روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ June 05 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

هوای اصفهان آلوده است/ ۹ ایستگاه در وضعیت نارنجی

  • کد خبر 18435
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۸/۲۵

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز بیست و پنجم آبان ماه با میانگین ۱۰۹ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان  اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز چهارشنبه بیست و پنجم آبان ماه بر اساس داده‌های دریافتی ۹ ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

جمشید لقایی افزود: شاخص کیفی هوا در ایستگاه پایش منطقه کردآباد با ۱۴۰، کاوه با ۱۱۲، باهنر و رهنان با ۱۱۰، ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۱۱ و انقلاب با ۱۰۸ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

وی ادامه داد: همچنین شاخص سه ایستگاه پایش هوا در خیابان‌های فرشادی، میرزا طاهر و فیض به ترتیب با ۹۷، ۹۰ و ۸۹ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که میانگین شاخص ایستگاه‌ها در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و هشدار قرار دارد و از این رو به شهروندان و به ویژه گروه‌های آسیب پذیر چون افراد دارای بیماری قلبی و تنفسی، سالمندان، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود از تردد غیر ضرور و فعالیت‌های سنگین و طولانی در فضای باز بپرهیزند.

به گفته لقایی هم اینک ۹ ایستگاه سنجش کیفیت هوای شهرداری اصفهان در مدار است و اطلاعات آن به سرورهای مرکز پایش و نیز آزمایشگاه هوا اداره کل محیط‌زیست ارسال می‌شود.‌

 بر اساس اطلاعات دریافتی از سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست شاخص کیفی هوای اصفهان در ایستگاه خیابان احمدآباد با میانگین ۱۳۰، خیابان پروین با ۱۰۲ و استانداری با ۱۲۰ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و ۲ ایستگاه در خیابان رودکی و بزرگراه خرازی قطع است.

میانگین شاخص کیفی هوای ۱۲ ایستگاه فعال در کلانشهر اصفهان با ۱۰۹ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

شاخص امروز کیفیت هوای شاهین شهر با ۷۳ AQI وضعیت سالم را نشان می‌دهد و ۲ ایستگاه پایش در منطقه صنعتی سجزی و مبارکه قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان از شامگاه امروز از مناطق غرب استان سامانه ناپایدار بارش‌زا وارد اصفهان می‌شود و برای فردا پنجشنبه و جمعه در مناطق مرکزی و شرقی نیز وزش باد به نسبت شدید و بارش پیش‌بینی شده که بر بهبود کیفی هوای این مناطق مؤثر خواهد بود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس