روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ October 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

گزارشی از وضعیت کارگران بیکار شده برفاب و صبافولاد زاگرس؛

سریال غم‌انگیز اخراج کارگران در چهارمحال و بختیاری!

  • کد خبر 4016
  • تاریخ خبر ۱۳۹۶/۰۴/۰۹

به گزارش جهانبین نیوز، کارگران اخراجی کارخانه برفاب شهرکرد به کارگران اخراجی صبا فولاد زاگرس سفیددشت پیوستند و مقابل استانداری تجمع کرده، خواستار حل مشکل خود از سوی مسئولان شدند.

نیروی انسانی یکی از مهم‌ترین سرمایه‌‎هایی است که هر کشوری می‌تواند داشته باشد، اما از این نکته نیز نباید غافل شد که اگر کشورها و دولتمردان نتوانند از این سرمایه به خوبی استفاده کنند، همین ظرفیت ارزشمند تبدیل به جمعیتی مصرف‌کننده و مبتلا به انواع ناهنجاری‌های اجتماعی و خانوادگی خواهد شد که تهدیدی جدی برای جامعه است.
استان چهارمحال و بختیاری، ازجمله استان‌هایی است که در بحث صنعت پیشرفت چندانی نداشته و باوجود پیشرفت‌هایی که در این زمینه در استان‌های همجوارش شاهدیم، این استان از قطار صنعتی شدن عقب افتاده است.
چند کارخانه‌ موجود در این استان از سالیان پیش فعال بوده و هنوز هم برخی ازآنها لنگان لنگان به راه خود ادامه می‌دهند و کارگرانشان در همه این سال‌ها با وجود بی‌نظمی‌ها در پرداخت حقوق و... ترس از بیکاری را با پوست و استخوان خود تجربه کرده‌اند.
چندی پیش کارخانه برفاب به بهانه اینکه بازارهای فروشش را از دست داده و دیگر با همه نیروها نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد، به تعدیل نیروهای با سابقه (که درواقع تبدیل به متخصصان این حرفه شده بودند) پرداخت؛ اما اندکی بعد آگهی استخدام نیرو از سوی این شرکت توجه همگان را به خود جلب کرد. متاسفانه این در حالی بود که روز چهارشنبه مجددا شاهد تجمع و اعتراض جمعی دیگر از کارگران با سابقه بیش از بیست سال این کارخانه بودیم.
با دریافت پیامک از اخراج خود مطلع شدیم
یکی از کارگران معترض برفاب با بیش از ۱۰ سال سابقه کار، در گفت‌گو با جهانبین نیوز اظهار کرد: بسیاری از کارگران باسابقه، با دریافت یک پیامک از اخراج خود مطلع شدند و تنها دلیل مدیرعامل برای اخراج کارگران این بود که بازارهای فروش خود را از دست داده است.
وی در ادامه بیان داشت: سوال همه کارگرانی که اینجا تجمع کرده‌اند این است که اگر بازار فروشی وجود ندارد پس چرا آگهی استخدام داده می‌شود و چرا باید در این شرکت نیروهای باسابقه اخراج و نیروهای جدید به کارگیری شود؟!
ما کجا به دنبال کار باشیم؟
این کارگر اخراج شده برفاب افزود: من و همه همکارانی که از کار بیکار و اخراج شده‌ایم کجا باید به دنبال کار باشیم؛ وقتی همه زن و بچه داریم و نگران آینده آنها هستیم؟
این کارگر معترض خاطرنشان کرد: متاسفانه ما هیچ مسئولی را ندیدم چون تنها چیزی که برایشان ارزش ندارد کار و کارگر است. چطور کسی که خود با کار آشنا نیست می‌تواند نماینده کارگران و مدافع حقوق آنها باشد؟ امروز به هرکجا مراجعه کردیم با درهای بسته مواجه شدیم.
به گزارش جهانبین نیوز، آیا پذیرش این موضوع که برفاب بازارهای فروش خود را از دست داده است با استخدامی که اخیرا انجام داد منطقی به نظر می‌رسد؟
آیا اخراج کارگری که بیش از ۱۰ سال عمرخود را در یک کارخانه گذرانده، تنها با ارسال یک پیامک، توهین به کارگر نیست؟ چرا حتی به کارگران اجازه دفاع هم داده نشده است؟
اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود و وضعیت صنعت در این استان بحرانی‌تر از آن است که فکرش را می‌کنیم؛ چون همزمان با اعتراض کارگران برفاب، کارگران صبافولاد زاگرس نیز برای سومین روز متوالی و بعد از آنکه مشکل‌شان حل نشد و وعده‌های مسئولان درخصوص حل مشکل‌شان محقق نشد، مقابل استانداری تجمع کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند.
با وجود قول آقای جزایری، از ورودمان به کارخانه جلوگیری شد
نماینده کارگران صبافولاد زاگرس سفیددشت، در گفت‌وگو با جهانبین نیوز اظهار کرد: درحالی که قبل از عید فطر مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ما گفت مشکل‌مان حل شده و بعد از تعطیلات می‌توانیم به سرکارمان بازگردیم اما بعد از مراجعه به کارخانه با درهای بسته و این پاسخ مسئولان کارخانه مواجه شدیم که این ما هستیم که تصمیم نهایی را می‌گیریم و ازنظر ما هنوز هیچ مشکلی حل شده و هیچ یک از کارگران اخراج شده نمی‌توانند به سر کار خود بازگردند.
وی با اشاره به اینکه هیچ کس پاسخگوی ما نیست افزود: مسئولان کارخانه نبود مواد اولیه مورد نیاز کارخانه را دلیل اصلی اخراج کارگران عنوان می‌کنند و از طرفی آقای امامی، سلیمانی و جزایری مشکل را حل شده می‌دانند.
به گزارش جهانبین نیوز، مشکلاتی که امروز گریبان‌گیر صنعت استان شده بسیار جدی بوده و نیازمند همت و تلاش جدی نیز هست و نظارت بر بخش خصوصی و تلاش برای بازگرداندن کارگران باید در رأس امور قرار گیرد و امیدواریم این مشکلات همان‌طور که صنایع کوچک را از پای درآورد و صنعتگران این عرصه را خانه‌نشین و کارگران‌شان را بیکار کرد، چند کارخانه بزرگ باقی‌مانده را هم به تعطیلی نکشاند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس