روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

احتمال بروز اختلالات مغزی در مبتلایان کووید تا دو سال

  • کد خبر 17740
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۵/۲۸

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد بیماری کووید -۱۹ تا دو سال پس از ابتلاء به عفونت با بروز اختلالات مغزی مرتبط است.

افراد مبتلا به کووید -۱۹ تا دو سال پس از عفونت با خطر ابتلاء به بیماری‌های عصبی و روانی مانند مه مغزی، روان پریشی، تشنج و زوال عقل مواجه هستند.

بر اساس مطالعه جدید انجام شده در دانشگاه آکسفورد مشخص شد اضطراب و افسردگی پس از ابتلاء به کووید شایع‌تر است، اگرچه معمولاً طی دو ماه پس از ابتلاء برطرف می‌شود.

متخصصان اظهار کردند: نتایج به دست آمده پیامدهای مهمی برای بیماران و بخش درمانی دارد؛ زیرا نشان می‌دهد که موارد جدید بیماری‌های عصبی مرتبط با عفونت کووید -۱۹ احتمالاً برای مدت قابل توجهی پس از فروکش کردن همه‌گیری گزارش می‌شود.

همچنین در مطالعه‌ای که سال گذشته در این دانشگاه انجام گرفت، مشخص شد یک سوم از بیماران مبتلا به کووید -۱۹ شش ماه پس از ابتلاء به عفونت، یک بیماری روانی یا عصبی را تجربه کرده‌اند.

در بررسی اخیر، متخصصان خطرات ۱۴ اختلال مختلف را در بیش از ۱.۲۵ میلیون بیمار که بیشتر در ایالات متحده بودند، دو سال پس از ابتلاء به کووید مورد مطالعه قرار دادند. همچنین این اطلاعات با سابقه بیماری حدود ۱.۲۵ میلیون نفر که تحت تأثیر سایر عفونت‌های تنفسی در همان دوره قرار داشتند، مقایسه شد.

متخصصان مشاهده کردند: بزرگسالان ۶۴ ساله و جوان‌تر که به کروناویروس مبتلا شده بودند در مقایسه با افرادی که عفونت‌های تنفسی مختلف داشتند بیشتر در معرض خطر مه مغزی بودند.

همچنین، ۴۵۰ مورد زوال عقل به ازای هر ۱۰ هزار نفر و ۸۵ مورد اختلالات روانپریشی به ازای هر ۱۰ هزار مورد در بین بیماران بالای ۶۵ سال مبتلا به کووید وجود داشت. این درحالی است که برای سایر عفونت‌های تنفسی ۳۳۰ مورد زوال عقل در هر ۱۰ هزار مورد و ۶۰ مورد اختلالات روان پریشی در هر ۱۰ هزار نفر گزارش شد.

متخصصان همچنین مشاهده کردند: کودکان مبتلا به کووید دو برابر بیشتر از کودکان مبتلا به سایر عفونت‌های تنفسی طی دو سال پس از ابتلاء به کووید به عارضه صرع یا تشنج دچار می‌شوند.

به گزارش پایگاه آکسیوس، محققان تاکید کردند: یافته‌های به دست آمده نشان دهنده ضرورت انجام تحقیقات بیشتر در این رابطه است که چرا چنین بیماری‌های عصبی پس از ابتلاء به کووید رخ می‌دهد و چگونه می‌توان از ابتلاء به این بیماری‌ها پیشگیری کرد و تحت درمان قرار داد.

منبع: ایسنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس