روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ July 10 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

چهارشنبه سوري نياز به فرهنگسازي دارد نه اولتيماتوم

  • کد خبر 3372
  • تاریخ خبر ۱۳۹۵/۱۲/۲۳

آتش بازى و جشن چهارشنبه سورى از قرن‌ها پیش بین ایرانیان باب بوده و یكى از اعیاد مهم ملى محسوب مى‌شده كه پس از اسلام نیز به خاطر ملیت و فراگیرى این رسم در تمام مرز و بوم ایران به خاطر وجهه ملى دوام و قوامش برجا ماند.

مي گويند کاري که مغول نتوانست با کشتار وحشيانه از پسش برآيد، ايرانيان در گذر زمان و به راحتي آب خوردن انجام دادند. بسياري از فرهنگ و آیين هاي باستاني ايراني با اضافه کردن مواردي عجيب و غريب از سوي خود ايراني ها آنقدر متفاوت شده که فقط نامي از آن باقي مانده. مراسم چهارشنبه سوري هم از آن دست سنت هايي است که از اين موج تغييرات در امان نمانده. قاشق زني، پايکوبي و سوزاندن بوته هاي خشک و پريدن از روي آن مدت هاست جاي خود را به ترقه، نارنجک و فشفشه هاي رنگارنگ چيني داده. سال هاست جشني که در آن پدران مان براي دفع شر و بلا آرزو مي کردند خود شر شده و شب عيد، عده اي را به بيمارستان مي فرستد و برخي را هم به آن دنيا.
هر چند امسال، چهارشنبه آخر سال، با انفجار مواد انبار شده در يک منزل مسکوني و قرباني شدن 7 نفر قربانی در اردیبل،  همين موضوع باعث شد مطابق رسم هر ساله باز هم پليس براي پيشگيري از حوادث احتمالي آن هشدار دهد. فرمانده نيروي انتظامي هم از برنامه ريزي هاي پليس براي اين شب گفت و هم از خانواده‌ها خواست که فرزندان خود را کنترل کنند.
هشدار و درخواستي که هر سال مانند شب چهارشنبه سوري تکرار مي شود، اما در نهايت تاثير چنداني در آمار حوادث اين شب ندارد.
آماري که هر سال بالاتر مي رود
هرسال پليس هشدار مي دهد، رسانه ها آمار حوادث ناشي از چهارشنبه آخر سال را منتشر مي کنند، تلويزيون صحنه هاي دلخراش آن را نشان مي دهد، آگاهي مردم بيشتر از سال قبل مي شود، اما سال بعد روز از نو و روزي از نو، نه خاني آمده و نه خاني رفته، باز هم نارنجک و ترقه مي شود همه مراسم جشن آخر سال.
ناهنجاري فرهنگي با راه حل فرهنگي درست مي شود
آیين ها در انسجام ملي و وحدت آفريني ميان مردم نقش مهم و موثري دارد اين سنت ها بايد حفظ شوند، اما در کنار آن بايد آسيب هاي گذر ايام نيز از آن زدوده شود. تجربه نشان داده است التيماتوم و هشدار و برخوردهاي سلبي نه تنها نتوانسته است موثر باشد که حتي گاهي نتيجه را برعکس کرده است. کارشناسان علوم اجتماعي بر اين باورند برخورد با ناهنجارهاي فرهنگي راهکار فرهنگي هم مي خواهد. با اطلاع رساني همگاني به موقع و آموزش هاي صحيح، به دور از هرگونه حساسيت، بدعت هاي امروزي را کنار گذاشته و سنت هاي اصيل ايراني اسلامي را جايگزين کنيم.
مراکز آموزشي و رسانه ها در اين ميان بيش از ساير نهادها نقش دارند.
رسانه‌ها مي‌توانند با ترويج صحيح فرهنگ گذشتگان و با آگاهي‌بخشي، نسل جديد را با فرهنگ غني و پرمحتواي ايراني - اسلامي آشنا کنند، در کنار رسانه ها مراکز آموزشي به دليل اينکه از کودکي در کنار فرد هستند، مي توانند نماد‌هاي فرهنگي زندگي ايرانيان را به جامعه بشناسانند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس