روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ November 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

طرح جلوگیری از فرسایش خاک در یک هزار هکتار از اراضی شرق اصفهان آغاز شد

  • کد خبر 17571
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۵/۰۱

معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان از آغاز طرح جلوگیری از فرسایش خاک در هزار هکتار از اراضی شرق این استان با هدف کاهش اثرات مخرب سیلاب خبر داد.

ابوطالب امینی روز شنبه اظهارداشت: این طرح از جمله اقدامات مرتبط با بیولوژیک آبخیزداری به شمار می‌رود که در قالب گودبرداری و نهالکاری در شهر تودشک شهرستان کوهپایه واقع در شرق اصفهان اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: بالغ بر ۲ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه تخصیص یافته است و در صورت تامین مبالغ بیشتر در سطح فراگیرتری نیز اجرا خواهد شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان با بیان اینکه تولید اکسیژن و سرسبزی منطقه از دیگر مزایای طرح است، اظهارداشت: در طرح نهالکاری تودشک از گونه های مقاوم به کم آبی مانند بادام کوهی استفاده می شود.

امینی فرسایش خاک را از جمله پدیده‌های مضر در مناطق کویری استان بویژه شرق دانست و خاطرنشان کرد: مطالعات جامعی در این ارتباط انجام شده و آمادگی داریم طرح‌های متعددی را در صورت تامین اعتبار در این نواحی اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه مناطق کویری مستعد بروز سیلاب است، گفت: شدت و قدرت این پدیده در چنین نواحی به شدت بیشتر می شود و یکی از بهترین راهکارهای مهار آن اجرای طرح های نهالکاری است.

شهر تودشک با چهار هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت در شرق شهرستان کوهپایه و در ۹۶ کیلومتری شرق مرکز استان اصفهان قرار دارد.

آبخیزداری (Watershed Management) علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدامات لازم برای مدیریت منابع عرصه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است که می‌تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.

استان اصفهان با ۲۸ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل (معادل چهار درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع (معادل۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان (معادل۳۲ درصد) در برگرفته است.

منبع: ایرنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس