روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ June 05 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رئیس مرکز رشد دانشگاه آزاد کاشان مطرح کرد؛

توسعه بستر کسب‌وکار دانش‌بنیان دانشجویان و دانش‌آموختگان

  • کد خبر 19520
  • تاریخ خبر ۱۴۰۲/۰۲/۲۶

حمیدرضا طباطبایی گفت: درصدد هستیم با ایجاد باشگاه مدیران و صندوق تأمین سرمایه بذری، بستر کسب و کار دانش‌بنیان را بین دانشجویان و دانش‌آموختگان بیش از پیش توسعه دهیم.

با توجه به ارزیابی و سطح‌بندی صورت گرفته برای مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی و تأیید شورای سیاستگذاری و راهبری مراکز رشد دانشگاه، مجوز فعالیت ۲۶ مرکز رشد این دانشگاه به‌تازگی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شد که یکی از آن‌ها مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان بود.
حمیدرضا طباطبایی رئیس مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان به همین مناسبت عنوان کرد که این مرکز دارای بیش از ۱۰ سال سابقه فعالیت به منظور حمایت از فعالیت‌های اشتغالزایی فناورانه علاقه‌مندان توسعه فناوری در جامعه و دانشگاه به‌ویژه دانشجویان و استادان ایجاد شده و تاکنون به فعالیت خود ادامه داده است.
وی در پاسخ به این پرسش که مرکز رشد واحد کاشان اکنون میزبان چه تعداد هسته، واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان است؟ گفت: به‌طور متوسط نرخ جاری حضور در مرکز، حدود ۱۵ گروه در قالب هسته و واحد‌های کارآفرین و فناور است که معمولاً از این بین ۱۰ تا ۲۰ درصد این تعداد به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دارد؛ اما این تعداد با توجه به ماهیت پویای مرکز رشد مرتباً در حال تغییر است و علاوه بر اضافه‌شدن گروه‌های جدید، گروه‌هایی نیز با طی‌کردن دوره رشد از مرکز جدا شده و جذب بدنه صنعت و جامعه می‌شوند.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان، تازه‌ترین فعالیت‌ها و برنامه‌های در حال اجرا و اهداف و برنامه‌های پیش روی مرکز رشد این دانشگاه را تشریح و بیان کرد: در پی ارتقای رتبه مرکز به سطح دو در سال ۱۴۰۱ و در پی آن پیوستن به جمع مراکز رشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برآنیم تا در سال پیش رو حوزه فعالیت مرکز را با توجه به امکانات قانونی بیشتری که اکنون در اختیار داریم، گسترش داده و با ایجاد باشگاه مدیران به منظور آموزش و پرورش مدیران‌عامل کارآمد از بین دانشجویان از یک سو و ایجاد صندوق تأمین سرمایه بذری با مشارکت خیران از سوی دیگر، بستر کسب و کار دانش‌بنیان بین دانشجویان و دانش‌آموختگان را بیش از پیش توسعه دهیم.
طباطبایی با بیان اینکه واحد‌های فناور در دوره کرونا به فعالیت خود ادامه دادند، نواقص و کمبود‌ها در راه تجاری‌سازی محصولات فناورانه محققان را تبیین و اضافه کرد: دو مورد از بزرگ‌ترین مشکلات شامل فقدان آموزش متناسب و به‌روز و متمرکز در راستای تربیت مدیران کارآمد برای رقابت در فضای کسب و کار مدرن و دیگری کمبود سرمایه بذری است که ان‌شاالله با برنامه‌های پیش رو درصدد رفع این دو مشکل هستیم.
رئیس مرکز رشد واحد‌های فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان یادآور شد: به‌رغم صدور آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های مناسب در راستای فعالیت مراکز رشد واحد‌های دانشگاهی، مسیر اجرای مناسبی برای آیین‌نامه‌ها وجود ندارد و در فاز اجرا با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستیم و امکانات و قدرت اجرایی کافی برای مدیران مراکز وجود ندارد.
وی در پاسخ به این پرسش که برای رشد و شکوفایی مراکز رشد در واحد‌های دانشگاهی چه پیشنهاد‌هایی دارید؟ تشریح کرد: یکی از راهکار‌ها جداکردن صندوق درآمد و هزینه‌های مرکز رشد از بدنه دانشگاه است تا اختیار عمل و برنامه‌ریزی و در عین حال منابع مالی بیشتری در دسترس مراکز باشد.
این مسئول ادامه داد: اکنون درآمد‌های مرکز رشد غالباً در محل مرکز صرف نمی‌شود و برای موارد ساده بروکراسی‌های پیچیده لازم است که از چابکی فعالیت‌ها کاسته و عملاً رقابت در فضای پرسرعت فناوری کنونی را غیرممکن می‌کند.

منبع: آنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس