روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ December 10 , 2019
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

معاون شرکت آب منطقه‌ای اصفهان:

ذخیره سد زاینده‌رود به 150 میلیون مترمکعب رسید

  • کد خبر 9221
  • تاریخ خبر ۱۳۹۷/۱۰/۱۸

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه به دنبال بارش‌های اخیر ذخیره سد زاینده‌رود 150 میلیون مترمکعب است، گفت: وزارت نیرو مصمم است با رعایت خطوط قرمز آب شرب و با بالاترین ریسک نسبت به توزیع آب کشاورزی اقدام کند.

حسن ساسانی در خصوص تأثیر بارش‌های اخیر بر وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: در حال حاضر ذخیره سد زاینده‌رود 150 میلیون مترمکعب است که این حجم در مدت مشابه سال گذشته 124 میلیون مترمکعب و در درازمدت 640 میلیون مترمکعب بود.
 
وی در خصوص تأثیر بارش‌های اخیر بر بهبود شرایط سد زاینده‌رود، گفت: قبل از بارش‌های اخیر، ذخیره مخزن سد 127 میلیون مترمکعب بود که براثر بارش‌ها ورودی سد زاینده‌رود از 11 متر به 30 مترمکعب بر ثانیه افزایش و خروجی از سد به 11 مترمکعب در ثانیه رسیده است.
 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان افزود: مطابق آخرین آمار میزان بارش‌های ایستگاه چلگرد در سال آبی جاری تاکنون 619 میلی‌متر بوده درحالی‌که بارش‌ها در درازمدت 520 میلی‌متر بود.
 
وی با تأکید بر اینکه خشکسالی سال آبی گذشته در استان اصفهان و کشور بی‌سابقه بود، اظهار کرد: با وجود بارش‌های مطلوب، عوامل مختلفی همچون زمین فاقد رطوبت، جذب بارش‌ها به زمین و تبدیل نشدن آن به روان آب، سردی هوا، بارش برف و ... موجب کم تأثیر شدن بارندگی‌ها بر ذخیره سد زاینده‌رود شده است.
 
ساسانی در خصوص تأمین آب شرب اصفهان با توجه به منابع آبی موجود، تصریح کرد: متأسفانه منابع آب امروز بسیار ناچیز و کم شده و از سوی دیگر افزایش بارندگی‌ها در برهه‌ای از زمان به معنای تمام شدن دوران خشکسالی و تقویت منابع آبی استان نیست، بنابراین رعایت تمام الگوهای کاهش مصرف آب در تمام فصول سال ضرورت دارد.
 
وی در خصوص اینکه برداشت آب در بالادست سد زاینده‌رود موجب شده سهم آب کمتری به این سد برسد، گفت: در حال حاضر به دلیل سرما کشاورزی در بالادست سد زاینده‌رود انجام نمی‌شود تا برداشت غیرمجاز آب داشته باشیم.
 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط کنونی امکان رهاسازی آب برای کشاورزان اصفهان وجود دارد یا خیر؟ گفت: درخواست کشاورزان برای دریافت آب کاملاً به حق است، چراکه حقآبه دار زاینده‌رود هستند و وزارت نیرو مصمم است با رعایت خطوط قرمز آب شرب، نسبت به توزیع آب کشاورزی اقدام کند، اما اکنون در حال کنترل ورودی آب به سد زاینده‌رود هستیم تا حجمی قابل‌اطمینانی آب، با بالاترین ریسک، تحویل کشاورزان شود.

ایسنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

از دیدگاه دیگران

  • علی

    به امید اینکه سد پر بشه بارندگی باشه

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس