روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ November 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۲۲

ایران نایب قهرمان جهان شد

  • کد خبر 17985
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۶/۲۷

پنجاه و یکمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان امروز با حضور ملی پوشان تیم ایران در بلگراد صربستان پیگیری می‌شود.

نتایج و برنامه نمایندگان ایران به این شرح است:

وزن ۶۱ کیلوگرم:
رضا اطری دیروز بصیر علیلی از مقدونیه، اسلام بازرگانوف از جمهوری آذربایجان و گئورگی وانگلوف از بلغارستان را شکست داد و در دور نیمه نهایی ۵ - ۳ از سد نارمانداخین نارانخو از مغولستان گذشت و در دیدار فینال امروز با ری هیگوچی از ژاپن روبرو می‌شود.

وزن ۶۵ کیلوگرم:
رحمان عموزاد خلیلی دیروز با غلبه بر یون جون سیک از کره جنوبی، اسماعیل موشوکایف از مجارستان و عادل اوسپانوف از قزاقستان، در دور نیمه نهایی ۹ - ۲ حاجی علیف نایب قهرمان المپیک از جمهوری آذربایجان را برد و امروز در دیدار فینال به مصاف جان دیاکومیهالیس از آمریکا می‌رود.

وزن ۹۷ کیلوگرم:
محمدحسین محمدیان دیروز پس از استراحت در دور اول و غلبه بر ساموئل شرر از سوئیس و محمد زاکاریف از اوکراین، در دور نیمه نهایی ۱ - ۴ از کایل اسنایدر از آمریکا شکست خورد و در دیدار رده بندی امشب با برنده زبیگنیف بارانوفسکی از لهستان و ماگومدخان ماگومدوف از جمهوری آذربایجان روبرو می‌شود.

 نتایج نهایی دیروز:
وزن ۵۷ کیلوگرم:
۱- زلیم خان آباکاروف از آلبانی (پیروزی ۷ - ۲ در فینال)
۲- توماس گیلمن از آمریکا
۳- استبان میچیچ از صربستان و زانابازار زاندانبود از مغولستان
- در این وزن علیرضا سرلک در دور نخست از وان هائو ژو از چین شکست خورد و با شکست این حریف در نیمه نهایی سرلک نیز حذف شد و در رده ۲۳ قرار گرفت.
 وزن ۷۴ کیلوگرم:
۱- کایل دِیک از آمریکا (پیروزی ۳ - ۱ در فینال)
۲- تیموراز سالکازانوف از اسلواکی
۳- فرانک چامیزو از ایتالیا و یونس امامی از ایران
- یونس امامی با غلبه بر انریکه پرس از گواتمالا، آیمار آندروسه از استونی و توران بایراموف از جمهوری آذربایجان و شکست کایل دِیک از آمریکا، دیشب در دیدار رده بندی ۶ - ۰ ساگار جاگلان از هند را شکست داد و مدال برنز گرفت.
 وزن ۹۲ کیلوگرم:
۱- کامران قاسم پور از ایران (برتری ۲ - ۰ در فینال)
۲- جیدن کاکس از آمریکا
۳- عثمان نورماگومدوف از جمهوری آذربایجان و میریانی مایسورادزه از گرجستان
- کامران قاسم پور که با غلبه بر ادلان ویسخانوف از فرانسه، احمد باتایف از بلغارستان و میریانی مایسورادزه از گرجستان، دیشب در دیدار فینال ۲ - ۰ جیدن کاکس از آمریکا را برد و قهرمان جهان شد.
- پیش از این در وزن ۷۰ کیلوگرم امیر محمد یزدانی، در وزن ۷۹ کیلوگرم محمد نخودی و در ۸۶ کیلوگرم حسن یزدانی مدال نقره گرفتند و در وزن ۱۲۵ کیلوگرم امیر حسین زارع به مدال برنز رسید.
 رده بندی مدالی:
۱- آمریکا ۳ طلا ۳ نقره - برنز
۲- ایران ۱، ۲، ۲،
۳- آلبانی، ژاپن و ترکیه با یک طلا
۵- مغولستان و اسلواکی با یک نقره و یک برنز
- تا کنون ۱۴ تیم مدال گرفته اند.
- رده بندی امتیازی پایان ۷ وزن:
۱- آمریکا ۱۴۳ امتیاز ۲- ایران ۹۵ امتیاز ۳- گرجستان ۵۳ امتیاز ۴- مغولستان ۴۹ امتیاز ۵- ژاپن ۴۳ امتیاز ۶- ترکیه ۴۱ امتیاز

در دوره قبل در سال ۲۰۲۱ تیم ایران با کسب ۳ مدال طلا، ۳ نقره و یک برنز و کسب ۱۶۲ امتیاز پس از تیم‌های روسیه و آمریکا سوم شد.
بر طبق قوانین اتحادیه جهانی کشتی به هر مدال طلا ۲۵، نقره ۲۰ و برنز ۱۵ امتیاز تعلق می‌گیرد. همچنین به رده پنجمی ۱۰ و هفتمی ۸ امتیاز تعلق می‌گیرد.

- در تاریخ کشتی آزاد قهرمانی جهان (بدون احتساب مدال‌های این دوره)، روسیه با احتساب نتایج شوروی سابق با ۱۸۳ طلا، ۶۴ نقره و ۷۷ برنز در صدر قرار دارد و ایران با ۵۰ طلا، ۵۲ نقره و ۴۷ برنز دوم و آمریکا با ۴۹ طلا، ۵۰ نقره و ۵۵ برنز سوم هستند.
- تیم روسیه با احتساب عناوین شوروی سابق با ۳۶ قهرمانی رکورد دار است و ایران و ترکیه با ۵ قهرمانی دوم مشترک هستند. تیم آمریکا نیز با ۳ قهرمانی چهارم است و تیم گرجستان با یک قهرمانی در رده پنجم قرار دارد.

در بخش انفرادی والنتین یوردانوف از بلغارستان با ۷ طلا ۲ نقره و یک برنز رکورد دار است و آلکساندر مدوید از شوروی سابق با ۷ طلا یک نقره و یک برنز دوم و آرسن فازدایف و سرگئی بلاگلازوف از شوروی سابق با ۶ طلا و یک نقره سوم مشترک هستند. بوویسار سایتیف از روسیه نیز با ۶ طلا چهارم است. از ایران عبدالله موحد با ۵ مدال طلا در رده دوازدهم قرار دارد.
بر طبق اعلام قبلی مقرر شده بود که سال آینده مسابقات کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جهان - ۲۰۲۳ به میزبانی کراسنویارسک روسیه برگزار شد که با توجه به تعلیق کشتی روسیه، میزبان جدید معرفی خواهد شد

منبع: صدا و سیما
 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس