روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تشریح کرد؛

اجرای مانور صفر در بازار اصفهان

  • کد خبر 17414
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۴/۰۹

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از اجرای مانور صفر در بازار اصفهان در راستای ارزیابی زمان و توان رسیدن نیروهای امدادی به محل حادثه، مسیرهای ورودی و موانع موجود و لزوم آموزش و همکاری صنوف برای اجرای طرح‌های ایمنی، خبر داد.

منصور شیشه‌فروش با بیان اینکه مخاطرات محور بازار ازجمله چیدمان لوازم مورد استفاده و کپسول‌های گاز، شناسایی شده است و در هشت کیلومتر محور بازار و اطراف آن حدود ۱۲ هزار واحد صنفی استقرار دارد، اظهار کرد: فعالیت این واحدهای صنفی می‌تواند ایجاد خطر کند.

وی با بیان اینکه به اداره برق ابلاغ شد که نسبت به استاندارد کردن پست‌های برق و شبکه فرسوده برق سراها اقدام کنند، افزود: پست سرای ملک تجار ایمن شد و قرار است دو سرای دیگر نیز طی سه ماه آینده ایمن شود. طی این مدت، شرکت برق حدود یک و نیم میلیارد تومان برای استانداردسازی شبکه‌ها هزینه کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: بسیاری از معابر به علت کاربری‌های ایجاد شده، گرفته و مسدود است و در صورت رخ دادن حادثه دسترسی‌ها اندک است و عوامل امدادی دیر به محل حادثه می‌رسند؛ بنابر این موضوع اعلام شد که شهرداری نسبت به اجرای طرحی ترافیکی در بازار با هدف زودتر رسیدن عوامل امدادی، اقدام کند.

پیش‌بینی و جانمایی سه مکان برای استقرار تجهیزات ایمنی

وی با بیان اینکه سه مکان در بازار پیش‌بینی و جانمایی شده که شهرداری موظف است، تملک کند و آتش‌نشانی نسبت به استقرار تجهیزات ایمنی در آن‌ها اقدام کند، تصریح کرد: با توجه به حوادث رخ داده در بازارهای سایر استان‌ها نظیر تهران و تبریز و حوادث به وقوع پیوسته در بازار اصفهان از ابتدای سال، ضرورت اینکه تیم‌های امدادی وظیفه خود را بدانند و آماده‌باش باشند، زیاد است.

شیشه‌فروش با اشاره به مانور شب گذشته در بازار اصفهان، اضافه کرد: ساعت ۱۱ شب گذشته _چهارشنبه هشتم تیرماه_ مدیریت بحران، مانور لحظه‌ای صفر را در بازار اعلام کرد و بدون اطلاع فردی، مانور حریق به نیروهای امدادی اعلام شد. در این مانور زمان و توان رسیدن نیروهای امدادی به محل حادثه، مسیرهای ورودی آن‌ها و موانع موجود مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه این مانور در شب اجرا شد و در صورت اجرایی شدن در روز تردد مشکل‌تر می‌شد، گفت: در پی این مانور به مدیریت بحران فرمانداری شهرستان اطلاع داده شد و آن‌ها نیز عوامل مدیریت بحران فرمانداری را آماده کردند. همچنین به شهرداری اطلاع داده شد و بلافاصله عوامل آتش‌نشانی ایستگاه‌های مختلف به مکان اعلام شده معروف به سرای حاج کریم، وارد شدند و خودروهای تأمین آب و لوازم اطفای حریق به محل منتقل شد.

تأخیر برخی دستگاه‌ها در رسیدن به محل حادثه

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه شرکت برق، آب و گاز نیز اقدامات لازم برای این حادثه را انجام دادند، اظهار کرد: میراث فرهنگی، اتاق اصناف، انجمن اسلامی بازار، هلال‌احمر، شهرداری منطقه‌سه و همه دستگاه‌های مربوطه در محل اعلام شده، حضور پیدا کردند. تیم‌های امدادی به موقع رسیدند اما رسیدن برخی از دستگاه‌ها با تأخیر بود که تذکرهای لازم داده می‌شود.

وی افزود: از معایب موجود می‌توان به دسترسی‌ها اشاره کرد. خودروها در برخی دسترسی‌ها پارک کرده بودند و تردد و رسیدن خودروها را با مشکل مواجه می‌کرد؛ تخلیه‌ای اضطراری نیز برای افراد ساکن در منطقه اعلامی انجام و پس از مانور جلسه مدیریت بحران در همان مکان برگزار شد.

ادامه مانور تا ساعت دو بامداد

شیشه‌فروش با بیان اینکه مانور مذکور تا ساعت دو بامداد ادامه داشت، ادامه داد: در جلسه مدیریت بحران برگزار شده، نقاط قوت و ضعف بررسی و لزوم همکاری در راستای تأمین ایمنی بازار به همه بخش‌ها ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه مقرر شد کارگروهی دائمی درخصوص ایمنی بازار در شهرداری تشکیل شود، تصریح کرد: سیستم‌های آب، برق و گاز نیز به صورت ویژه باید توسط شرکت‌های تخصصی ایمن‌سازی شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه آموزش و همکاری صنوف برای اجرای طرح‌های ایمنی بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: مقرر شد تا تیمی متشکل از آتش‌نشانی و اتاق اصناف به صورت ویژه از بازار بازدید کند و معایب موجود را به صنوف اعلام و صنوف نیز در راستای رفع آن اقدام کنند. همچنین مقرر شد هلال‌احمر و آتش‌نشانی نیز آموزش رایگان را برابر حوادث ارائه دهند.

منبع: ایمنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس