روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ October 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

قرارگرفتن چهارمحال وبختیاری در رده استان‌های خشک؛

بام ایران کویرشد!

  • کد خبر 4988
  • تاریخ خبر ۲/۰۱/۰-۵۱۷

خشکسالی در استان چهارمحال و بختیاری تشدید شده و این استان هم اکنون به علت تشدید خشکسالی و کاهش بارش ها در رده استان های خشک کشور قرار گرفته است.

استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های پر آب و آبخیز کشور در گذشته به شمار می رفته و حدود ۱۰ درصد آب کشور را تامین می کرده است.
در حال حاضر به واسطه کمبود منابع آب و خشک شدن قنات ها، چشمه ها و چاه ها، آب یکی از دغدغه های اصلی مردم شده است.
طی سال‌های گذشته به‌واسطه کاهش بارش و وقوع خشکسالی، بسیاری از چاه‌های آب استان و چشمه‌ها و قنات‌ها خشک‌شده است. بسیاری از کشاورزان و باغداران این استان در حال حاضر مشکل آب دارند و شغل بسیاری از آنها به علت نبود آب به خطر افتاده است.
بسیاری از مزارع کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری به‌واسطه نبود آب از زیر کشت، خارج‌ و کشاورزان بسیاری خانه‌نشین شده اند. خشکسالی هر سال در چهارمحال و بختیاری در حال افزایش است و  کمبود منابع آب در این استان هر سال بحرانی تر می‌شود.
 یکی از کشاورزان فرخ شهر در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه خشکسالی و کاهش بارش ها موجب ایجاد خسارت های بسیاری در بخش کشاورزی شده است، اظهار داشت: باغات و مزارع کشاورزی در این استان با کمبود منابع آب، روبه‌رو و  وضعیت کمبود آب در این استان بسیار وخیم شده است.
رحمت ا... موسوی عنوان کرد: بسیاری از مزارع کشاورزی از زیر کشت خارج شده اند و با نگاهی به باغات و مشاهده درختان متوجه می شویم که سرسبزی گذشته را  ندارند و در مسیر خشک شدن قرار گرفته اند. وی بیان کرد: قرار دادن تانکرهای بی‌شمار ذخیره آب در باغات توسط باغداران برای جلوگیری از خشک شدن درختان، خود بیانگر وضعیت بحرانی آب در این منطقه است. موسوی اظهار داشت: مسئولان بخش کشاورزی باید در این زمینه تمهیدات لازم را بیندیشند. مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری در این زمینه اظهار داشت: بیش از ۶۵ درصد مساحت استان چهارمحال و بختیاری با خشکسالی شدید و بسیار شدید مواجه شده است. این وضعیت در نیمه جنوبی به ویژه جنوب غرب استان دیده می‌شود.
شاهرخ پارسا در ادامه عنوان کرد: مطابق آمار ارائه شده از سوی مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور، کاهش باران در سال زراعی ۹۶-۹۵ موجب شد تا استان از نظر رتبه بندی بارش، در رده استان های خشک کشور قرار گیرد. وی عنوان کرد: ۶۵ درصد استان دچار خشکسالی شدید و ۲۰ درصد دچار خشکسالی متوسط شده و میزان بارش در کل استان نسبت به میانگین بلندمدت حدود ۱۷درصد کمتر از حد بارش نرمال است.
مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: برداشت بی رویه آب های زیر زمینی سبب فرونشست زمین و آسیب‌های دائمی به مخازن زیرزمینی و کاهش دائمی حجم آبگیری سفره‌های آب زیرزمینی شده که امکان ترمیم آن در آینده حتی در دوره‌های پر باران وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: درحال حاضر در سال زراعی جاری چهارمحال و بختیاری هیچ گونه بارشی نداشته و خشکسالی در این استان ادامه‌دار است. مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: ماندگاری برف در چهارمحال و بختیاری که یکی از مهم‌ترین علت‌های تقویت منابع آب زیرزمینی است، بسیار کاهش یافته است.
مدیرآب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: منابع آب در چهارمحال و بختیاری کاهش شدیدی داشته است.
طاهر نوربخش عنوان کرد: در حال حاضر قنات و چشمه‌های استان حدود ۴۰ درصد کاهش آبدهی داشته اند.
وی اظهار داشت: طی دو سال گذشته ۲۰۰ قنات در این استان خشک شده و قنات های دیگر استان نیز با کاهش ۴۰ الی ۵۰درصدی آب مواجه بوده اند.
مدیرآب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: کاهش بارش برف در سال گذشته، خشکسالی در استان چهارمحال و بختیاری را تشدید کرده است. نوربخش بیان کرد: در سال جاری ۲۴۲میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری صرفه‌جویی شد اما همچنان بسیاری از اراضی کشاورزی و باغات استان با بحران شدید کم آبی مواجه است.
وی تاکید کرد: توسعه تجهیزات آبیاری نوین در راستای کاهش مصرف آب و مبارزه با خشکسالی در استان چهارمحال و بختیاری مورد توجه قرار گرفته است.
مدیرآب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: حمایت های دولت در راستای توسعه تجهیزات آبیاری نوین در اراضی کشاورزی، از مهم‌ترین اقدامات در مبارزه با خشکسالی و کم آبی در استان چهارمحال و بختیاری است. یکی از کارشناسان بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: خشکسالی و کاهش بارش ها موجب شده است که بسیاری از دشت های استان از زیر کشت، خارج و به کانون گرد و غبار محلی تبدیل شوند. رشید شاهرخ ادامه داد: دشت های شهرکرد و بروجن از مهم‌ترین دشت های استان هستند که هم اکنون به علت کمبود منابع آب به کانون گرد و غبار تبدیل شده اند و آلودگی هوا را تشدید می‌کنند. وی ادامه داد:  بیابان زایی در چهارمحال و بختیاری درحال افزایش است و باید در مصرف منابع آب زیر زمینی صرفه‌جویی شود. این کارشناس بخش کشاورزی ادامه داد: تغییر الگوی کشت در استان چهارمحال و بختیاری ضرورت دارد و لازم است کشت گیاهان با نیاز آبی کم مورد توجه قرار گیرد.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس