روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ June 05 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

فرهنگ ایثار و شهادت علت پیروزی‌های ایران اسلامی است

  • کد خبر 19614
  • تاریخ خبر ۱۴۰۲/۰۳/۰۳

استاندار اصفهان گفت: پیروزی‌های اخیر ایران اسلامی به دلیل فرهنگ ایثار و شهادت است.

سیدرضا مرتضوی صبح امروز در اختتامیه جشنواره جان‌فدا ضمن تبریک سالروز آزادی خرمشهر، اظهار داشت: این برنامه‌ها منجر به ترویج فرهنگ و ایثار و شهادت در جامعه می‌شود که منبع همه توفیقات انقلاب از همین فرهنگ بوده است.
وی در خصوص سالروز پیروزی رزمندگان اسلام بر دشمنان حق علیه باطل و پیروزی خرمشهر بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و اتفاقاتی که نظام اسلامی در زمان  پایدارسازی و تثبیت انقلاب در کشور با آن درگیر بود، با چراغ سبز آمریکا و کشورهای اروپایی در اتفاقی ناگوار رژیم بعث عراق به این انقلاب نوپا حمله کرد.
استاندار اصفهان تصریح کرد: دشمنان در ذهن خود می‌پروراندند که در سه روز ایران را فتح کنند، اما با آغاز این حمله ناجوانمردانه آن چیزی که در جامعه ما تلالو افکند و به صورت مواج حرکت خود را جلوه‌گر کرد نگاه حماسه‌ساز ایران و شهادت بود.
وی با بیان اینکه دفاع جانانه رزمندگان و شهدا زبانزد دنیا شد، ادامه داد: پس از پیروزی خرمشهر مجددا جلوه‌هایی از این حماسه اتفاق افتاد. امام خمینی (ره) پیام تاریخی دادند که این روز را باید به عنوان یوم‌الله قلمداد کنید و به صورت مستمر یادآور آن رشادت‌ها باشیم.
مرتضوی با بیان آن که یافتنی‌های زیادی در مرور تاریخی آزادسازی خرمشهر هست، گفت: این اتفاق انسجام ملی، امید به پیروزی و فتح را در دل مسئولان، مردم زنده کرد و توانستیم سرزمین‌های دیگری که در دست رژیم بعث بود را نیز بار دیگر فتح کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در دوران انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و جانفشانی شهدا و رزمندگان هیچ بخشی از خاک ماه به دست دشمن نیفتاد. باید با زنده نگه‌داشتن این روزها این امیدی که سبب پیروزی‌ها و فتح‌های بعدی شد را مستمر بداریم و  مراقب تحریف دشمنان در تاریخ دفاع مقدس باشیم، چرا که سعی دارند درایت و تدبیر آن زمان را به نقد و چالش بکشند.
استاندار اصفهان با اشاره به بحث فرهنگ ایثار و شهادت، عنوان کرد: یکی از منابع بسیار گرانقدر کشور ما فرهنگ ایثار و شهادت است که سرچشمه آن نسیم جان افزای اسلامی، تعالی و معارف الهی که این فرهنگ را در زندگی ما رشد داده است. قطعا اگر کسی بخواهد در رابطه با منبع اصلی این سرچشمه صحبت کند هیچ راهی جز تعالیم الهی ندارد.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم این فتح و ظفر را در جامعه حفظ کنیم و تکرار کنیم راهی جز مراقبت از این نگاه فرهنگی و منبع لایزال نداریم و باید ضمن مراقبت از حفظ شرایط موجود نسبت به گسترش آن تدبیر داشته باشیم.
مرتضوی بیان کرد: اگر اصرار بر حفظ فرهنگ عاشورایی در جامعه ما هست این فرهنگ را به صورت یک ذخیره و منبع که از خودش فرهنگ ایثار و شهادت را ساطع می‌کند باید یاد کرد. اگر در رابطه با ترویج فرهنگ عدالت در جامعه صحبت می‌کنیم این جز مولفه‌هایی است که ریشه در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارد. هرگاه در جامعه خود با برخی شکست‌ها مواجه شدیم بررسی که کنیم متوجه می‌شویم از این فرهنگ فاصله گرفته‌ایم.
وی با بیان آنکه فرهنگ ایثار و شهادت منبعث از اخلاص و معنویت است، گفت: این فرهنگ عزت طلبی را در جامعه توسعه می‌دهد ، زمان شناسی در اعمال اراده در جامعه حیات می‌دهد. در مقابل هرگاه از این فرهنگ فاصله گرفتیم باید بررسی کنیم که کجا کمرنگ شده است. یکی از بزرگترین منابعی که انقلاب اسلامی در پیروزی از آن بهره‌مند بوده فرهنگ ایثار و شهادت است.
استاندار اصفهان تصریح کرد: اگر ابهت غرب شکسته شد و عزت طلبی در جامعه ما به نحو متعالی جاری شد به طوری که کسی از دنیای غرب در تصمیمات ورود نمی‌کند منبعث از فرهنگ ایثار و شهادت است. جمله حضرت امام که فرمودند که بکشید ما را ملت ما بیدارتر می‌شود همان نگاه ویژه‌ای است که بر جامعه ما عیان کرد که دشمن غیر از سلاح نفاق و ترور بدون اندیشه چیز دیگری در دست ندارد.
وی با بیان آنکه در دوره‌های اخیر پیروزی‌هایی که در ایران اسلامی رقم خورده به دلیل فرهنگ ایثار و شهادت است، خاطرنشان کرد: پیشرفت‌هایی که در حوزه‌های علمی و فناوری رقم خورد توسط شهدا و افرادی رقم خورد که پیگیر فرهنگ ایثار و شهادت بودند. اگر مجاهدت‌ها در گوشه گوشه نبود امروز در اینجا نبودیم و اقتدار بین‌المللی که شهید سلیمانی برای ما به ارمغان آورد منبعث از همین فرهنگ ایثار و شهادت بوده است.منبع: تسنیم

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس