روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

خواص شگفت انگیز مصرف قارچ

  • کد خبر 18524
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۹/۰۶

یکی از خواص دارویی قارچ تأمین پروتئین مورد نیاز بدن است.

میزان پروتئین موجود در قارچ دو برابر سایر سبزی‌ها و حبوبات است. به طوری که محققان، پروتئین قارچ را با پروتئین موجود در گوشت برابر می‌دانند.
ارزش غذایی این خوراکی نیز هم‌ردیف با گوشت است و این در حالیست که قارچ برخلاف گوشت فاقد چربی است و به همین دلیل باعث افزایش کلسترول بد خون نمی‌شود.
مردانی که روزانه ۱۰۰ گرم قارچ مصرف کنند، نیاز بدن آن‌ها برای مقابله با بیماری پروستات تأمین می‌شود.
این ماده‌ی غذایی مفید حاوی مقادیر زیادی از ویتامین C و قارچ سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کند. گردش خون با مصرف این خوراکی افزایش می‌یابد.
سایر خواص قارچ در سلامتی
این ماده‌ی غذایی حاوی مقادیر بالایی از ویتامین‌های B ۱ و B ۲ است. وجود عناصر معدنی فراوان در قارچ نیز آن را به یک ماده‌ی غذایی مغذی تبدیل کرده است.
بدن روزانه به سبزیجات و میوه نیاز دارد که با مصرف قارچ، بخش زیادی از نیاز بدن تأمین می‌شود. وجود مقادیر زیادی از آهن، مس، پتاسیم و فسفر در قارچ، به نیاز بدن پاسخ می‌دهد. در کلاهک قارچ نیز مقدار زیادی فسفر نهفته است.
خواص دارویی قارچ
پیشگیری از ابتلا به کلسترول خون:
در قارچ یک ماده‌ی مغذی و مفید به نام بیوفریولید وجود دارد. این ماده‌ی غذایی مانع از افزایش کلسترول بد خون (LDL) و اسید‌های چرب در سلول‌ها می‌شود.
پیشگیری از پوکی استخوان:
به دلیل اینکه قارچ حاوی مقدار زیادی ویتامین D است، به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند. کسانی که روزانه قارچ مصرف می‌کنند، از ابتلا به پوکی استخوان در امان می‌مانند.
تقویت سیستم ایمنی بدن:
در قارچ مقدار زیادی کربوهیدرات و آهن وجود دارد. کربوهیدرات موجود در قارچ برای بیماران دیابتی مفید است. همچنین آهن موجود در قارچ مانع از کم خونی می‌شود.


منبع: صدا و سیما
 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس