روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ October 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

صنایع دستی و مشارکت اقتصادی زنان؛

ظرفیت زنان استان، قربانی بی‌توجهی مسئولین

  • کد خبر 3887
  • تاریخ خبر ۱۳۹۶/۰۳/۲۳

جهان بین :صنایع دستی به‌عنوان صنعتی کاملا بومی و غیروابسته که مواد اولیه آن به راحتی در داخل کشور قابل تامین است، نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی نداشته و به همین دلیل دارای ارزش افزوده بالاست. همچنین وجود تکنیک‌های ساده و آموزش راحت آن و نیز هماهنگی فرهنگ تولید آن با فرهنگ اصیل مردمی، آن را به صنعتی مناسب جهت اشتغال‌زایی بدل کرده است.

گسترش صنایع دستی و استفاده از آن به‌عنوان عامل ایجاد شغل و درآمد در روستاها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه ماندن در روستا یعنی تولید، رشد و شکوفایی و آمدن روستاییان به شهر به مفهوم مصرف و کاهش تولید است که این امر وابستگی بیشتر به واردات محصولات کشاورزی و تضعیف روزافزون کشاورزی داخلی و صنایع وابسته به آن را به همراه خواهد داشت.
ارزش کار زنان روستایی و شهری چه در کشورهای توسعه‌یافته و چه در کشورهای در حال توسعه همواره از بعد تاریخی مورد غفلت قرار گرفته است. در این راستا فعالیت‌هایی که از سوی زنان در بازارهای محلی و نیز در خانه‌داری انجام می‌گیرد در اندازه‌گیری فعالیت‌های اقتصادی کشورها نادیده گرفته می‌شود، اما مطالعات نشان می‌دهد که زنان مولدانی فعال بوده و در فرآیند توسعه و ایجاد ثروت در جهان سهم مهمی دارند، به خصوص زنان روستایی در کشورهای در حال توسعه در پایداری نظام اقتصادی نقشی اساسی ایفا می‌کنند؛همچنین مطالعات نشان می‌دهد که مشارکت زنان در تولیدات صنایع دستی بیشتر از فعالیت آنها در تولید محصولات غذایی بوده و اغلب بین ۷۵ تا ۸۰ درصد افراد شاغل در بخش صنایع دستی را زنان تشکیل می‌دهند.
افزایش حضور زنان در تولید صنایع دستی سبب افزایش درآمد خانوار، بالا رفتن رفاه خانواده، کاهش فشار مالی بر سرپرست خانواده و ایجاد امنیت اقتصادی می‌شود. تولید صنایع دستی برای فروش محلی و خارجی به ابزاری مهم برای توانمند کردن اجتماعی و اقتصادی زنان تبدیل شده است. در این بین نکته‌ای که باید به آن توجه شود برنامه‌ای جامع و کامل است که در آن نه‌تنها باید به توانمندسازی ظرفیت زنان استان توجه شود که در نهایت باید از این ظرفیت برای پیشرفت استان و صنعتی‌سازی این توانمندی‌ها استفاده کرد که یکی از این موارد موضوع تولید صنایع دستی در استان است که همت مسئولین امر را می‌طلبد.
تولید صنایع دستی در روستاهای چهارمحال و بختیاری به عهده زنان هنرمند است
تولیدات صنایع دستی در چهارمحال، اغلب بر دوش بانوان هنرمند استان است. اگر این موضوع یعنی اهتمام به تولیدات زنان استان از طریق صادرات صنایع دستی جدی گرفته شود؛ علاوه‌بر توانمندسازی زنان و جدی شدن نقش زنان در شکوفایی اقتصاد و همچنین شکوفایی استعدادهای نهفته در بین بانوان استان، آمار بیکاری استان نیز کاهش می‌یابد. تحقیقات نشان داده است که با بالا بردن توانمندی زنان و افزایش امنیت اقتصادی خانواده، بسیاری از مشکلات خانوادگی که منجر به طلاق می‌شود از بین می‌رود.
این مهم تنها با برنامه‌ریزی منسجم و بلندمدت برای زنان استان و تلاش برای زنده نگهداشتن فرهنگ تولید ممکن است که مدیرانی خوش‌فکر،دلسوز و آشنا به مسائل و ظرفیت‌های بانوان استان را می‌طلبد.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس