را کار کردم ولی به رشته تیراندازی زیاد علاقه مند نشدم. از آن جایی که ورزشکاران جانباز و معلول زیاد حق انتخاب ندارند و تعداد رشته هایی که می توانند دنبال کنند محدود است و با توجه به این که در بخش انفرادی تنها تیراندازی باکمان و تیراندازی با تفنگ و دوومیدانی را می شد برگزید، من هم رشته دوومیدانی را انتخاب کردم.»
قدم بر داشتن در راه المپیک سختی های خودش را دارد
فعالیت در رشته دوومیدانی با وجود دورنمای روشنی که داشت، مسیری سنگلاخ و پر از دست انداز بود اما اراده بلند بانوی کرمانی ورزش ایران کار را عملی می کرد:« در ابتدا که این رشته را شروع کردم بستر کار فراهم نبود ولی کم کم شرایط کار برای ادامه دادن این رشته فراهم  شد. من زیر نظر یک مربی حرفه ای، آقای شاهرخی تمرینات در دوومیدانی، رشته پرتاب وزنه را دنبال کردم و امسال موفق شدم در اردیبهشت ماه رکورد بانوان ایران را جابه جا کنم. همچنین در مسابقات جهانی تونس 2018 که چند ماه پیش برگزار شد مقام اول را کسب کردم و در مسابقات پارا آسیایی جاکارتا نیز علاوه بر رکوردشکنی موفق به کسب مدال طلا شدم.»
دوومیدانی را همان رشته ای می داند که می تواند توانمندی هایش را در آن به منصه ظهور بگذارد و قهرمانی در پارالمپیک 2020 برنامه اصلی او برای آینده است:« قدم برداشتن در این راه سختی زیادی دارد و هزینه های زیادی می طلبد چرا که تنها 6، 7 میلیون ماهیانه هزینه مربی ام می شود. فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان کمکی به هیئت جانبازان و معلولان نمی کنند و باید به صورت خود گردان هزینه هایش را فراهم کند.»
درسایه حجاب هم می شود به موفقیت رسید
مزین بودن به حجاب برتر امتیازی است که ارزش مدال آوری کردستانی را بیشتر نمایان می کند:« قاعدتا ورزشکاری که از پوشش کمتری برخوردار است در انجام حرکات راحت تر است ولی زمانی که پشت این حجاب یک نیت و اراده و یک دنیا عقیده و ارزش باشد به تو انگیزه و آرامش می دهد که به دور از یک سری حواشی به کارت ادامه دهی و تمرکزت را از دست ندهی. این آرامشی که در سایه حجاب به دست می آوری سبب می شود تا بدون هیچ دغدغه ای تمرینات را ادامه دهی.» برای او چادرش فراتر از کنایه ها و خرده گیری برخی هاست:« اگر نیتت این باشد که ارزش هایت و دینت را در دنیا تبلیغ کنی و به دنیا نشان بدهی که در سایه حجاب هم می شود به موفقیت رسید و بخواهی توانمندی های یک بانوی مسلمان را به دنیا نشان بدهی، این حجاب به تو قدرت و شجاعت می دهد و به شخصه برای من پوشش و حجاب یک نیروی ماورایی و قدرت بود، در واقع ورزش برای من یک وسیله است که ارزش ها و عقایدم را بتوانم به دنیا نشان دهم و اعتقاداتم در اولویت اول قرار دارد.
هیچ بعدی از زندگی را بدون توجه نگذاشته ام
زهرا 13 ساله و مهدی 10 ساله ثمره زندگی مشترک عشرت کردستانی هستند که زهرا حافظ 25 جزء قرآن است و اراده و پشتکار را از مادر به ودیعه گرفته است: « من در تمام طول زندگی ام تلاش کردم که هیچ بعدی از زندگی را بدون توجه نگذارم، چه در تحصیلات، چه در مسئولیت های مادری و زندگی ورزشکاری. در کنار ورزش از تحصیل هم غافل نبودم، هم کارشناسی علوم و معارف اسلامی دارم و هم کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی دانشگاه باهنر کرمان». مسئولیت های اجتماعی مانع از آن نشده اند که کردستانی در وظایف مادری و همسری کوتاهی کند:« تلاش کرده ام به دلیل این مسئولیت ها و هم چنین پیگیری ورزش حرفه ای از مسئولیت خانه داری غافل نشوم. زمانی که در خانه هستم سعی می کنم که جبران وقت های که با بچه ها نیستم را داشته باشم. همچنین یک سری کارهای فرهنگی را در قالب اردو های جهادی در سطح کشور انجام می دهم. دوست دارم در هر راهی که بتوانم مثمرثمرباشم ورود داشته باشم و وظایفی که در قالب یک زن مسلمان در جامعه اسلامی داریم را  در حد توان انجام دهم.»
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس