روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ June 05 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رفع تصرف از فضاهای عمومی بازار تاریخی اصفهان

  • کد خبر 19604
  • تاریخ خبر ۱۴۰۲/۰۳/۰۲

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان از رفع تصرف از فضاهای عمومی بازار تاریخی قیصریه اصفهان هم‌زمان با پاسداشت هفته میراث‌فرهنگی خبر داد.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان، علیرضا ایزدی امروز 2 خردادماه سال 1402، با اعلام این مطلب گفت: بازار تاریخی قیصریه اصفهان با بیش از هشت و نیم کیلومتر طول و نزدیک به 400 سال قدمت یکی از بزرگ‌ترین و کهن‌ترین بازارهای تاریخی اصفهان است که در ضلع شمالی مجموعه جهانی میدان امام(ره) (نقش‌جهان) واقع‌شده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان ادامه داد: در طی این 400 سال بیش از 8 هزار واحد تجاری در این بازار در قالب تیمچه‌های بازارهای مختلف، راسته‌بازارها، کاروانسراها و سراها فعالیت می‌کنند.
او افزود: در طی دهه‌های گذشته به دلیل قدمت بازار، برخی سودجویان با تصرف غیرقانونی فضاهای عمومی بازار همچون ورودی‌های چهارسوهای بازار و سکوهای عظیم پیر نشین چهارسوهای بازار اقدام به ایجاد مستحدثاتی همچون فروشگاه نموده بودند.
ایزدی تصریح کرد: با اقدامات حقوقی حوزه امور حقوقی اداره‌کل و همکاری همکاران یگان حفاظت و گروه امانی، امروز و پس از دریافت حکم قضائی یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌هایی که به‌صورت غیرقانونی در فضاهای عمومی چهارسوی ضرابخانه بازار بزرگ و تاریخی قیصریه اقدام به ایجاد فروشگاه نموده بود تخریب و این مجموعه زیبای تاریخی که بدون اذن و غاصبانه تصرف‌شده بود هم‌زمان با پاسداشت هفته میراث‌فرهنگی رفع تصرف شد و مرمتگران برای مرمت این بخش از بازار در مجموعه ضرابخانه مستقر شدند.

منبع: میراث فرهنگی

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس