روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رییس سازمان جهادکشاورزی استان خبر داد :

افتتاح 179 پروژه با 821 میلیارد تومان اعتباردر هفته دولت

  • کد خبر 17778
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۶/۰۱

رییس سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان در گرامیداشت هفته دولت در جمع خبرنگاران از افتتاح 179 پروژه در زمینه های تحت پوشش با اعتباری بالغ بر 821 میلیارد تومان خبر داد و اعلام کرد: 85درصد سرمایه گذاری آورده بخش خصوصی و مابقی شامل تسهیلات بانکی و اعتبارات دولتی است.

تنش در ساماندهی قیمت محصولات به دلیل حذف ارز ترجیهی
 مهرداد مرادمند، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در بیان فعالیت های جهادکشاورزی برای تامین زنجیره غذایی از مزرعه تا سفره، به تغییراتی که طی سال های اخیر در هزینه های مایحتاج مردم  و به ویژه مواد غذایی ایجاد شده است، اشاره کرد و افزود: سیاست ها و اولویت های جهاد کشاورزی و سازمان های وابسته علاوه بر رصد سلامتی محصولات، آموزش و ترویج الگوی کشت و حمایت از کشاورزان در بحران های سیل و خشکسالی است و به عنوان یک مجموعه تخصصی به مباحث بازرگانی در تامین مایحتاج مردم توجه می کنیم.مرادمند در صحبت از هدفمندسازی یارانه ها و حذف ارز ترجیحی،گفت: افزایش قیمت نهاده ها و دیگر محصولات به دلیل جایگزینی ارز ترجیحی، باعث افزایش قیمت مواد غذایی و مشکلاتی برای مردم شد. بنابراین، سازمان جهاد کشاورزی تا حدودی توانست بازار را کنترل کند و قیمت های مصوب اعمال شد. وی توضیح داد: تا زمانی که کالابرگ الکترونیک در اختیار مردم قرار نگیرد، ساماندهی قیمت ها در بازار و تولید محصولات پروتئینی به دلیل افزایش هزینه ها با تنش همراه خواهد بود و لازم است با حمایت از تولیدکننده و خریداری محصولات، به تعدیل این مشکل کمک  کنیم.
خرید بیش از 63هزارتن گندم از کشاورزان اصفهانی
وی با اشاره به خشکی زاینده رود در سال گذشته و محدودیت ذخیره سد، از اقداماتی هرچند محدود برای نجات باغات خبرداد و اظهار کرد: اکنون با آغاز سال زراعی جدید، حجم آب کشاورزی مدیریت شده و 320میلیون مترمکعب آب در اختیار کشاورزان غرب و شرق اصفهان با هماهنگی آب منطقه ای اصفهان و کشاورزان قرار داده شد. مرادمند افزود: باوجود کم بارشی بی سابقه در بهار، با مدیریت کشت توانستیم کشت گندم، جو و گلرنگ را به ثمر برسانیم. همچنین، در تولید علوفه، محصولات باغی و اشجاری که لازم بود حفظ و حراست شود، مدیریت مطلوبی انجام شد. چنانچه، خرید بیش از 63هزارتن گندم از کشاورزان اصفهانی نیز حاصل مدیریت منابع اندک آب است.رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در بیان توجه به شعار سال، یکی از اولویت های جهادکشاورزی را توسعه شرکت های دانش بنیان، اجرای طرح های آمایش سرزمین، الگوی کشت و توسعه کشت گلخانه ای، اصلاح ساختار دامپروری و تغییر ماهیت در این زمینه را از سیاست های اصلی سازمان برشمرد و گفت: براین اساس، فعال سازی واحدهای راکد و نیمه تعطیل که با بهره وری پایین کار می کردند را پیگیری کرده و واحدهای بسیاری به چرخه تولید بازگشتند. مهرداد مرادمند از اجرای تثبیت مالکیت اراضی و صدور اسناد کشاورزی خبر داد و گفت: اختلافات بین مردم و دولت در زمینه مالکیت اراضی براساس پلاک ثبتی بررسی  می شود و نیازی به مراجعه مردم به سیستم قضایی نیست.
683میلیارد تومان برآورد خسارت سیل
  وی، خسارت ناشی از سیل به محصولات کشاورزی را 683میلیارد تومان برآورد کرد و  در زمینه حمایت از پوشش های بیمه ای محصولات به دلیل سرمازدگی، آفات و سیل گفت: به منظور حمایت از صادرکنندگان، تعاملاتی با وزارت امور خارجه و دیگر نهادهای مرتبط مانند گمرک، اتاق بازرگانی و تشکیل دفتر توسعه صادرات محصولات کشاورزی در این راستا داشته ایم. مرادمند از افتتاح 66 پروژه در زمینه تولیدات گیاهی، 57 طرح آب و خاک و امور مهندسی، 29 پروژه تولیدات دام، طیور و آبزیان، 8 طرح منابع طبیعی و آبخیزداری، 7طرح در امور عشایر،  و پروژه های دیگر خبرداد و در پاسخ به سوال خبرنگار  زاینده رود درمورد حقابه کشاورزان گفت: پیگیری مطالبات حقابه کشاورزان دغدغه جهاد کشاورزی است.وی درباره آبیاری محصولات کشاورزی با تاکید بر آزمایش سلامتی محصولات، توضیح داد: سبزی کاری و دیگر محصولات تازه خوری با آب چشمه ها، قنات و چاه ها انجام می شود. زیرا، پساب جاری در اصفهان نداریم. ضمن آنکه محصولات کشاورزی شامل فلفل دلمه، گوجه فرنگی، بادمجان و... به کشورهای حوزه خلیج فارس، روسیه، کشورهای اوراسیا و عراق همچنان صادر می شود.
نقش دامپزشکی در کنترل شیوع بیماری های دام
در ادامه، دکتر شهرام موحدی، مدیرکل دامپزشکی استنان اصفهان با اذعان به وفور بیماری های مشترک میان انسان و دام ازجمله کرونا، توجه به حوزه دامپزشکی و بهداشت دام و طیور  را  کمک به ارتقای سلامتی جامعه و کاهش هزینه های درمان عنوان کرد.موحدی با اشاره به مسئولیت سه دستگاه استاندارد، سازمان غذا و دارو و دامپزشکی کشور در سلامتی دام و طیور و لبنیات، از وجود مشکلاتی در فرآیند کار سخن گفت و  اظهار کرد: نظارت بر فرآورده های لبنی و دامی در مرحله خام به عهده دامپزشکی و سپس در اختیار غذا و دارو است که گاهی روند نظارت را طولانی می سازد.وی از صادرات 48میلیون دلار فرآورده خام دامی با گواهی بین المللی دامپزشکی به خارج از کشور خبر داد و افزود: صادرکنندگان عسل باید به اخذ گواهینامه بین المللی دامپزشکی مبادرت  ورزند.
مرگ 300تن ماهی به دلیل غفلت از اقدامات پیشگیرانه در مقابل سیل
در این نشست، مدیرامور شیلات و آبزیان از تولید بیش از 8هزارو 600 تن انواع ماهی در استان خبرداد و گفت: سیل به 20 مزرعه پرورش ماهی و آبزیان خسارت زد و بیش از 300 تن ماهی به دلیل غفلت از اقدامات پیشگیرانه از بین رفت.محمدرضا عباسی تاکید کرد: ساخت چاهک ها در کنار استخرهای پرورش ماهی می تواند مانع از ایجاد خسارت و مرگ آبزیان در هنگام سیل شود.
 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس