روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

افزایش چهار برابری سرعت گرم شدن قطب شمال

  • کد خبر 17730
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

دانشمندان می‌دانند که داخل و اطراف قطب شمال به طور نامتناسبی نسبت به بقیه زمین در حال گرم شدن است، اما حالا مشخص شده که سرعت این گرم شدن بسیار نامتعارف است.

به نقل از نیواطلس، گرم شدن سریع قطب شمال پدیده‌ای است که در چهار دهه گذشته وجود داشته است. با این حال، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این تأثیر بسیار دست‌کم گرفته شده و سرعت گرمایش در دایره قطب شمال تقریباً چهار برابر سریع‌تر از میانگین جهانی است.
 
تشدید گرمایش قطب شمال تا حد زیادی به دلیل از بین رفتن یخ دریا و برف است که نور خورشید را از این منطقه به فضا باز می‌گرداند، یک روند تکرارشونده که سرعت گرم شدن را افزایش می‌دهد. اینکه این روند چقدر باعث افزایش سرعت گرم شدن قطب شمال در مقایسه با بقیه کره زمین می‌شود قبلا به طور دقیق مشخص نبود، اما به طور کلی حدود دو تا سه برابر برآورد شده بود.
 
محققان موسسه هواشناسی فنلاند می‌گویند برآورد یادشده غلط بوده و در مقاله جدید منتشر شده خود استدلال می‌کنند که نرخ واقعی ۳.۸ است. آن‌ها می‌گویند تخمین‌های قبلی به علت انتخاب غیردقیق محدوده مناطق قطبی، درنظر گرفتن بازه‌های زمانی ناکافی و داده‌های غیرقابل اعتماد به نتیجه نرسیده است. این گروه برای رسیدگی به این موضوع، خطوط واضحی را در اطراف دایره قطب شمال ترسیم کردند، از داده‌های ماهواره‌ای جدید از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۲۱ بهره‌برداری کردند و به نتیجه‌گیری دقیق‌تری رسیدند.
 
میکا رانتانن، نویسنده اصلی این مقاله توضیح داد: «منطقه قطبی با استفاده از دایره قطب شمال تعریف شد، زیرا ما می‌خواستیم از منطقه‌ای استفاده کنیم که اکثر مردم آن را قطب شمال می‌دانند.» ما روی دوره‌ای متمرکز شدیم که در سال ۱۹۷۹ شروع شد، زیرا مشاهدات پس از آن سال قابل اعتمادتر هستند و به دلیل اینکه گرمایش شدید از دهه ۱۹۷۰ شروع شد.
 
به گفته دانشمندان، بخش‌هایی از قطب شمال در آن دوره حتی تا هفت برابر نرخ جهانی گرم شده است. آن‌ها تلاش کردند تا محاسبات خود را با مدل‌های آب و هوایی فعلی مطابقت دهند و دریافتند که نرخ گرمایش چهار برابری قطب شمال حقیقت دارد و باید برای مقابله با این مشکل فکری کرد.

منبع: صدا و سیما

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس