روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ November 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

۳۰ تعاونی در حوزه منابع طبیعی در استان اصفهان فعالیت می‌کنند

  • کد خبر 17920
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۶/۱۷

ییس اداره آموزش، ترویج و جلب مشارکت‌های مردمی اداره کل منابع طبیعی اصفهان گفت: ۳۰ تعاونی در حوزه منابع طبیعی در این استان فعالیت می‌کنند و تمام شهرستان های استان دارای حداقل یک تعاونی است.

غلامرضا الهیاری روز پنجشنبه افزود: جامعه روستایی، عشایری، مرتعداران، و ساکنان مناطق جنگلی اعضای این تعاونی‌ها را تشکیل می‌دهند و اعضای آنها در استان بالغ بر ۱۵ هزار نفر است.

وی با اشاره به گستردگی خدمات و فعالیت ها در این مجموعه ها اضافه کرد: موضوعاتی همچون بهره برداری از مراتع، دام، تهیه و توزیع نهاده‌های دامی و تولیدات و فروش گیاهان دارویی در این تعاونی ها از سوی اعضا دنبال می شود.

رییس اداره آموزش، ترویج و جلب مشارکت‌های مردمی اداره کل منابع طبیعی اصفهان خاطرنشان کرد: از آنجا که حفاظت از محیط زیست و عرصه‌های طبیعی بدون مشارکت مردم ممکن نیست، اعضای این تعاونی‌ها نیز در کنار بهره برداری و استفاده از مواهب خدادادی، در حفظ آن سهیم هستند.

الهیاری اظهارداشت: درآمدزایی و اشتغالزایی با استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها باید بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد بویژه در استان اصفهان که عرصه های طبیعی متنوع و گسترده است.

وی توانمندسازی تعاونی‌ها را از جمله راهکارهای اشتغالزایی و توسعه دانست و ادامه داد: بویژه در توسعه مناطق محلی و روستایی باید توجه ویژه به این مجموعه‌های مردمی داشت تا رونق اقتصادی در آن نواحی بیشتر شود.

بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵، جمعیت استان اصفهان پنج میلیون و ۱۲۰ هزار و ۸۵۰ نفر متشکل از یک میلیون و ۶۰۸ خانوار است که از این تعداد ۱۹۶ هزار خانوار روستایی هستند.

نگاهی به وضعیت عرصه های طبیعی اصفهان حاکیست که این خطه با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن  را معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل معادل (۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) در بر گرفته است.

منبع: ایرنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس