روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ February 28 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

به بهانه اعتراض دانشجویان و انجمن های صنفی علوم پزشکی استان اصفهان نسبت به مصوبه خصوصی سازی دانشگاه های علوم پزشکی؛

پزشکان خصوصی در راه هستند

  • کد خبر 9457
  • تاریخ خبر ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

«آموزش» در کشور ما هم پای تولید و صنعت یک فعالیت پر سود و پولساز است؛ چندی پیش بود که بانک جهانی درگزارشی اعلام کرد ایران رکورددار خصوصی سازی در آموزش و پرورش است آن هم در وضعیتی که به نظر نمی رسد هیچ عدالت آموزشی در این زمینه وجود داشته باشد.

پس از شروع و رشد مدارس غیر انتفاعی، کم کم دانشگاه های آزاد هم به عنوان دیگر نهاد خصوصی و پولی آموزشی در ایران رشد و توسعه برق آسایی داشت. در همه شهرها و بخش های کشور می توان ساختمانی عریض و طویل دانشگاه آزاد را دید که به مدد هجوم جمعیتی دهه شصتی ها و ولع آنها برای تحصیلات دانشگاهی در چند دهه، سودآوری بسیار مطلوبی داشته است. حالا اما به نظر می رسد خصوصی سازی آموزش عالی در کشور در حال سرایت به لایحه های بالایی و سطوح علمی برتر است. پس از مافیای کنکور و رقابت های میلیونی برای رسیدن به صندلی دانشگاه های معتبر کشور در زمان کنکور حالا باید منتظر تاسیس دانشگاه های خصوصی علوم پزشکی هم باشیم؛ مراکزی که قرار است به صورت خصوصی متقاضیان رشته های پزشکی را آموزش دهند تا وارد سیستم درمانی با هفت هزار پزشک بیکار شوند.
ماجرای پزشکان خصوصی چیست؟
مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی سلامت، بخشی از طرح تحول سلامت در حوزه آموزش عنوان می شود که با هدف رساندن ایران به مرجعیت علمی منطقه و جهان صورت گرفته است. بر این اساس نزدیک به یک ماه پیش بود که وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در آیین نامه و دستورالعمل اجرایی نحوه مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی علوم پزشکی را بلاغ کرد. بر اساس این دستور العمل متقاضیانی که درخواست تاسیس موسسات آموزش عالی علوم پزشکی را دارند می توانند با توجه به تصویب سند آمایش سرزمینی آموزش عالی سلامت توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و نگاه ویژه وزارت بهداشت به کلان مناطق آموزشی و ماموریت های واسپاری شده به آنها، اقدام به تاسیس موسسات آموزشی در زمینه علوم پزشکی کنند. نکته جالب اینکه در این بخش نامه وزارت بهداشت تصریح می کند که با توجه به نیاز سنجی و برآورد نیروی انسانی مورد نیاز بخش سلامت، به نظر می رسد در بسیاری از رشته های مقاطع علوم پزشکی تربیت نیروی انسانی به میزان مکفی صورت گرفته و یا اینکه با توجه به تعداد مراکز تربیت کننده فعلی، این نیازها در چند سال آتی مرتفع خواهند شد و البته توصیه می کند که این مراکز اقدام به تربیت نیروهای ماهر و دانش آموختگانی کنند که قادر به رقابت به بخش های پزشکی معتبر دنیا باشند و البته نکته جالب این است که به این موسسات اجازه تملک اموال و بخش هایی از دانشگاه های علوم پزشکی دولتی نیز داده شده است.
وقتی همه معترض هستند
ورود به رشته های پزشکی در کشور ما کار آسانی نیست و معمولا افرادی می توانند در این رشته ها تحصیل کنند که جزو دانش آموزان برتر و باهوش هستند؛ اما به نظر می رسد تب دکتر شدن آنقدر زیاد شده که نمی توان از وسوسه مالی آن گذشت . البته تجربه پذیرش دانشجویان آزاد در رشته های پزشکی در برخی از دانشگاه های مناطق آزاد مانند قشم و کیش وجود دارد که به نظر آنقدر سود ده بوده است که لابی ها برای گسترش آن در همه کشور اکنون اجرایی شده است؛ هر چند در این دانشکده ها بارها دانشجویان نسبت به عدم توانایی علمی اساتید و کمبود آن و عدم تناسب فضاهای آموزشی و نبود امکانات برای ارتقای علمی تحصن و اعتراض کردند؛ اما به نظر می رسد این بار این بخش نامه نتواند به راحتی در دانشگاه های دولتی اجرایی شود به خصوص آنکه تقریبا تمام اعضای هیئت علمی و دانشجویان رشته های پزشکی دانشگاه های دولتی نسبت به آن متعرض هستند. پس از دانشکده پرستاری و علوم پزشکی تهران جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های اصفهان نیز در بیانیه‌ای نسبت به ارائه مصوبه اجرایی آیین نامه تاسیس مراکز آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی از سوی دولت اعتراض کردند.
نگرانی ها در خصوص رها سازی بخش آموزشی و سلامت
تجربه خصوصی سازی در کشور نشان داده است که با واگذاری بخشی از مسئولیت های دولتی، معمولا نتیجه ای به جز ضرر مردم و پایین آمدن کیفیت ، دستاورد خاص دیگری وجود ندارد. در زمینه نظارت دولت بر آموزشگاه های خصوصی پزشکی نیز این ترس وجود دارد، از آنجا که تجربه های خصوصی سازی در کشور در بسیاری موارد معادل رها کردن کار به دست بخش خصوصی بوده است، در بحث نظارت بر این مراکز و تضمین کیفیت نسبی آموزش در آنها نگرانی جدی وجود دارد. البته دستاورد بزرگ و سخت آن هم زیادتر شدن تبعیض خواهد بود در جایی که دانش آموزان در مناطق کم برخوردار باید ماه ها و سال ها برای ورود به دانشگاه های پزشکی بی وقفه تلاش کنند، برخی با کمترین زحمت و تلاش می توانند با ارائه هزینه بر صندلی های رشته های پزشکی تکیه بزنند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

از دیدگاه دیگران

  • فاطمه الهی

    من با این طرح خصوصی سازی موافقم

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس