روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

ماسکی که کووید را از آنفلوآنزا تشخیص می‌دهد

  • کد خبر 18000
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۶/۲۹

محققان چینی ماسکی ابداع کرده‌اند که به افراد و به ویژه جمعیت آسیب‌پذیر امکان می‌دهد بدانند آیا در معرض کووید ۱۹ یا آنفلوآنزا قرار گرفته‌اند.

به نقل از بلومبرگ، بر اساس نتایج این مطالعه که توسط ۶ دانشمند دانشگاه تونگجی چین در شانگهای منتشر شده، یک حسگر ساخته شده در ماسک آنان می‌تواند ویروس‌های کووید ۱۹ و آنفلوآنزای H۵N۱ و H۱N۱ را در عرض ۱۰ دقیقه در هوا شناسایی کند.

استفاده از ماسک در کشورهایی از جمله چین که سیاست سختگیرانه کووید صفر را حفظ کرده، همچنان رواج دارد. البته بسیاری از مردم در سراسر جهان نیز بدون در نظر گرفتن قوانین دولتی برای محافظت از خود و دیگران در برابر ویروس همچنان از ماسک استفاده می‌کنند.

نتایج یک نظرسنجی در اوایل سپتامبر نشان داد ۳۷ درصد از آمریکایی‌ها حداقل گاهی اوقات بیرون از خانه ماسک می‌زنند که این رقم نسبت به ۸۹ درصد ۲ سال پیش کاهش یافته است.

دستگاه جدید که در خارج از ماسک با باتری لیتیومی قابل شارژ نصب شده است، با اسپری پاتوژن‌ها روی آن در یک محیط داخلی آزمایش شد و سناریویی محتمل را شبیه‌سازی کرد که در آن شخصی در حال صحبت‌ یا سرفه‌ کردن است. حسگرها حدود ۷۰ تا ۵۶۰ برابر کمتر از مقدار تولید شده عطسه به مایع پاسخ دادند و به دستگاه‌های بی‌سیم مانند تلفن هشدار فرستادند.

محققان گفته‌اند این دستگاه به بهترین وجه در فضاهای بسته‌ای که خطر عفونت بالاست، استفاده می‌شود و در حال کار روی کوتاه کردن زمان تشخیص و حساسیت دستگاه هستند که در صورت لزوم می توان آن را برای ویروس‌های مختلف پیکربندی کرد.

نتایج این مطالعه در مجله علمی Matter منتشر شد.

منبع: ایسنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس