روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ September 30 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

ماسک تشخیص کرونا اختراع شد

  • کد خبر 18021
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۶/۳۱

گروهی از محققان ماسکی اختراع کرده‌اند که می‌تواند کووید-۱۹ را از آنفلوآنزا تشخیص دهد.

استفاده از ماسک در کشورهایی مانند چین که سیاست سخت‌گیرانه کووید صفر را حفظ کرده است، همچنان رواج دارد. البته بسیاری از مردم سراسر دنیا بدون در نظر گرفتن قوانین دولتی برای محافظت از خود و دیگران در برابر ویروس، همچنان از ماسک استفاده می‌کنند. نتایج یک نظرسنجی در اوایل سپتامبر نشان داده است که ۳۷ درصد آمریکایی‌ها حداقل گاهی اوقات بیرون از خانه از ماسک استفاده می‌کنند، این رقم نسبت به ۸۹ درصد دو سال پیش کاهش یافته است.

گروهی از محققان چینی ماسک جدیدی تولید کرده‌اند که دارای یک حسگر خاص است، این حسگر می‌تواند ویروس‌های کووید -۱۹ و آنفلوآنزای H5N1 و H1N1 را در عرض ۱۰ دقیقه در هوا شناسایی کند. این محصول که در خارج از ماسک با باتری لیتیومی قابل شارژ نصب شده است با اسپری پاتوژن‌ها روی آن در یک محیط داخلی آزمایش شد و سناریوی محتمل را شبیه‌سازی کرد که در آن شخصی در حال صحبت یا سرفه کردن است.

حسگرها به قطرات تنفسی پاسخ دادند و به دستگاه‌های بی‌سیم مانند گوشی هوشمند، هشدار فرستادند. محققان معتقدند که این دستگاه به بهترین وجه در فضاهای بسته که خطر عفونت بالا است، استفاده می‌‎شود. آن‌ها در حال کار بر کوتاه کردن زمان تشخیص و حساسیت دستگاه هستند که در صورت لزوم می‌توان آن را برای ویروس‌های مختلف تولید کرد.

نتایج این مطالعه در مجله علمی Matter منتشر شده است.

منبع: ایمنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس