روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ October 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری خبر داد :

کسب رتبه نخست استان در تولید دو محصول کشاورزی

  • کد خبر 4576
  • تاریخ خبر ۱۳۹۶/۰۶/۱۰

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: استان در سال زراعی امسال در تولید محصول ماهیان سردآبی و بادام رقم مامایی در کشور رتبه نخست را به دست آورده است.به گزارش ایرنا، ذبیح ا... غریب در آیین تجلیل از کشاورزان نمونه چهارمحال و بختیاری با اشاره به کسب رتبه برتر تولید در برخی از محصولات کشاورزی افزود: این استان با تولید حدود ۲۳ هزار تن ماهی سردابی (قزل آلا) و تولید ۲۴ هزار تن بادام رقم «مامایی» صادراتی رتبه نخست تولید این محصولات را به خود اختصاص داده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در این آیین، نقش جهاد کشاورزی در تامین امنیت غذایی مردم را بی بدیل دانست و گفت: بخش کشاورزی با تامین یک سوم درآمد مردم استان، با تولید سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول گیاهی و دامی حدود ۳۰۰میلیارد ریال درآمدزایی دارد.
وی تصریح کرد: بخش کشاورزی استان با تولید سالانه ۳۴ هزار تن محصول هلو مرغوب، رتبه هفتم و ۷ هزار تن گردو، رتبه نهم تولید کشور را در دوسال گذشته کسب کرده است.
رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری توضیح داد: این استان با تولید سالانه بیش از ۳۱ هزار و ۲۰۰ تن گوشت قرمز برابر 5/3 درصد تولید گوشت قرمز کشور، رتبه نهم را در اختیار دارد و این استان همچنین با تولید سالانه ۶ هزار تن قارچ دکمه ای رتبه برتر را به خود اختصاص داده است.
وی همچنین سرانه تولید شیرخام این استان را ۲۴۲ کیلوگرم دانست و گفت:چهارمحال و بختیاری با این میزان ، رتبه دوم تولید سرانه شیر خام کشور نسبت به سرانه را داراست.
به گزارش ایرنا، در آیین تجلیل از برترین های بخش کشاورزی سال زراعی ۱۳۹۶ - ۱۳۹۵ چهارمحال و بختیاری از ۵۴ کشاورز و کارمندان ادارات مربوطه نمونه روز پنجشنبه با حضور معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و استاندار و جمعی ازمسئولان استانی قدردانی شد.
همچنین در این آیین از ۶۷ طرح کشاورزی این استان با ۴۸۱ میلیارد و ۹۹۲ میلیون ریال اعتبار که برای هفته دولت امسال تکمیل شده بود با حضور معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و استاندار چهارمحال وبختیاری رونمایی و به صورت رسمی مورد بهره برداری قرارگرفت.
هم اکنون حدود ۶۶ هزار بهره بردار چهارمحال و بختیاری از بخش کشاورزی و دامپروری ارتزاق می کنند.
۸۸ هزارهکتار از اراضی کشاورزی به کشت گیاهان دارویی اختصاص می یابد
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۸۸ هزارهکتار از اراضی کشاورزی کشور به کشت گیاهان دارویی اختصاص می یابد.
محمدعلی طهماسبی در مراسم تجلیل از فعالان بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه۸۸ هزارهکتار از اراضی کشاورزی کشور به کشت گیاهان دارویی اختصاص می یابد، اظهار داشت: کشت گیاهان دارویی در استان های که ظرفیت این امر را داشته باشند مورد توجه قرار می گیرد.
وی عنوان کرد: کشت گیاهان دارویی از ظرفیت های مهم بخش کشاورزی است که درآمد بالا برای کشاورز در پی دارد.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: هم اکنون توسعه کشت گیاهان دارویی در برخی استان های کشور از جمله چهارمحال و بختیاری مورد توجه قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: با وجود کاهش منابع آب در برخی نقاط کشور شاهد افزایش تولید هستیم که این امر در سایه توجه به برنامه ریزی های انجام شده و بهره گیری از تجهیزات جدید در بخش کشاورزی است.
توسعه تجهیزات آبیاری نوین در اراضی کشاورزی از مهم‌ترین اهداف دولت است
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: توسعه تجهیزات آبیاری نوین در اراضی کشاورزی از مهم‌ترین اهداف دولت است که هم اکنون بیش از سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه این بخش اختصاص یافته است.
وی بیان کرد:در برنامه ششم توسعه مقرر شده که ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی شیب دار کشور به کشت گونه ها دارای بازده بالا اختصاص یابد.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: دولت به دنبال محقق شدن این هدف است و باید تلاش کرد که از ظرفیت های مختلف برای توسعه بخش کشاورزی استفاده کرد.
وی با اشاره به کاهش منابع آب، تاکید کرد: باید از آب در بخش کشاورزی استفاده بهینه کرد و مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش یابد.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس