روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

شهر تزارها؛ زیباترین خواهرخوانده روسیه‌ای اصفهان

  • کد خبر 18004
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۶/۲۹

سن‌پترزبورگ، دومین شهر بزرگ روسیه و خواهرخوانده اصفهان به‌شمار می‌رود که جاذبه‌های اعجاب‌انگیز بسیاری را در خود جا داده است و از این طریق، رونق گردشگری را برای روسیه به ارمغان آورده است.

موقعیت جغرافیایی سن‌پترزبورگ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن به حساب می‌آید که همه ساله سیل عظیمی از گردشگران سراسر جهان را به بازدید از رودخانه‌های باشکوه برای قایق‌سواری یا کانال‌های آب جهت پیاده‌روی در امتداد جریان زیبای آب سوق می‌دهد. علاوه بر این، موزه‌های دومین شهر بزرگ روسیه و کاخ‌های امپراطوری شگفت‌انگیز آن نیز در هویت بخشیدن به این شهر بزرگ و افزایش محبوبیت آن در میان جهانگردان نقش مهمی ایفا می‌کند. در واقع، جاذبه‌های سن‌پترزبورگ به حدی زیبا و فراوان است که مسافران می‌توانند هفته‌ها و حتی ماه‌ها اوقات خوش را در آن تجربه کنند، بدون این‌که زمان کافی برای بازدید دوباره از یک مکان را داشته باشند. سن‌پترزبورگ در لیست بزرگ‌ترین شهرهای اروپا نیز قرار دارد و میزبان میدانی تاریخی است که چندین کیلومتر از شهر را فرا گرفته است. در ادامه به معرفی زیباترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های سن‌پترزبورگ به عنوان یکی از شهرهای خواهرخوانده اصفهان پرداخته می‌شود.

شهر تزارها؛ زیباترین خواهرخوانده روسیه‌ای اصفهان

موزه ارمیتاژ

موزه ارمیتاژ که به کاخ زمستانی نیز شهرت دارد، محبوب‌ترین جاذبه سن‌پترزبورگ به‌شمار می‌رود که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین گنجینه‌های میزبان آثار هنری و باستانی شناخته شده است. این مکان زیبا میزبان جاذبه‌های متعددی است که کاخ زمستانی محبوب‌ترین آن‌ها در میان گردشگران به حساب می‌آید. این کاخ به عنوان محل سکونت تزارهای روسیه شناخته شده و محل سقوط آن‌ها نیز بوده است. در این موزه نه‌تنها آثاری هنری و باستانی از دوره‌های مختلف تاریخ کشورهای اروپایی نگهداری می‌شود، بلکه اتاق‌های محل سکونت خانواده سلطنتی روسیه طی قرن‌های هجدهم و نوزدهم در آن نیز بدون تغییر باقی مانده است. از سال ۲۰۱۴ به بعد، موزه ارمیتاژ، آثار هنری بسیاری از دوران امپرسیونیسم و پست‌امپرسیونیسم را در خود جا داده است و به همین دلیل، طی دهه اخیر به محبوبیت بیشتری نیز در میان دوستداران هنر از سراسر جهان دست یافته است. گردشگران زمان تقریبی برای بازدید کامل از موزه ارمیتاژ را بیش از دو ساعت تخمین زده‌اند و بسیاری از آن‌ها، بازدید از موزه را در اولویت برنامه‌های سفر خود به محض ورود به سن‌پترزبورگ معرفی کرده‌اند.

شهر تزارها؛ زیباترین خواهرخوانده روسیه‌ای اصفهان

سالن تئاتر مارینسکی

سالن تئاتر مارینسکی دیگر جاذبه فرهنگی خواهرخوانده روسیه‌ای اصفهان محسوب می‌شود که در میان برخی از گردشگران حتی بیشتر از موزه ارمیتاژ محبوبیت دارد. این سالن در تمام طول سال میزبان رویدادهای فرهنگی بی‌شمار است، با این حال تئاتر و موسیقی مدرن آن از محبوبیت بیشتری در میان مردم سن‌پترزبورگ و روسیه برخوردار است که علت آن را می‌توان به علاقه زیاد مردم روسیه به این دو هنر، نسبت به سایر انواع هنرها نسبت داد. مهم‌تر این‌که سالن تئاتر مارینسکی یکی از پیشرفته‌ترین سالن‌های موسیقی و اپرای دنیا به‌شمار می‌رود که در طول سال میزبان هنرمندان پرآوازه رشته‌های تئاتر و موسیقی روسیه‌ای مانند والری گرگیف (رهبر ارکستر) است و به واسطه همین ویژگی نیز، در تمام سال، بازدیدکنندگان بی‌شماری را به سن‌پترزبورگ دعوت می‌کند.

سالن تئاتر مارینسکی طی چند سال اخیر تحولات زیادی را تجربه کرده و بخش‌های جدیدی برای اهداف مختلف مانند سالن کنسرت مارینسکی به آن اضافه شده است، با این حال اغلب گردشگران مایل هستند بیشتر وقت خود را در سالن اصلی و برای تماشای فضای بسیار باشکوه داخلی با معماری اعجاب‌انگیز آن سپری کنند. البته تمام سالن‌های جدید نیز به زیبایی تمام طراحی شده است و هر یک، دوستداران هنر را جذب می‌کند.

شهر تزارها؛ زیباترین خواهرخوانده روسیه‌ای اصفهان

رودخانه‌ها و کانال‌های چشم‌نواز سن‌پترزبورگ

ماه‌های می تا اکتبر بهترین بازه‌های زمانی برای بازدید از آب‌های بسیار زیبای سن‌پترزبورگ به‌شمار می‌رود که تماشای اطراف را برای مسافران از طریق قایق امکان‌پذیر می‌کند. گردشگرانی که علاقه‌مند به بازدید از خواهرخوانده روسیه‌ای اصفهان از طریق رودخانه‌ها و کانال‌های آب شهر هستند، قادر خواهند بود از جاذبه‌های معروف شهر مانند کاخ پترهوف دیدن کنند و از قایق‌سواری در امتداد رودخانه نیوا نهایت لذت ببرند. در فصول گرم نیز بسیاری از مردم جهان برای شنا در آب‌های این شهر راهی روسیه می‌شوند و به منظور پیمودن مسیرهای طولانی در امتداد نیوا قایق‌هایی را که به زیبایی تمام طراحی شده است، کرایه می‌کنند.

مردم در آب‌های نزدیک به نوسکی پراسپکت، معروف‌ترین خیابان سن‌پترزبورگ، می‌توانند از طریق قایق‌هایی بسیار بزرگ‌تر و مجلل‌تر به سیاحت بپردازند، ضمن این‌که قایق‌های کوچکی نیز به گردش‌های انفرادی و دونفره اختصاص داده شده است و افراد بسیاری را به خود جذب می‌کند. نکته جالب توجه در مورد سفر با قایق‌ها بر فراز آب‌های خواهرخوانده روسیه‌ای اصفهان این است که، مردم می‌توانند وعده‌های غذایی خود را در آن‌ها میل کنند زیرا طراحی داخل این قایق‌ها به‌گونه‌ای است که هیچ مشکلی حین حرکت سریع نیز برای خوردن و آشامیدن به وجود نمی‌آید.

بعضی از قایق‌های سن‌پترزبورگ بازدید از اعجاب‌انگیزترین پل‌های شهر را که به وفور نیز وجود دارد، در لیست برنامه سیاحتی خود دارند و گردشگران بیشتری را به گردش از طریق خود جذب می‌کنند.

شهر تزارها؛ زیباترین خواهرخوانده روسیه‌ای اصفهان

کاخ پترهوف

کاخ‌های امپراطوری بخش اعظمی از جاذبه‌های دومین شهر بزرگ روسیه را از آن خود کرده و به آن هویتی جهانی بخشیده است. پترهوف یکی از معروف‌ترین و زیباترین کاخ‌های سن‌پترزبورگ به حساب می‌آید که دارای محوطه‌ای پارک‌مانند و مملو از آب‌نماهای بسیار زیبا است که در فصل تابستان بیشترین تعداد گردشگران را به خود جذب می‌کند.

پتر یکم، تزار روسیه‌ای که در ۱۰ سالگی به حکومت رسید، دستور احداث کاخ پترهوف را برای سکونت تابستانی خود صادر کرد که بسیاری از هنرمندان، سبک معماری این کاخ را که بر اساس ایده‌های دختر پتر یکم انجام شد، تقریباً شبیه به کاخ ورسای فرانسه می‌دانند. ویژگی‌های بسیاری نظیر برخورداری از ساختمان‌هایی به سبک معماری باروک و همچنین نوع طراحی پارک‌های اعجاب‌انگیز کاخ پترهوف، آن را از حتی محبوب‌ترین کاخ‌های شهر نظیر کاخ کاترین متمایز کرده است.

شهر تزارها؛ زیباترین خواهرخوانده روسیه‌ای اصفهان

کلیسای جامع سنت ایزاک

گنبد طلایی کلیسای جامع سنت ایزاک سن‌پترزبورگ، که یکی از بهترین آثار به جا مانده از آگوست دو مونت‌فراند معمار پرآوازه سبک کلاسیک فرانسه به‌شمار می‌رود، چشم‌اندازی بسیار زیبا در مرکز تاریخی شهر ایجاد کرده است. این کلیسا از بزرگ‌ترین و زیباترین ساختمان‌های مذهبی دومین شهر بزرگ روسیه به‌شمار می‌رود که فرایند ساخت‌وساز آن بیش از ۴۰ سال طول کشید و در نهایت درهای آن در سال ۱۸۵۸ به روی عموم مردم باز شد. آگوست دو مونت‌فراند از سبک امپراطوری اروپایی در طراحی کلیسای سنت ایزاک بهره گرفته که همین ویژگی این مکان مذهبی را به یکی از محبوب‌ترین مکان‌های شهر میان گردشگران و به‌ویژه علاقه‌مندان به معماری تبدیل کرده است. دیوارها و ستون‌های داخلی کلیسا با زیبایی اعجاب‌انگیز خود چشم بازدیدکنندگان را برای دقایقی طولانی به خود خیره نگه می‌دارد و مجسمه‌های سنگی کلیسا بسیاری را برای نشستن و تماشا به خود جذب می‌کند. کلیسای سنت ایزاک ظرفیت ۱۴ هزار نفر را برای عبادت در حالت ایستاده دارد، ضمن این‌که محوطه‌ای وسیع را برای تفریح در اطراف خود در بر گرفته است.

شهر تزارها؛ زیباترین خواهرخوانده روسیه‌ای اصفهان

 


منبع: ایمنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس