روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ November 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد:

کاهش ۸۰ تا ۹۰ درصدی قیمت داروهای خاص و صعب‌العلاج با اجرای طرح دارویاری

  • کد خبر 17831
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۶/۰۸

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه با اجرای طرح دارویاری هیچ دارویی نسبت به قبل برای مردم گران نشده است، گفت: با اجرای این طرح ممکن است برای برخی از بیماری‌ها هزینه کمتری توسط مردم پرداخت شود. در داروی بیماران خاص و صعب‌العلاج تا ۸۰ و ۹۰ درصد کاهش قیمت داریم.

بهرام دارایی در یک برنامه رادیویی با اشاره به اجرای طرح دارویاری، اظهار کرد: این طرح با این هدف انجام می‌شود که یارانه دارو را در جای درست به کار بگیریم. قبلاً یارانه به تأمین کننده و واردکننده یا تولیدکننده داده می‌شد تا مواد اولیه را با نرخ ارز دولتی یا همان ترجیحی وارد کند و در سطح بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها توزیع می‌شد تا مردم داروی ارزان را تحویل بگیرند.

وی سیاست پیشین یعنی اعطای یارانه به تأمین کننده و تولیدکننده را غلط دانست و افزود: در آن سیاست شاهد هدر رفت منابع بودیم که ناشی از سوءاستفاده یا قاچاق معکوس بود. در سیاست سابق از هر ۱۰ تومانی که به یک واحد کالا دارو اختصاص می‌دادیم، بخش زیادی از آن مورد سوءاستفاده قرار می‌گرفت یا دارو از کشور خارج می‌شد.

معاون وزیر بهداشت به دیگر چالش‌های سیاست اعطای ارز ترجیحی در حوزه دارو اشاره و اضافه کرد: اعطای ارز ترجیحی پروسه خاصی داشت و باید در مجلس مصوب می‌شد که این مسئله سبب می‌شد گاهی ارز مورد نیاز به موقع تأمین نشود. این مسئله منجر به وقفه در تأمین کننده و کمبود دارو می‌شد.

وی با بیان اینکه برای اجرای طرح دارویار، زیرساخت‌های لازم از جمله بیمه‌ها و سامانه‌های الکترونیکی را آماده کردیم، ادامه داد: با اجرای این طرح، هیچ دارویی نسبت به قبل برای مردم گران نشده است. با اجرای این طرح ممکن است برای برخی از بیماری‌ها هزینه کمتری توسط مردم پرداخت شود که در داروی بیماران خاص و صعب العلاج تا ۸۰ و ۹۰ درصد کاهش قیمت داریم.

دارایی با اشاره به سیستم نظارتی واحد و یکپارچه بر قیمت‌گذاری دارو در کشور، خاطرنشان کرد: این سیستم واحد و در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو انجام می‌شود. با توجه به اینکه همه داروخانه‌های بیمارستان‌ها متصل به این سامانه‌ها هستند و فاکتور صادر می‌کنند، اساساً قیمت دستی یا دل‌بخواهی وجود ندارد؛ در حقیقت چه در تهران و چه در جزیره ابوموسی قیمت دارو فرقی ندارد چراکه کد رهگیری و اصالت‌سنجی برقرار است.

منبع: ایسنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس