روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

استرس نقش مهمی در اضافه وزن دارد

  • کد خبر 17769
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۶/۰۱

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که استرس بر ساعت شبانه‌روزی بدن تاثیر می‌گذارد، در این صورت فرد دچار اضافه وزن می‎شود.

گروهی از محققان به منظور بررسی تأثیر استرس بر اضافه وزن مطالعه جدیدی انجام دادند و گروهی از موش‌ها را مورد ارزیابی قرار دادند. نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد در موش‌هایی که به طور مصنوعی سطح استرس افزایش داده شده است و ترشح هورمون‌ها متوقف شد، رشد سلول‌های چربی افزایش یافت.

به گفته محققان اگرچه همه موش‌ها از یک رژیم غذایی سالم استفاده کردند، اما موش‌هایی که در معرض استرس قرار گرفتند، بیش از ۹ درصد بیشتر از موش‌های گروه کنترل اضافه وزن داشتند. پژوهشگران بررسی کردند که آیا افزایش وزن ناشی از افزایش چربی است و متوجه شدند که چربی قهوه‌ای و سفید موش‌های تحت استرس بیش از دو برابر شده است، سطح انسولین آن‌ها نیز افزایش یافت.

زمانی که محققان استرس مصنوعی را حذف کردند؛ این تغییرات بلافاصله معکوس شد. محققان به این نتیجه رسیدند که استرس مزمن می‌تواند افزایش وزن را حتی با یک رژیم غذایی سالم و کم‌چرب افزایش دهد. یافته‌های مطالعاتی از این قبیل منجر به تولید داروهایی می‌شود که می‌تواند با تنظیم مجدد ریتم شبانه‌روزی به افراد مبتلا به چاقی کمک کند.

منبع: ایمنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس