روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ October 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

امام جمعه شهرکرد در نخستین کنگره بزرگداشت آیت ا. سیدابوالقاسم نجفی دهکردی :

آیت ا. دهکردی مردم را نسبت به فتنه های زمان آگاه می کرد

  • کد خبر 4075
  • تاریخ خبر ۱۳۹۶/۰۴/۱۶

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری در نخستین کنگره بزرگداشت آیت ا. سیدابوالقاسم نجفی دهکردی با تاکید بر اینکه برگزاری این کنگره بزرگداشت، آرزوی شش ساله بنده از بدو ورود به استان تاکنون بوده است، اظهار کرد: برگزاری چنین اجلاسی برای آن است تا همگی سر سفره عالمان دینی و فقهای بزرگی همچون آیت ا. دهکردی بنشینیم و کسب فیض کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی نکونام ضمن  تشکر از حضور چشمگیر مردم در این مراسم نورانی، تصریح کرد: متأسفانه تاکنون مفاخر استان به مردم معرفی نشده اند که می‌طلبد با برگزاری چنین نشست‌هایی زمینه معرفی و شناخت هر چه بیشتر مفاخر دینی استان را فراهم آوریم.
امام جمعه شهرکرد با اشاره به پیشینه شکل‌گیری این کنگره گفت: هر ساله ششم شوال که سالروز ارتحال آیت ا... دهکردی است، به تشریح جایگاه این عالم وارسته در خطبه های نماز جمعه می‌پرداختیم اما به این نتیجه رسیدیم که تنها پرداختن به جایگاه رفیع این فقیه مجاهد در خطبه‎های نماز جمعه کفایت نمی‌کند.
وی در ادامه افزود: در شورای فرهنگ عمومی تصمیم بر این گرفته شد که این ایام به نام هفته فقه و فقاهت نام‌گذاری شود تا بتوان با برگزاری کنگره های مختلف به معرفی چهره های دینی استان بپردازیم.
حجت الاسلام والمسلمین نکونام با تاکید بر اینکه همه ساله باید در چنین ایامی یاد و منش بزرگان و مفاخر دینی استان گرامی داشته شود، ابراز کرد: مرحوم آیت ا... دهکردی یکی از مراجع بنام و مفاخر فقهی و دینی این استان است که باید به خوبی معرفی شود.
 نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به نقش فقاهت در اسلام خاطرنشان کرد: نقش فقه و فقاهت به اندازه حیات اسلام وسعت دارد.
وی تصریح کرد: چنانچه فقیهی در دستگاه سلاطین وارد نشود و استکبارستیز باشد، به یقین فقاهتش اسلام را احیا و زنده خواهد کرد.
امام جمعه شهرکرد، عدم دلبستگی فقیه به زر و زیور دنیا را سبب احیای دین دانست و گفت: اگر امام راحل توانست اسلام را زنده کند و به دین جان دوباره ببخشد، به خاطر آن بود که هیچ گاه در برابر سلاطین سر تعظیم فرود نیاورد و دلبسته به دنیا نیز نشد. رییس شورای فرهنگ عمومی چهارمحال و بختیاری، پیروزی‌های اخیر مردم عراق را مرهون مرجعیت دانست و گفت: فتوای مرجعیت و ایستادگی مردم عراق سبب بالندگی آنها شد و در طول تاریخ نیز این گونه بوده است.
وی با اشاره به ویژگی های بارز آیت ا... نجفی دهکردی، اظهار کرد: ایشان نه تنها در دستگاه سلاطین وارد نشد، بلکه به انقلابیون پیوست که این حرکت نشان‌دهنده بصیرت و چشم بینای ایشان بود. وی عنوان کرد: آیت ا... دهکردی مردم را نسبت به فتنه های زمان آگاه می کرد.
حجت الاسلام والمسلمین نکونام، آیت‌ا... دهکردی را یک فقیه مجاهد، متعهد، بصیر، متعبد، بیگانه ستیز و درون نگر معرفی کرد و خاطرنشان کرد: آثار بسیار فاخری از ایشان به یادگار مانده است که باید کمک کنیم این آثار چاپ شوند تا در اختیار عموم قرار گیرند.
دفتر پژوهش و شناسایی شخصیت‌های برجسته چهارمحال و بختیاری راه‌اندازی شود
استاندار چهارمحال و بختیاری در نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌ا... دهکردی با اشاره به فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده از سوی شورای فرهنگ عمومی استان اظهار داشت: در چند سال گذشته شورای فرهنگ عمومی استان اقداماتی چون برگزاری کنگره شهدا، یادوراه شهدا و برگزاری کنگره آیت‌ا...دهکردی را داشته است.
استاندار چهار محال و بختیاری در این مراسم با بیان اینکه کنگره‌های بزرگداشت چهره‌های شاخص باید در استان و جامعه نهادینه شود، افزود: باید در استان دفتر پژوهش و تحقیقات راه‌اندازی شود تا در این حوزه تمام علما، فضلا، مجاهدان فی‌سبیل‌ا...، شاعران و هنرمندان و شخصیت‌های برجسته استان شناسایی و به مردم معرفی شوند.
سلیمانی دشتکی بیان کرد: بزرگان زیادی همچون آیت‌ا... دهکردی در طول تاریخ، دوران مشروطیت و حتی قبل از آن حضور داشتند که باید فعالیت و نقش فرهنگی آنها بر همگان آشکار شود.
سلیمانی با اشاره به نقش و جایگاه روحانیت خاطرنشان کرد: اگر توجه داشته باشیم می‌بینیم که پرچم‌دار مشروطیت اول و دوم و حتی در دوران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی روحانیت نقش موثری را داشتند.
وی با بیان اینکه در زمان‌های قدیم آیت‌ا... دهکردی و 13 نفر از علمای اصفهان قوانینی برای حمایت از تولیدات داخلی نوشتند، گفت: در این قوانین به شدت از تولیدات داخلی حمایت شده و ما می‌توانیم برای پیشبرد اهدافمان در اقتصاد مقاومتی از آنها استفاده کنیم.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس