روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

تاثیر مخرب اومیکرون بر زنان باردار

  • کد خبر 17563
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۴/۳۱

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد ابتلا به اومیکرون خطر تولد زودرس نوزاد را در زنان باردار افزایش می‌دهد.

ویروس کرونا اگرچه به صورت یک بیماری عفونی که ریه‌ها را درگیر می‌کند شناخته می‌شود، اما در واقع این ویروس بر کارکرد سایر اندام‌ها تأثیر می‌گذارد. همچنین در افراد مختلف این بیماری می‌تواند پیامدهای متفاوتی داشته باشد. یکی از این موارد تأثیر کووید ۱۹ بر زنان باردار است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد ابتلاء به سویه اومیکرون در سه ماه پایانی بارداری زنان خطر تولد زودرس نوزاد را افزایش می‌دهد.

دانشمندان در این زمینه اقدام به مطالعه روی دو هزار و ۷۵۳ زن باردار که تست کرونایشان مثبت شده بود و مقایسه آن با همین تعداد زن باردار که سالم بودند، کردند. شواهد نشان داد ابتلاء به کرونا در سه ماه اول و دوم بارداری تأثیری در تولد زودرس نوزاد ندارد، اما در سه ماه سوم این موضوع بسیار تأثیرگذار بوده است.

محققان مشاهده کردند تنها ۲.۳ درصد زنان سالم شاهد تولد زودرس نوزاد بودند. این در حالی است که ۵.۸ درصد از زنانی که در سه ماه سوم بارداری به اومیکرون مبتلا شدند شاهد زایمان زودتر از موعد بودند. با در نظر گرفتن سایر عوامل دخیل در زایمان زودرس، دانشمندان می‌گویند زنان باردار مبتلا به اومیکرون نزدیک به سه برابر زنان سالم در خطر زایمان زودتر از موعد قرار دارند.

همچنین زنانی که پس از ۳۴ هفتگی به اومیکرون مبتلا می‌شوند نزدیک به ۷ برابر بیشتر احتمال دارد که زایمان زودرس را تجربه کنند. از این رو، دانشمندان تاکید دارند زنان باردار به ویژه در ماه‌های پایانی باید توجه بیشتری نسبت به مسائل بهداشتی و جلوگیری از ابتلاء به اومیکرون داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس