روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ July 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

وقتی در جامعه‌ای به بزرگی یک شهر زندگی می کنیم؛

رعایت حقوق شهروندی حق مسلم ماست

  • کد خبر 6246
  • تاریخ خبر ۲/۰۱/۰-۳۸۰

امروزه مدیران شهری به روش های مختلف سعی در فرهنگ سازی رعایت حقوق شهروندی به وسیله بنرها و عکس‌نوشته های سطح شهر داشته و دارند، اما هنوز با رعایت کامل این موضوع در فضاهای عمومی مثل اتوبوس، تاکسی و مترو فاصله بسیاری داریم.

برای توضیح بیشتر این موضوع به تجربه شخصی خود در رفت و آمدهای روزانه با اتوبوس اشاره می‌کنم. سوژه امروز من مردی حدودا 60ساله است که تقریبا هر روز صبح با من و بیشتر شهروندان همسفر می شود. او از موقعی که سوار اتوبوس می شود، موزیک گوشی خود را طوری بلند می کند که افراد آخر اتوبوس هم صدای آن را به وضوح می شنوند. وقتی راننده از وی می‌خواهد صدای موزیک گوشی را کم کند، در جواب می گوید: مگر تعداد مسافران شما متناسب با صندلی‌ها هست که من صدای موزیک گوشی‌ام را کم کنم؟ هر موقع شما به اندازه تعداد صندلی ها مسافر سوار کردید من هم دیگر موسیقی گوش نمی دهم. وی ادامه می دهد اصلا به این دلیل صدای موزیک گوشی خود را بلند می کنم که شما به حرف های من گوش کنید. راننده هم که می بیند حرف او غیرمنطقی نیست و اساسا حرف زدن در این مورد با او فایده‌ای ندارد، سکوت می‌کند. نمونه‌ دیگر خانمی بود که داستان تصادف چند روز پیش خود را با صدای بلند و بدون توجه به اینکه مسافران دیگری هم در این اتوبوس هستند برای دیگری تعریف می کرد.
یکی از مواردی که باید به آن توجه کنیم نکات بهداشتی است؛ اینکه وقتی قرار است با وسایل حمل و نقل عمومی رفت و آمد کنیم، از خوردن مواد غذایی که بوی ناخوشایندی دارند، بپرهیزیم.این مورد نیز از موارد دیگری بود که با آن برخورد داشتم؛ شخصی که بوی دهانش به خاطر خوردن سیر به حدی نامطبوع بود که همه مسافران از او فراری شده بودند. امید است همه ما در این خصوص نیز تجدید نظر کنیم؛ چرا که رعایت حقوق شهروندی از الزامات زندگی در هر اجتماعی است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس