روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ July 09 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

خانه را ارزان بتکان!

  • کد خبر 3235
  • تاریخ خبر ۱۳۹۵/۱۲/۱۳

آخر سال است و وقت نظافت و تمیزی خانه‌ها از راه رسیده. عده‌ای کارگر می‌آورند و بعضی دیگر خود دست به کار می‌شوند و با تقسیم کار بین اعضای خانواده، خانه را تمیز می‌کنند.

سنت زیبایی است و در همه جا شمیم لطافت و پاکیزگی را جریان می‌دهد؛ اما همین سنت خوب برای عده ای تبدیل به یک تراژدی اقتصادی شده و بخش کلانی از بودجه خانواده را به خود اختصاص می‌دهد؛ درحالی که هیچ‌گاه قرار نبوده خانه‌تکانی به چنین نتیجه‌ای ختم شود.
کارگر مناسب: پای صحبت خیلی‌ها که می‌نشینید از کارگرشان گله و شکایت دارند که چند روز آمده و حقوق کامل را دریافت کرده؛ اما درنهایت خانه تمیزی به آنها ارائه نداده است. شیشه‌ها ظاهرا پاک شده است؛ اما وقتی نگاهی به آنها می‌اندازید به‌طور مشخص متوجه می‌شوید که حداقل دو بار دیگر به تمیز کردن احتیاج دارد. در گوشه و کنار دیوارها لکه‌های ریز و درشت به چشم می‌خورد و باقی قسمت‌های خانه به همین نحو نامرتب باقی مانده است. این در حالی است که عده‌ای دیگر از کارگری که منزلشان را تمیز می‌کند بسیار راضی بوده و معتقدند که در حداقل زمان، بیشترین کارها را برای آنها انجام می‌دهد.
اگر شما هم برای نظافت منزل کارگر می‌آورید باید در انتخابتان حساس باشید. شما برای کارگر هزینه پرداخت می‌کنید و باید از این پرداخت نتیجه بگیرید. کارگری را رای نظافت استخدام کنید که پیشتر امتحان خود را در منزل دوست و آشنا یا همسایه و فامیل پس داده باشد؛ کارگری توانا که در طول یک روز می‌تواند حداکثر کار را انجام دهد، نه اینکه صرفا وقت‌گذرانی کند. به این ترتیب هزینه شما دقیقا معادل میزان نظافتی است که در منزلتان انجام می‌گیرد و نه کمتر. حتما از کارگری استفاده کنید که پیشتر کارش را دیده و از کیفیت آن به درستی اطلاع دارید.
مواد شوینده: یکی از هزینه‌های اصلی خانه‌تکانی، تهیه انواع و اقسام مواد شوینده برای تمیزکردن در و دیوار و فرش و زمین و... است. البته شاید تهیه بعضی از آنها ضرورت داشته باشد اما برخی دیگر در منزل شما با قیمتی بسیار نازل‌تر یافت می‌شود و احتیاجی به تهیه آنها نیست. اگر بقایای غذا روی اجاق گاز و کابینت‌های دوروبر باقی مانده باشد، می‌توانید کمی خردل روی آن بپاشید و اجازه دهید 30دقیقه بگذرد. بعد از گذشت این مدت‌زمان، سطح جرم گرفته به راحتی پاک می‌شود. برای تمیزکردن و برق انداختن سینک ظرفشویی و اجاق گاز، کمی جوش شیرین روی آن بپاشید و پس از گذشت 15 دقیقه آنجا را با اسفنج تمیز کنید. همچنین می‌توانید قاشق و چنگال‌ها را هم در همین مدت، درون محلول آب و جوش شیرین قراردهید تا از نتیجه کار شگفت‌زده شوید. جوش شیرین پاک‌کننده‌ای عالی است و تقریبا هر چیزی با آن تمیز می‌شود.
البته در استفاده از جوش‌شیرین احتیاط به خرج دهید و حتما دستکش به دست داشته باشید. مواد خام مانند سرکه، جوش‌شیرین، نمک و نوشابه سطوح را به‌خوبی پاک می‌کنند. با استفاده از یک لیوان نوشابه به‌راحتی سرویس بهداشتی را تمیزکنید.
رنگ کردن دیوار؛ آری یا نه؟ عده‌ای عادت دارند هر سال دیوارهای خانه را رنگ می‌کنند تا به این طریق با خانه‌ای نونوار و مرتب به استقبال عید بروند؛ این در حالی است که نقاشی خانه هزینه سنگینی دربر دارد و نباید در مخارج بی‌انتهای پایان سال منظور شود. دیوارهای خانه هرسال به نقاشی نیاز ندارد و تمیزکردن آن را می‌توان جایگزین رنگ کرد. اگر انجام این کار برای خودتان دشوار است می‌توانید از کارگر کمک بگیرید. یک کارگر زبده می‌تواند در زمانی کوتاه تمامی دیوارها را مانند روز اول تمیز کند. هزینه کارگر نظافت دیوار، به مراتب کمتر از نقاشی خواهد بود و در صورت تسلط کارگر، نتیجه هم یکی است. اما اگر خودتان دست به کار می‌شوید این کار را بین اعضای خانواده تقسیم کنید تا به کسی فشار وارد نشود.
ابتدا گرد و غبار دیوار را با پارچه‌ای نمناک بگیرید؛ سپس دیوارها را به کمک ابرجادویی تمیز کنید. اگر بچه‌ها روی دیوار نقاشی کشیده‌اند آن نقاط را با استفاده از محلول آب و جوش شیرین تمیز کنید. معمولا جای مدادرنگی با استفاده از مسواک کهنه و خمیردندان هم پاک می‌شود.
تغییر دکوراسیون: بسیاری خانه‌تکانی را با تغییر دکوراسیون اشتباه می‌گیرند؛ یعنی تصور می‌کنند که خانه‌تکانی هرسال باید با افزودن وسایلی شیک به منزل یا تغییر برخی از اسباب و اثاثیه آن همراه باشد: پرده را عوض می‌کنند، فرش کهنه را می‌دهند و نو می‌گیرند، وسایل جدیدی برای بوفه می‌خرند، کابینت‌های جدید نصب می‌کنند و به هر صورت به بهانه خانه‌تکانی خرجی سنگین برای خود می‌تراشند. دلیل موجه‌شان هم این است که سال جدید حتما باید همراه با تنوع باشد و تغییر روحیه به معنی عوض کردن مبلمان است.
این طرز فکر درست نیست. لازم نیست حتما اثاثیه تغییر کند تا خانواده روحیه بهتری پیدا کنند. در درجه اول بهار و تغییر فصل و دید و بازدیدهای نوروزی، به خودی خود بهترین روحیه را به افراد می‌بخشد. جدا از آن، برای تغییر دکوراسیون در خانه لازم نیست همیشه وسایل جدید خریداری شود. شما می‌توانید لوازم را در خانه جابه‌جا کنید؛ مثلا جای تابلوهای روی دیوار را تغییر دهید، بوفه را از یک سمت به سمت دیگر انتقال دهید یا گلدان‌های روی تاقچه را روی اپن بگذارید. تغییر جای وسایل منزل ظاهری صددرصد جدید به منزل می‌بخشد. از این گذشته، شب عید سراسر کار و سرعت و عجله است و به دلیل تعجیلی که در روند کارها وجود دارد به هیچ وجه زمان مناسبی برای خرید وسایل جدید نیست. این کار را به زمان دیگری از سال موکول کنید.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس