روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ July 04 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

عیدی کتاب

  • کد خبر 6309
  • تاریخ خبر ۲/۰۱/۰-۷۲۸

عید نوروز، یکی از اعیاد و جشن های باستانی مهم و مورد توجه ایرانیان محسوب می شود که همزمان با آغاز بهار برگزار می شود. واژه عید در زبان های ایرانی به معنای جشن یا یسن است و یکی از سنت هایی که در ایام نوروز انجام می شود، عیدی و شاد باش بزرگ‌ترهای فامیل به کوچک ترهاست و با دادن اسکناس و هدیه‌های مختلف از آنها پذیرایی می کنند.

چند سالی است که ازسوی اهالی فرهنگ، ادب، هنر و برخی محافل فرهنگی، درخصوص ترویج و نهادینه کردن فرهنگ اهدای کتاب و محصولات فرهنگی و هنری به کودکان و نوجوانان تلاش هایی صورت گرفته است.
وزارت آموزش و پرورش نیز از امسال با حذف انواع پیک‌های نوروزی، در‌راستای استفاده بهینه دانش آموزان از ایام نوروز گام برداشت تا  آنها بدون نگرانی ازحل تکالیف و پیک های خود، تمام وقتشان را با خانواده، در سفر و مهمانی  بگذرانند.
 خوب است که امسال سنت‌های قبلی را کنار بگذاریم و به گونه ای متفاوت این کار را انجام دهیم و ما نیز در ادامه این اقدام فرهنگی که مدیران سعی در فرهنگ سازی آن دارند، در این راستا قدم برداریم و به جای هدایای مختلف، با توجه به قدمت تاریخی فرهنگ عیدی دادن به دیگران، بیشتر  با اهدای کتاب به عنوان عیدی، دین خود را در ترویج فرهنگ مطالعه ادا کنیم؛ چرا که این موضوع ضمن اهمیت و جایگاهی که دارد، در بالا رفتن سرانه مطالعه کتاب نقش موثری ایفا می‌کند.
امید است نوروز97، سرآغازی برای افزایش فرهنگ سازی استفاده بیشتر از کتاب باشد و هر روز شاهد افزایش این فرهنگ و نهادینه شدن این موضوع در جامعه با درصد بالای افراد تحصیل‌کرده باشیم و مدیران نیز در ادامه تلاش های خود اقدامات بیشتری را انجام دهند؛ زیرا جامعه‌ای سالم است که تعداد افراد کتاب خوان آن درصد زیادی از جامعه را تشکیل دهند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس