روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ August 11 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مشکل اصلی امور فرهنگی فقدان نگاه درست و اصولی به فرهنگ است

  • کد خبر 475
  • تاریخ خبر ۱۳۹۵/۰۳/۲۷

مدیر حوزه علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه مشکل اصلی در زمینه فرهنگ، فقدان نگاه درست و اصولی به فرهنگ است، گفت: ولنگاری فرهنگی نشان می‌دهد که عموم مسئولان و مدیران کشور، اهمیت کالای فرهنگی را نمی شناسند.

مدیر حوزه علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه مشکل اصلی در زمینه فرهنگ، فقدان نگاه درست و اصولی به فرهنگ است، گفت: ولنگاری فرهنگی نشان می‌دهد که عموم مسئولان و مدیران کشور، اهمیت کالای فرهنگی را نمی شناسند.

حجت الاسلام یدالله رحمانی، با اشاره به بیانات اخیر رهبر حکیم انقلاب در جمع نمایندگان مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: این بیانات ارزنده مانند همیشه راهگشا و حاوی نکات پیشرو و ارزنده‌ای بود که توجه به آن‌ها و تلاش برای عملیاتی کردن آن، به یقین برای پیشرفت و تعالی کشور و هموطنان، مفید و کارساز است.

وی با بیان اینکه رهنمودهای فرهنگی در رأس فرمایشات رهبر معظم انقلاب در این دیدار قرار داشت، افزود: این رهنمودها در دو سرفصل کلی و هشدارها قابل بررسی و تحلیل است که باید مورد توجه همگان قرار گیرد تا همه بدانند که در مواجهه با شبیخون فرهنگی، فضای جبهه خودی چگونه باید باشد.

امام جمعه بلداجی با تشریح رهنمودهای کلی امور فرهنگی از نگاه رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس دهم، اهمیت کالای فرهنگی نسبت به کالای مصرفی جسمانی، اهمیت بیشتر فرهنگ نسبت به اقتصاد در دراز مدت و نقش غیرقابل انکار فرهنگ در اقتصاد را سه محور اصلی نگاه کلی رهبر به مقوله فرهنگ دانست.

وی در ادامه به هشدارهای فرهنگی رهبر معظم انقلاب در این دیدار اشاره کرد و گفت: رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس دهم وجود یک ولنگاری و بی اهتمامی در دستگاه های فرهنگی اعم از دولتی و غیردولتی چه در تولید کالای فرهنگی مفید و چه در جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضر را یک هشدار و عقب نشینی برخی مسئولان نسبت به فشار بیگانه در زمینه مقابله با کالاهای فرهنگی مضر را یک خسران برای نظام دانست.

مدیر حوزه علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه مشکل اصلی در زمینه فرهنگ، «فقدان نگاه درست و اصولی به فرهنگ» است، خاطرنشان کرد: ولنگاری فرهنگی نشان می‌دهد که عموم مسئولان و مدیران کشور، اهمیت کالای فرهنگی را نمی‌شناسند و نمی‌دانند که فرهنگ در دراز مدت از اقتصاد هم مهم‌تر است؛ همچنین آنان نمی‌دانند که کار و فعالیت فرهنگی نیاز به استمرار دارد و حتی می‌تواند در زمینه اقتصاد هم راهگشا باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در حقیقت فقدان تحلیل درست، جامع و اصولی از فرهنگ در بستر جامعه است که به این ولنگاری فرهنگی مورد اشاره رهبری منجر شده، گفت: به نظر می‌رسد جایی که می‌تواند بسیاری از ذهنیت‌های نادرست یا ناقص موجود را در زمینه فرهنگ اصلاح کند، شورای عالی انقلاب فرهنگی است که لازم است در این زمینه دقت نظر جامعی به خرج دهد.

وی با بیان اینکه اگرچه ولنگاری فرهنگی تنها حاصل کار و فعالیت دولت نیست، اما نمی‌توان نادیده گرفت که اولویت دولت فعلی با توجه به وجود مشکل تحریم و مسائل عمومی اقتصادی فرهنگ نبوده است، تصریح کرد: تیم فرهنگی دولت و به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، باید تلاش حداکثری خود را نه برای تولیدات فرهنگی اولویت‌دار که به عمر دولت کفاف نمی دهد، بلکه حداقل در توزیع کالای فرهنگی موجود اولویت‌دار به کار گیرد تا از این راه، به کاهش ولنگاری فرهنگی کمک کند.

امام جمعه بلداجی با اشاره به تهاجم فرهنگی و شبیخون جنگ نرم دشمن که از سال‌ها پیش مورد تأکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته، افزود: متأسفانه حقایقی که رهبر فرزانه انقلاب در مورد تهاجم فرهنگی از سال‌ها قبل بیان می‌کردند، همیشه از سوی عده‌ای بی بصیرت مورد انکار قرار گرفته است و این جای نگرانی دارد.

وی در پایان با بیان اینکه مسئولان و متولیان فرهنگی باید پاسخگوی نابودی قربانیان جبهه تهاجم فرهنگی باشند، گفت: به یقین ولنگاری فرهنگی زمینه موفقیت دشمن را بیشتر فراهم می‌کند و سبب می‌شود دشمن راحت‌تر به خواسته‌های خود برسد و در این میان گناه افرادی که در ساماندهی و سازماندهی جبهه فرهنگی خودی و در انجام وظایف کوتاهی کرده اند، بخشودنی نیست.

 

 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس