روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ June 05 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

هوای اصفهان ناسالم است

  • کد خبر 19099
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز هجدهم اسفندماه براساس داده‌های ۱۳ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۰۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.‌

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان  اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز پنجشنبه هجدهم اسفندماه بر اساس داده‌های دریافتی ۱۴ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۱۰۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

جمشید لقایی اضافه کرد: شاخص چهار ایستگاه پایش هوا در کردآباد با ۱۱۰، دانشگاه صنعتی با ۱۰۹، رهنان با ۱۰۸ و میدان باهنر با ۱۰۲ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.‌

وی ادامه داد: شاخص هوا در ایستگاه ولدان (ورزشگاه میثاق) و فرشادی با ۹۸، انقلاب با ۹۵، سپاهان شهر با ۹۰، فیض با ۸۶ و میرزا طاهر با ۷۳ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش شاخص هوا در برخی مناطق، به شهروندان به ویژه گروه‌های آسیب پذیر چون سالمندان، افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود فعالیت‌های سنگین و طولانی را در فضای باز کاهش دهند.

سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۱۸ و رودکی با ۱۰۲ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و ایستگاه خرازی با ۱۵۵ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

شاخص هوا همچنین در منطقه صنعتی سجزی با ۳۳ در وضعیت پاک و شاهین‌شهر با ۱۰۳ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و ایستگاه‌های پایش هوا در سایر شهرها از جمله نجف‌آباد، کاشان، زرین‌شهر، خمینی شهر و منطقه صنعتی دولت آباد دائم قطع است.

امروز سه ایستگاه پایش هوا در بلوار کاوه، خیابان پروین و خیابان استانداری قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر

 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس