روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ November 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

کشف جدید درباره مریخ

  • کد خبر 18394
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۸/۲۱

اطلاعات جدید درباره پوسته مریخ ، یک نظریه دیرینه را به چالش کشیده است.

به نقل از اسپیس، پیش از این، دانشمندان فکر می‌کردند که منشا پوسته مریخ نسبتاً ساده است. از آنجا که پوسته به طور یکنواخت بازالتی (یک سنگ آذرین) است ، این نظریه مطرح شد که تشکیل آن زمانی رخ داده است که اقیانوسی از ماگما در سراسر سیاره سرد شود. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نواحی خاصی از پوسته مریخ دارای محتوای سیلیس بالاتر از حد انتظار است و این داستان را تغییر می‌دهد.
والری پایره، استادیار دانشگاه آیووا که سرپرستی این مطالعه را برعهده داشت، در بیانیه‌ای گفت: «سیلیس بیشتری در ترکیب پوسته وجود دارد که باعث می‌شود سنگ‌ها بازالت نباشند، بلکه چیزی باشد که ما آن را تکامل یافته‌تر می‌نامیم. این به ما می‌گوید که چگونه پوسته‌ای که روی مریخ تشکیل شده، قطعاً پیچیده‌تر از آن چیزی است که می‌دانستیم.»
پایره و گروهش از داده‌های مدارگرد شناسایی مریخ ناسا برای مطالعه ترکیب پوسته مریخ در نیم‌کره جنوبی استفاده کردند، جایی که فلدسپات معدنی در آن کشف شد. فلدسپات به جای گدازه‌های بازالتی با جریان‌های گدازه‌ای غنی از سیلیس همراه است.
این کشف نظریه متفاوتی از تکامل پوسته مریخ را ترویج می‌کند، نظریه‌ای که نشان می‌دهد پوسته در مراحل متعددی تشکیل شده که فرآیندی پیچیده‌تر از سرد شدن یک اقیانوس ماگمایی عظیم است.

منبع: صدا و سیما

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس