روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ December 01 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مصرف این خوراکی‌ها در روز‌های گرم ممنوع

  • کد خبر 17466
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۴/۱۴

با گرم شدن هوا سبک خوردن خوراکی‌ها هم باید تغییر کند تا مایعات بدن تامین شود.بهتر است در روز‌های گرم سال، غذا‌هایی که دمای بدن را بالا می‌برد کمتر مصرف شود و از طرفی هضم غذا نیز دمای درونی بدن را بالا نبرد. بر همین اساس لازم است مصرف بعضی از خوراکی‌ها کاهش پیدا کند. غذا‌های چرب در هوای گرم توصیه می‌شود تا حدامکان از مصرف غذا‌های چرب مانند خوراکی‌های سرخ‌شده، گوشت چرب و. پرهیز شود، زیرا خوردن این غذا‌ها فعالیت بیشتری به بدن برای هضم وارد می‌کند و در نتیجه دمای درونی بدن افزایش پیدا می‌کند. قهوه نوشیدن فنجان کوچک قهوه همراه صبحانه مشکلی ندارد، اما در روز‌های گرم بهتر است از مصرف زیاد کافئین پرهیز کرد. این توصیه از دو جهت اهمیت دارد؛ زیرا مصرف قهوه باعث دفع آب بدن می‌شود. همچنین، قهوه حالت تحریک‌پذیری ایجاد می‌کند حالت اسیدیته معده را افزایش می‌دهد که در نتیجه بدن عملکرد بیشتری خواهد داشت و منجر به گرمای درونی می‌شود. نوشابه‌های گازدار نوشابه‌های گازدار به‌دلیل قند خیلی زیاد احساس تشنگی را تشدید می‌کنند که در هوای گرم بسیار آزاردهنده است. این نوشیدنی‌ها به‌دلیل تاثیر دیورتیک نمی‌توانند برای تامین مایعات بدن مفید باشند. وجود گاز در نوشابه‌ها نیز می‌تواند گرفتگی عضلات را که اتفاق شایعی در هوای گرم است، تشدید کند. خوراکی‌های خیلی سرد برخلاف تصور ما خوراکی‌های خیلی سرد مانند یخ تاثیر مثبتی در خنک کردن بدن ندارد. شاید در ابتدا احساس خنکی خوشایندی ایجاد شود، اما خیلی زود از بین می‌رود و بدن انرژی زیادی برای به تعادل رساندن دمای درونی مصرف می‌کند که منجر به گرم شدن بدن خواهد بود. به همین دلیل چند دقیقه پس از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خیلی سرد، احساس گرگرفتگی به‌وجود می‌آید.

بهتر است در روز‌های گرم سال، غذا‌هایی که دمای بدن را بالا می‌برد کمتر مصرف شود و از طرفی هضم غذا نیز دمای درونی بدن را بالا نبرد.
بر همین اساس لازم است مصرف بعضی از خوراکی‌ها کاهش پیدا کند.
غذا‌های چرب
در هوای گرم توصیه می‌شود تا حدامکان از مصرف غذا‌های چرب مانند خوراکی‌های سرخ‌شده، گوشت چرب و... پرهیز شود، زیرا خوردن این غذا‌ها فعالیت بیشتری به بدن برای هضم وارد می‌کند و در نتیجه دمای درونی بدن افزایش پیدا می‌کند.
قهوه
نوشیدن فنجان کوچک قهوه همراه صبحانه مشکلی ندارد، اما در روز‌های گرم بهتر است از مصرف زیاد کافئین پرهیز کرد.
این توصیه از دو جهت اهمیت دارد؛ زیرا مصرف قهوه باعث دفع آب بدن می‌شود. همچنین، قهوه حالت تحریک‌پذیری ایجاد می‌کند حالت اسیدیته معده را افزایش می‌دهد که در نتیجه بدن عملکرد بیشتری خواهد داشت و منجر به گرمای درونی می‌شود.
نوشابه‌های گازدار
نوشابه‌های گازدار به‌دلیل قند خیلی زیاد احساس تشنگی را تشدید می‌کنند که در هوای گرم بسیار آزاردهنده است. این نوشیدنی‌ها به‌دلیل تاثیر دیورتیک نمی‌توانند برای تامین مایعات بدن مفید باشند. وجود گاز در نوشابه‌ها نیز می‌تواند گرفتگی عضلات را که اتفاق شایعی در هوای گرم است، تشدید کند.
خوراکی‌های خیلی سرد
برخلاف تصور ما خوراکی‌های خیلی سرد مانند یخ تاثیر مثبتی در خنک کردن بدن ندارد. شاید در ابتدا احساس خنکی خوشایندی ایجاد شود، اما خیلی زود از بین می‌رود و بدن انرژی زیادی برای به تعادل رساندن دمای درونی مصرف می‌کند که منجر به گرم شدن بدن خواهد بود. به همین دلیل چند دقیقه پس از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خیلی سرد، احساس گرگرفتگی به‌وجود می‌آید.

منبع: صدا و سیما

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس