روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

وزیر نیرو: احیای زاینده‌رود امکان پذیر است

  • کد خبر 17820
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۶/۰۷

وزیر نیرو گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما احیای آن است، به طور قطع احیای زاینده‌رود امکان پذیر است. تمامی این صحبت‌ها که امکان پذیر نیست را رد می‌کنیم و احیا به گونه‌ای است که تأمین آب مطمئن و پایدار است و رها سازی حداقل آبی در فصل‌ها و ماه‌های مختلف است.

به نقل از صدا و سیما، علی اکبر محرابیان در برنامه صف اول با ارائه آماری از وضعیت تنش آبی در سال‌های گذشته اظهار کرد: براساس آمار تابستان سال گذشته ۳۰۰ شهر کشور و هشت هزار روستا تنش آبی داشتند. مجموع میزان بارش‌ها نسبت به نرمال سال، ۱۷ درصد کاهش داشته است امسال هم سال خشک محسوب می‌شود و شرایط برای تأمین منابع آبی سخت‌تر است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بارش‌های اخیر در افزایش حجم ذخایر آبی توانسته کمک کند افزود: بارش‌ها باعث افزایش سهم سدها می‌شود. برآیند مجموع بارش‌ها مثبت بوده و حجم ذخایر تجدید پذیر را اضافه می‌کند، البته اگر در نقاطی رخ دهد که سد داریم می‌توانیم مدیریت کنیم، اما اگر در سفره‌های زیرزمینی برود غنی می‌شود هرچه از شیوه‌های کنترل آبی بیشتر توانسته‌ایم استفاده کنیم با روش‌های مختلف از وقوع سیل جلوگیری کرده است.

وزیر نیرو در خصوص اقداماتی که در این بخش زمینه ساز تشدید وقوع سیل می‌شود ادامه داد: سازه‌های تقاطعی مانع گذر آب در حوزه باعث وقوع سیل می‌شود بنابراین باید در این بخش دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها همکاری کنند تا این سازه‌ها اصلاح شود و ۷۴۰۰ سازه‌های تقاطعی در این بخش شناسایی و استخراج شده اند و دستگاه‌ها مکلف شده اند که آنها اصلاح کنند و اصلاح آن‌ها باعث جلوگیری از خسارت‌ها می‌شود.

محرابیان در خصوص مشکل آب شهرکرد اضافه کرد: هیچ مشکلی در محدودیت آب نداریم. در شرایط گرم بارندگی و وقوع سیل در چند وقت اخیر باعث آب شدن یخچال‌های طبیعی در این استان شد. این سیل در کوهرنگ به گونه‌ای بود که ما در این استان دیگر آب نداشتیم، گل آب داشتیم و به‌گونه‌ای شده بود که ۶۰ درصد دیگر در این منطقه آب نداشتیم.

وی گفت: اما با برنامه‌ریزی صورت گرفته چهار سامانه تعریف شد و در یک عملیات جهادی و ظرف مدت کوتاه به مرور وارد مدار شده و هم اکنون در شهرکرد شرایطی داریم که منابع طبیعی باشد یا نباشد مشکل آب در این منطقه نداریم.

وزیر نیرو درباره احیای زاینده رود افزود: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما احیای آن است، به طور قطع احیای زاینده رود امکان پذیر است. تمامی این صحبت‌ها که امکان پذیر نیست را رد می‌کنیم و احیا به گونه‌ای است که تأمین آب مطمئن و پایدار است و رها سازی حداقل آبی در فصل‌ها و ماه‌های مختلف است.

محرابیان ادامه داد: جلسات متعدد با مسئولان مرتبط تشکیل شده است. در زاینده رود پروژه‌های مختلف مطرح شده اما نیمه‌کاره رها شده است. هم اکنون با همفکری و همگرایی با متخصصان برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شده که اجرایی شود و عملیات اجرایی این طرح شروع شده اما کند است. برنامه داریم که سرعت کار افزایش یابد البته به شرطی که تأمین منابع مالی آن به موقع انجام شود.

وی درباره دریافت حق آبه ایران از هیرمند گفت: ما باید دیپلماسی آب را فعال کنیم و البته در این بخش هم تاکنون موفق بوده‌ایم. پای ثابت تمامی مذاکرات ما با کشورهای خارجی موضوع آب است و احیای حقوق آب خود را همواره پیگیری می‌کنیم.

منبع: ایمنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس