روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ March 22 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان مطرح کرد:

احیای تالاب گاوخونی روی میز ریاست جمهوری

  • کد خبر 18834
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با اشاره به حقابه مغفول مانده تالاب گاوخونی، گفت: احیای تالاب گاوخونی از دغدغه‌های مدیریت استان و روی میز ریاست جمهوری است تا با همراهی همه مسئولان این تالاب در مرکز کشور جان دوباره بگیرد.

مهران زینلیان در نشست تخصصی معاونان محیط زیست و تنوع زیستی استان‌های کشور، اظهار کرد: این روزها تعطیلی‌های پیاپی در استان به دلیل آلودگی هوا اتفاق افتاده و سایر معضلات زیست محیطی مثل خشکی زاینده‌رود و تالاب گاوخونی بیش از پیش مردم ما را بر این باور رسانده که باید در حفظ و توسعه پایدار محیط زیست کوشا باشیم.

وی ادامه داد: به اجبار برای حفظ سلامت مردم آموزش تعطیل می‌شود و ما میراث دار تصمیمات مدیران گذشته هستیم و وظیفه‌ای سنگین بر دوش داریم تا با تصمیمات درست میراث جاودانه‌ای را برای نسل آینده به یادگار بگذاریم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان، گفت: بر این باوریم که می‌توانیم تهدیدهای زیست‌محیطی را به فرصت تبدیل کنیم و با همراهی افکار عمومی برای گذر از بحران و توسعه همه جانبه محیط زیست اقدامات اساسی و زیربنایی در پیش بگیریم.

 به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان زینلیان افزود: باید با تصمیم‌گیری‌های درست، کارشناسی و دغدغه مند سیاست صحیحی را در پیش بگیریم و در جهت ارتقای فرهنگ عمومی در مسائل زیست‌محیطی که از مهم‌ترین موضوعات است تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در استان اصفهان پهنه‌های زیست محیطی و حفاظتی قابل توجهی داریم و ۲۱ منطقه محافظت شده با ذخایر غنی زیست محیطی میراث باقی مانده که تلاش ما حفظ و توسعه این میراث ارزشمند است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان ادامه داد: برای حفظ منابع زیست محیطی استان از تمام بضاعتی که در اختیار داریم از جمله صندوق سازگاری با محیط زیست بهره گرفته‌ایم تا بیش از این شاهد بحران زیست محیطی در استان نباشیم.

زینلیان با تأکید بر اجرایی شدن قانون هوای پاک، گفت: باید رویکرد مدیران و مردم در حفاظت محیط زیست تغییر کند. برای حفظ پارک‌های ملی حیات وحش در استان مانند پارک ملی قمیشلو و کلاه قاضی می‌توانیم حصار بکشیم و مردم را در رفت و آمد محدود کنیم و یا با تغییر رویکرد مردم را در حفظ منابع طبیعی دخیل کنیم.

وی اظهار کرد: دنیا به این نتیجه رسیده که بهترین راه حفاظت از محیط زیست همراهی مردم است که منجر به ارتقای فرهنگ شهروند می‌شود و مردم خود حافظ محیط زیست می‌شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان، تصریح کرد: استان اصفهان در این موضوع می‌تواند پایلوت کشور باشد و شرایطی در استان فراهم شود که مردم با طبیعت آشتی کنند و حفاظت از محیط زیست به صورت عینی رقم بخورد.

زینلیان افزود: آمادگی این امر را داریم که مباحث اکوپارک و اکوتوریسم در اصفهان با جدیت دنبال شود و معتقدیم زمانی که مردم و سازمان‌های مردم نهاد پیش قدم شوند شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود.

وی با اشاره به حقابه مغفول مانده تالاب گاوخونی، اظهار کرد: در اصفهان حقابه داران بسیاری داریم، اما مظلوم‌ترین بخش محیط زیست است و انتظار داریم مدیران کشوری به یاری مدیران استانی بیایند تا تالاب بین‌المللی گاوخونی احیا شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان، افزود: حقابه تالاب گاوخونی چند هزارساله و کاملاً قانونی است و خشکی این تالاب ظلم به مردم است. این تالاب خشک منبع آلایندگی در استان شده و تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد ریزگردهای این تالاب به شوره‌زار تبدیل و شش کیلومتر عمودی و شش هزار کیلومتر افقی قابل انتشار است.

زینلیان گفت: این تالاب بین‌المللی امروز نیازمند نگاه ویژه همه مدیران ملی و استانی است‌. احیای تالاب گاوخونی از دغدغه های مدیریت استان و روی میز ریاست جمهوری است تا با همراهی مسئولان این تالاب در مرکز کشور جان دوباره بگیرد.

منبع: ایسنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس