روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ July 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

به بهانه خداحافظی جمالی نژاد از شهرداری اصفهان؛

تلاش جهادی، سرلوحه مدیرجوان بود

  • کد خبر 4558
  • تاریخ خبر ۱۳۹۶/۰۶/۰۷

از سال 1286 شمسی در ایران نخستین قانون شهرداری با عنوان «قانون بلدیه» به تصویب رسید. در سال‌های 1309،1308 ،1328 و در نهایت 1334، اصلاحاتی در این قانون صورت پذیرفت و قانون مدون سال 1334 به عنوان آخرین قانون، مورد استناد شهرداری‌ها قرار گرفت.

کلانشهر اصفهان از سال 1325 هجری شمسی شاهد حضور 27 شهردار بوده و همچنین بعد از انقلاب تاکنون 11مدیر این وظیفه را برعهده داشتند.
یکی از روزهای زمستان سال 1394 بود که خبر رسید مردی جوان به عنوان یازدهمین شهردار روی صندلی مدیریت شهری کلانشهر اصفهان نشست. شاید کسی باور نداشت که مهدی جمالی نژاد بتواند نظر اعضای شورای شهر را جلب کند و با ایده های نوین که تصور اجرای آن برای دیگران سخت و گاه غیر ممکن به نظر می‌رسید، سکان مدیریت شهر را بر عهده بگیرد. یکی از این ایده‌ها، پیاده رو کردن محور تاریخی چهارباغ بود که در نهایت در زمان سکانداری جمالی نژاد در شهرداری اصفهان مطرح و اجرا شد.
سه شنبه های بدون خودرو، یک موضوع جهانی بود که در شهرهای دیگر کشور نیز اجرا شده بود؛ ولی با پیاده رو شدن چهارباغ اصفهان، این اتفاق خوشایند جدی تر انجام و کشوری شد.
در ابتدا حدود نیمی از کسبه چهارباغ منتقد این طرح بودند؛ ولی در حال حاضر نه تنها این کسبه ناراضی نیستند بلکه درصد بالایی از آنها از این طرح دفاع کرده و حتی مدافع آن شدند و از توسعه آن در قسمت های دیگر شهر نیز استقبال کردند. درحال حاضر حتی بخشی از این محور به صورت رسمی، اجرا و از تردد وسایل نقلیه جلوگیری شده است.
 ایده شهردار با همکاری شبانه روزی مسئولان در همه ابعاد، آرام‌آرام جای خود را در اصفهان باز کرد و در ادامه اجرای آن در میدان امام(ره)، از نظر ترافیک و آلودگی هوا روزهای بهتری را داشتیم.
این حرکت بسیار مهم فرهنگی به صورت جدی در شهر اصفهان شکل گرفت و با همکاری موثر همه مدیران، همچنین همکاری و همراهی شهروندان، به شهرهای دیگر نیز تسری یافت.
طی دو سال گذشته جمالی ن‍ژاد برای رفع مشکلاتی همچون آلودگی هوا و حمل‌ونقل، به غیر از انجام فعالیت ها و وظایف روزمره شهرداری، در بخش‌های مختلف همچون تمیزی شهر، احداث فضای سبز و بوستان‌ها، ساخت بزرگراه‌ها و پل ها، گسترش مترو و ایجاد فضاهای ورزشی، مدیریت جهادی را سرلوحه امور خود قرار داد تا اصفهان، شهر اسطوره ها و افسانه ها را به سمت جهانی شدن پیش ببرد.
اصفهان در این مدت به نمادی از شهر دوچرخه ها ، صلح، آبادانی ، توسعه محلات و سعادت تبدیل شد که به عنوان الگو  و خط دهنده در این زمینه ها برای شهرهای دیگر کشور مطرح شده است.
رمز این موفقیت‌ها تلاش مبتنی بر علم و درایت مدیران جوانی همچون مهدی جمالی نژاد است که حدود ۲ هزار پروژه بزرگ و کوچک را در کلانشهر اصفهان به سرانجام رساند.
 به طوری که شهرهای دیگر کشور خواهان چنین تفکری با درایت هستند و این بار از بین پنج شهر، قرعه به نام یزد درآمد و از این به بعد باید شاهد تغییرات گسترده در این جهان‌شهر باشیم.
امید است که مدیریت شهری جدید بتواند با ارائه برنامه ای منسجم در حوزه های مختلف و در نظر داشتن دغدغه های شهروندان و به دور از جهت گیری های سیاسی، همچنین با تکیه بر پتانسیل های بی نظیر کلانشهر اصفهان، باعث پیشرفت و درخشش بیش از پیش آن در ایران و جهان شود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس