روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ October 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس مطرح کرد:

پروژه بهشت‌آباد راه حل اساسی حل معضل آب اصفهان

  • کد خبر 482
  • تاریخ خبر ۱۳۹۵/۰۳/۲۷

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه بهشت‌آباد و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی راه حل اساسی حل معضل آب اصفهان است که البته بسیار بلندمدت بوده و پیش‌بینی می‌شود که در کمتر از10 سال به نتیجه نرسد.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه بهشت‌آباد و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی راه حل اساسی حل معضل آب اصفهان است که البته بسیار بلندمدت بوده و پیش‌بینی می‌شود کهدر کمتر از10 سال به نتیجه نرسد.

ابوالفضل ابوترابی اظهار کرد: یکی از راهکارهای فوری برای حل مشکل آب اصفهان صرفه‌جویی در مصرف آب و دیگر دعای مردم برای بارش‌ها و نزولات آسمانی است.

وی افزود: راهکار فوری یعنی راهکاری که تا آخر تابستان امسال نتیجه دهد، بنابراین اگر مردم همکاری کنند و بتوانیم بین 15 تا20 درصد مصرف آب شرب را کاهش داده و مدیریت کنیم، می‌توانیم مشکل امسال را پشت سر بگذاریم.

 غیر از این هم در حال حاضر در کوتاه مدت راهکاری وجود ندارد، چون از لحاظ فنی و بودجه امکان‌پذیر نیست.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در میان مدت افتتاح تونل گلاب 1 و 2 را داریم، پیش‌بینی ما این است که تا یک سال دیگر در صورت تامین بودجه بتوانیم این طرح را به انجام برسانیم. این طرح برای تامین آب آشامیدنی خیلی موثر است.

ابوترابی عنوان کرد: در بحث فضای سبز و صنعت، تامین آب از طریق پساب فاضلاب‌های شهری است. به تدریج باید به سمت ضرورت تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای مان برویم که این طرح در میان مدت جواب می‌دهد و مشکل آب در این زمینه حل می‌شود.

وی تصریح کرد: برای حل مشکل کم آبی باید ترکیبی از اقدامات انجام شود، قسمتی از آن اقدامات فرهنگی در زمینه کاهش مصرف آب است؛ بحث بعدی اصلاح سیستم آبرسانی شهری و روستایی است.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: متاسفانه شبکه‌های آب آشامیدنی خیلی فرسوده است، بنابراین هدر رفت آب خیلی بالاست و در بعضی روستاها تا40 درصد هدر رفت آب داریم.

ابوترابی اظهار کرد: اگر بتوانیم این شبکه‌ها را اصلاح کنیم بین20 تا40 درصد می‌توانیم از هدررفت آب جلوگیری کنیم. البته این اقدامی میان مدت است و با توجه به روستاها و شهرها متفاوت است.

وی گفت: در مرحله بعد شبکه تونل گلاب 1 و 2 برای تامین آب آشامیدنی 5 میلیون مردم ساکن اصفهان یک امر ضروری است، اگر همت باشد و بودجه برسد حداکثر تا 2 سال آینده این پروژه به نتیجه می‌رسد. البته این هم اقدامی برای کوتاه مدت است.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب یک راهکار اساسی است که می‌توانیم بازیافت آب و چرخه مطمئن آب را داشته باشیم. این مسئله هم برای اصفهان خیلی حیاتی است.

ابوترابی در ادامه گفت: بحث بعدی که می‌تواند آخرین راه حل ما باشد پروژه بهشت آباد و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی است که این‌ها مسائل خاص خودش را دارد.

از طرفی بسیار بلندمدت است و پیش‌بینی می‌شود که در کمتر از10 سال به نتیجه نرسد از طرف دیگر این سوال وجود دارد که آیا از لحاظ زیست محیطی اجرای این طرح درست است.

وی در پایان با تاکید مجدد بر کاهش مصرف آب خاطرنشان کرد: خواهش من این است که مردم واقعا امسال همراهی کنند و چاره‌ای جز این هم نیست، ان شاا... خداوند هم بارندگی را که رحمت الهی است، بفرستد.

 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس