روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ June 05 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

هوای اصفهان آلوده است/ ۷ ایستگاه در وضعیت قرمز و نارنجی

  • کد خبر 18465
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۸/۲۹

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز بیست و نهم آبان ماه براساس داده‌های ۱۲ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۱۰ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز یکشنبه بیست و نهم آبان ماه براساس داده‌های دریافتی ۹ ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و هشدار ثبت شد.

جمشید لقایی با اشاره به اینکه شاخص کیفی هوا در ایستگاه کردآباد با ۱۵۲ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم است، افزود: شاخص کیفی هوا در ایستگاه کاوه با ۱۴۵، فیض ۱۲۷، باهنر ۱۲۴، ولدان (ورزشگاه میثاق) ۱۲۱، رهنان با ۱۱۹ و فرشادی با ۱۱۸ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه امروز شاخص هوا در ایستگاه میرزا طاهر با عدد ۸۵ در وضعیت زرد و قابل قبول است، خاطرنشان کرد: با توجه به قرار گرفتن شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان در وضعیت هشدار، به شهروندان به ویژه گروهای آسیب‌پذیر از جمله افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود از تردد غیر ضرور در شهر و فعالیت سنگین و طولانی در فضای باز خودداری کنند.

به گفته مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان، هم اینک ۹ ایستگاه سنجش کیفیت هوای شهرداری اصفهان در مدار است و اطلاعات آن به مرکز پایش و آزمایشگاه هوا اداره کل محیط‌زیست ارسال می‌شود.‌

شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های شهرداری اصفهان، ۲۹ آبان

 براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوای این کلانشهر در ایستگاه احمدآباد با ۹۶، استانداری با ۸۴، پروین ۹۹ و رودکی با ۵۶ AQI تا صبح امروز در وضعیت قابل قبول ثبت شد اما شاخص کنونی سه ایستگاه احمدآباد، استانداری و پروین در ساعت ۹ صبح روز یکشنبه افزایش یافته و در شرایط ناسالم برای عموم گزارش شده است و کماکان ۲ ایستگاه خرازی و جی قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان از امروز با ساکن شدن جو به ویژه در مناطق مرکزی غبار صبحگاهی و افزایش شاخص آلودگی هوا تا اواسط هفته پیش بینی شده است.

همچنین شاخص امروز هوای سجزی و مبارکه با ۵۳ و شاهین شهر با ۵۷ وضعیت عادی و قابل قبول در این شهرها را نشان می‌دهد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس