روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ December 01 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

عوارض نوشابه‌های گازدار

  • کد خبر 17585
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۵/۰۲

تقریبا می‌توان گفت که اغلب افراد نوشابه مصرف می‌کنند؛ اما اگر مضرات و عوارض جبران ناپذیر نوشابه را بدانند شاید از نوشیدن نوشابه پشیمان شوند.

تنها خوردن ۳۴۰ میلی لیتر نوشابه حدود ۳۹ گرم قند وارد بدن شما می کند. این مقدار درست سه برابر حجم قند یک دونات شیرین و شکلاتی است که گاهی اوقات به خاطر قند زیاد از خوردن آن اجتناب می کنید. افراد زیادی هستند که روزانه مقدار زیادی نوشابه مصرف می کنند. آمارها نشان می‌دهد که ۴۹ درصد از بزرگسالان آمریکایی به صورت روزانه از نوشابه استفاده می کنند. این موضوع موجب شده تا عوارضی مثل اضافه وزن و بیماری های مختلف برای سلامت بدن در این افراد افزایش پیدا کند.

۱- چاقی از عوارض نوشابه برای سلامت بدن

یکی از اولین و مهم ترین عوارض و مضرات نوشابه برای بدن چاقی است. تنها یک قوطی نوشابه گازدار حدود ۱۴۰ کالری دارد که هیچ تأثیر روی رفع گرسنگی شما نخواهد داشت. اگر به مدت ۳۰ روز در هر وعده غذایی از یک قوطی نوشابه استفاده کنید، در انتهای ماه حدود ۱/۵ کیلوگرم به وزن شما اضافه خواهد شد. امروزه در قفسه فروشگاه ها می توانید نوشابه‌های رژیمی را نیز مشاهده کنید که مدعی هستند خطرات نوشابه های معمولی را ندارند، اما مطالعات نشان می ‌دهد که این نوشابه ها نیز به شدت روی افزایش وزن و چاق شدن ناحیه دور کمر نقش دارند.

۲- دیابت، در لیست عوارض و مضرات نوشابه

مطالعات نشان می‌دهد که خوردن نوشابه به طور مرتب می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. از طرف دیگر قندی که توسط نوشابه به بدن جذب می شود در کبد به چربی تبدیل می‌گردد. این چربی در طی شش ماه می تواند چربی کبد شما را تا ۱۵۰ درصد افزایش دهد و شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت به کبد چرب قرار دهد. مطالعات نشان می دهد که استفاده از شیرین ‌کننده‌ های مصنوعی موجود در نوشابه های رژیمی نیز می‌تواند میل افراد را به استفاده از قندهای طبیعی افزایش دهد و این موضوع خطر بیشتر برای سلامت شما خواهد داشت.

۳- پوسیدگی دندان از مضرات خوردن نوشابه

یک قوطی نوشابه گازدار حاوی مقادیر زیادی قند است که می ‌تواند سلامت دندان ها و لثه های شما را به خطر بیندازد. مطالعات نشان می دهد که عوارض و مضرات نوشابه برای دندان بسیار زیاد است و خوردن نوشابه به شدت برای دندان ها مضر است. خوردن نوشابه می تواند موجب فرسایش مینای دندان شود که درمان آن به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

۴- از بین رفتن لثه ها از مضرات نوشابه برای بدن

خوردن نوشابه به طور مرتب می ‌تواند موجب از بین رفتن لثه های شما شود. قند، مواد نگهدارنده و رنگ های موجود در نوشابه زیر لثه ها گیر می کنند و به مرور موجب رشد باکتری ها می گردند. خوردن نوشابه می تواند موجب عفونت و تخریب بافت لثه شود که بازسازی آن تقریباً غیر ممکن است.

۵- افزایش چربی شکمی از مضرات نوشابه برای بدن

قند موجود در نوشابه به سرعت جذب بدن می ‌شود و قند خون را افزایش می‌ دهد. این افزایش ناگهانی قند خون منجر به تولید انسولین در بدن می گردد و موجب می‌شود که قند به چربی دور کمر تبدیل شود. حذف نوشابه از رژیم غذایی می تواند از ورود هزاران کالری و صدها هزار گرم قند در سال به بدن شما جلوگیری کند و از خطر ابتلا به چاقی شکمی جلوگیری کنید.

۶- درد مفاصل یکی دیگر از عوارض نوشابه برای بدن

مطالعات نشان می دهد خانم هایی که به طور مرتب از نوشابه های شیرین استفاده می ‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید قرار دارند.

۷- مشکلات مربوط به کلیه از دیگر مضرات نوشابه

سنگ کلیه یکی از دردناک ترین بیماری هایی این است که بشر به آن مبتلا می شود. تجمع مواد معدنی در کلیه با گذشت زمان منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود. متاسفانه کسانی که به طور مرتب از نوشابه استفاده می ‌کنند در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند. مصرف بیش از اندازه قند و کمبود آب بدن با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه در ارتباط است. نوشابه با داشتن قند زیاد و کافئین فراوان که آب بدن را کاهش می دهد، می تواند نقش مهمی بر ایجاد سنگ کلیه داشته باشد.

۸- مشکلات رفتاری در کودکان از عوارض نوشابه برای بدن

بطری های پلاستیکی نوشابه حاوی مواد شیمیایی BPA هستند که می ‌توانند در کودکان موجب بروز مشکلات رفتاری شوند. مطالعات انجام شده نشان می دهد عوارض و مضرات نوشابه برای کودکان بسیار جبران ناپذیر است و می تواند منجر به بروز مشکلاتی جدی در رفتار آن ها شود.

9-نارسایی قلبی دلیل مضرات نوشابه

خوردن نوشابه خطر ابتلا به بیماری های قلبی دیابت چاقی و فشار خون را افزایش می دهد و همه این ها می تواند به نارسایی قلبی منجر شود حذف کردن نوشابه و پیروی از یک زندگی سالم می ‌تواند به سلامت قلب و بدن شما کمک زیادی کند.

۱۰- خطر افزایش سکته با مصرف بیش از اندازه نوشابه

هر جرعه نوشابه را که می نوشید خطر ابتلا به سکته مغزی در شما افزایش پیدا می‌کند. نوشابه به طور مستقیم در افزایش ذخایر چربی بدن تأثیر می گذارد و می تواند موجب تصلب شرایین گردد. از جمله عوارض و مضرات خوردن ‌نوشابه برای بدن این است که موجب مسدود شدن رگ های نزدیک به مغز می شود و خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

منبع:ایسکانیوز

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس