روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ February 04 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

اجلاس مدیریت منابع آب در فلات مرکزی ایران، در اصفهان برگزار می‌شود

  • کد خبر 17868
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۶/۱۲

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری اصفهان از برگزاری اجلاسی با عنوان «بدون تأخیر» با موضوع مدیریت منابع آب در فلات مرکزی ایران، در این کلانشهر خبر داد.

روابط عمومی شهرداری اصفهان، روز شنبه به نقل از سعید امامی اعلام کرد: این اجلاس که دبیری آن را حمیدرضا صفوی معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان و از فعالان حوزه آب و محیط زیست بر عهده دارد، با رویکردی علمی در آینده‌ نزدیک برگزار می‌شود.

وی افزود: محیط زیست تالاب و رودخانه، فرونشست، فقه و حقوق آب و مصارف، منابع و دستاوردهای آتی، چهار محور اصلی این رویداد خواهد بود.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری اصفهان گفت: مدعوین این برنامه از استادان دانشگاه، متخصصان و مدیران سطح استانی و ملی خواهند بود.

امامی همچنین اظهار داشت: طراحی سلسله گفت‌وگوهای آبی با عنوان "آری یا نه" از دیگر برنامه‌هایی است که با همکاری کنسرسیوم محیط زیست در اصفهان برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: این برنامه که برای لایه‌های نُخبگانی طراحی شده است از اوایل مهر تا پایان سال جاری در قالب ۱۲ جلسه برگزار و ۱۲ موضوع مهم بصورت مناظره اساتید متخصص بررسی خواهد شد.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری اصفهان در باره دبیرخانه زاینده‌رود که چندی پیش در این کلانشهر تشکیل شد، گفت: این دبیرخانه پیگیر مطالبات اصفهان از طریق گفت‌وگو و فرهنگ‌سازی است.

امامی ادامه داد: با هدف همگرایی میان نظرات تخصصی، افزایش سواد مردم در باره آب و زاینده‌رود، اجماع بین کارشناسان، حساس سازی جامعه و ترویج فرهنگ گفت‌وگو، برنامه‌های شاخصی از سوی دبیرخانه فرهنگی زاینده‌رود برنامه‌ریزی شده است.

وی اضافه کرد: رسالت اصلی این دبیرخانه پیگیری مطالبات مربوط به احیای زاینده‌رود از مسیر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی است.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: در حال حاضر همگرایی در حوزه‌های تخصصی آب زاینده‌رود در سطوح استانی و ملی وجود ندارد و مباحث کارشناسی و علمی در باره این رودخانه فراوان است که خود به مانعی بزرگ برای حل بحران زاینده‌رود تبدیل شده است.

امامی گفت: در سفر اخیر رییس‌ جمهور به اصفهان کوشیدیم تا کلیدواژه‌ها و عوامل اصلی ایجاد بحران زاینده‌رود را در تابلوهای شهری یادآور شویم تا به اطلاع هیات همراه رییس‌ جمهور برسد و انگیزه بیشتری برای حل این بحران ایجاد کند، چنانکه یکی از موانع، همین نظرات غیرکارشناسی است که مساله زاینده‌رود را به بحرانی پیچیده و آشفته تبدیل کرده که حل آن از توان بسیاری افراد خارج است.

در سال‌های اخیر بدلیل اجرای طرح‌های انتقال آب از حوضه آبریز زاینده‌رود به دیگر مناطق  و برداشت‌های غیرقانونی که سبب خشکی این رودخانه شده، تخصیص حقابه‌ها بدرستی صورت نگرفته که در نتیجه آن کشت و کار کشاورزان و تداوم حیات پهنه‌های زیست محیطی استان اصفهان مانند تالاب بین‌المللی گاوخونی با چالش‌هایی روبه‌رو شده است.

منبع: ایرنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس