روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ August 12 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان:

سامانه دوم آب شرب اصفهان یک ریال تخصیص ملی نداشت

  • کد خبر 17368
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۴/۰۴

اصفهان- رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: سامانه دوم آب شرب اصفهان یک ریال تخصیص ملی نداشته است و کل این پروژه را تکلیف کردند که با منابع داخلی انجام شود.‌

محمد نور صالحی شامگاه جمعه در نشست برخط با موضوع «افسانه استان برخوردار با محوریت آمار و واقعیت‌ها در مورد مشکلات توسعه اصفهان چه می گویند» با اشاره به اینکه تابستان سال گذشته آب آشامیدنی و بهداشت برای مردم در برخی مناطق کلانشهر اصفهان با تانکر توزیع شد، اظهار داشت: تونل سوم کوهرنگ ۲۳ سال پیش شروع شده و اکنون به اتمام رسیده اما سد آن که باید پیش از تونل احداث می‌شد، هنوز اجرا نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در دولت سازندگی تخصیصی که به آب شهر یزد داده شد از تونل کوهرنگ سه بوده اما هنوز یک لیتر از این تونل نیامده درحالی که تخصیص به یزد سال‌هاست که از بستر رودخانه انجام شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه طبق قانون منابع آب کشور نباید یک لیتر جدید از زاینده رود تخصیص داده شود، افزود: در حالی که رسماً این اتفاق افتاده و بودجه رسمی برای آن در نظر گرفته شده است.

نورصالحی گفت: سامانه دوم آب شرب اصفهان یک ریال تخصیص ملی نداشته و کل این پروژه را تکلیف کردند که با منابع داخلی انجام شود در حالی که کشور برای سامانه‌های موازی یا مشابه معمولاً بیش از نیاز تخصیص داده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نگاه تبعیض آمیز مسئولان کشوری به اصفهان به عنوان یک استان برخوردار تصریح کرد: به اعتقاد من نمی‌توان استان یا شهر اصفهان یا سایر شهرها و استان‌های کشور را کامل برخوردار تلقی کرد زیرا بی تردید هر شهر و استانی ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند در کشور سرآمد باشد و در عین حال با چالش‌ها و ضعف‌هایی نیز درگیر باشد که عقب بماند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه اصفهان به لحاظ ویژگی جغرافیایی و معادن، نخبگان سیاسی، علمی فرهنگی و صنعتی استان توانمندی است اما از جهاتی کمبود دارد، ابراز داشت: اکنون حادترین مشکل اصفهان که نزدیک به سه دهه با آن‌درگیر بوده آب است و نبود جریان پایدار آب در زاینده رود که همه زیرساخت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نورصالحی ادامه داد: با این دیدگاه که اصفهان منابعی دارد و باید برخی از آن‌ها را دریغ کرد در سال‌های اخیر نگاه تبعیض آمیزی به اصفهان شده است.

وی ابراز داشت: اگر بخواهیم امکانات و زیر ساخت‌هایی برای اصفهان تأمین شود به این معنا نیست که از جای دیگر تأمین شود. اگر ایران را مانند پازلی در نظر بگیریم طبیعتاً همه شهرها در جایگاه خود آن را تکمیل می‌کنند اما در سه دهه اخیر دولت‌ها به اصفهان به عنوان شهری برخوردار و توانمند نگاه کردند و این امر سبب شده هر امکاناتی برای اصفهان با تنگ نظری مواجه شود.

لازم است به همه استان‌ها به نسبت نیاز و ظرفیت شأن بی دریغ و عادلانه نگاه شود

نور صالحی با بیان اینکه لازم است به همه استان‌های کشور به نسبت نیاز و ظرفیت شأن بی دریغ و عادلانه نگاه شود، خاطرنشان کرد: ۵.۶ درصد از جمعیت کشور در استان اصفهان است و این استان ۱۰ درصد از جمعیت شهید و جانباز و ۳۱ درصد اعزام‌ها در دوره دفاع مقدس را داشته و ۱۰ درصد نخبگان علمی شاغل در شرکت‌ها و تولیدات دانش بنیان کشور را دارد و با وجود همه مضیقه‌ها و نگاه‌های غیر عادلانه نزدیک به دو برابر جمعیت استان تولید علم و دانش دارد.

وی با بیان اینکه طبق آمار رسمی از جمعیت بیش از پنج میلیون نفری استان اصفهان حدود ۱.۷ میلیون نفر مهاجران داخلی و خارجی هستند، گفت: از جمعیت ۲ میلیون نفری شهر اصفهان نیز حدود ۵۰۰ هزار نفر مهاجران داخلی و خارجی هستند؛ وجود فولاد مبارکه و ذوب آهن چند هزار شغل برای ما ایجاد کرد که ۲۵ تا ۳۵ درصد مهاجرت به اصفهان زیاد شد؟ متأسفانه شرایط اصفهان به گونه‌ای است که جمعیت نخبگانی آن مهاجرت می‌کنند و غیرنخبگانی مهاجر پذیر شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: اگر این جمعیت مهاجر نبود، اصفهان مشکل آب، آلودگی هوا و فرونشست نداشت؛ فرونشست که ناشی از خشکی زاینده رود و استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی است و متخصصان نسبت به ۱۰ سال آینده این شهر هشدار می‌دهند.

نور صالحی با اشاره به اینکه اصفهان جزو ۱۰ شهر تاریخی دنیاست، ابراز داشت: این سرمایه به نام اصفهان اما برای ایران است و امیدواریم این بلوغ فکری، سیاسی و فرهنگی در سراسر کشورمان ایجاد شود که قدر هر سرزمین و خطه را بدانند.

فرونشست و آلودگی هوا به تبع کم آبی و استقرار صنایع آلاینده به اصفهان تحمیل شده است

وی با بیان اینکه فرونشست و آلودگی هوا به تبع کم آبی و استقرار صنایع آلاینده به اصفهان تحمیل شده، ابراز داشت: مطالعات پروژه قطار تندرو تهران- قم- اصفهان ۲۶ سال پیش شروع شد و ۱۲ سال است رسماً در بودجه کشور نشسته است اما به تازگی مطرح شده ضرورت ندارد در اصفهان اجرا شود و از تهران تا قم باشد و از مهر سال گذشته تاکنون فاینانس خارجی انجام نشده در حالی که میلیاردها تومان برای آن هزینه شده است و این‌ها ناشی از نبود بلوغ سیاسی است.

نور صالحی با بیان اینکه باید به اصفهان و زاینده رود ملی و فرا بخشی نگاه کرد، افزود: رئیس جمهوری در سفر به این استان بیانات خوبی داشتند و به صورت جدی روی مسئله آب اصفهان و پروژه قطار تندرو اصفهان- قم- تهران تاکید کردند اما هنوز فهرست مصوبات سفر دولت نیامده است.

وی با تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت‌های گردشگری، صنایع دستی و شرکت‌های دانش بنیان برای جلوگیری از خروج نخبگان از استان، ابراز داشت: نیاز است ما اصفهانی‌ها همدلی و هم افزایی را بین مردم و مسئولان استانمان افزایش دهیم و آستانه تحمل را نسبت به یکدیگر بالا ببریم و مقامات ارشد استان و فعالان اقتصادی و حوزه کسب و کار به یکدیگر برای حل مشکلات کمک کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان درخصوص اقدامات شورای شهر برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری، گفت: در این دوره با پیگیری‌های انجام شده تعرفه صدور پروانه هتل‌ها صفر شده و مشغول مذاکره با سرمایه گذاران هستیم که با مشارکت بخش خصوصی به بهبود گردشگری کمک کنند و در حوزه صنایع دستی نیز پیگیری و اهتمام وجود دارد.

نورصالحی ادامه داد: پیش‌تر شهر جدید شیخ بهایی مطرح شده بود و طی جلساتی با استاندار پیشنهاد شده که این شهر جدید صرفاً برای استقرار کارخانه‌های مبتنی بر فناوری و دانش بنیانی استان و خانواده شاغلین در این مراکز باشد و با توسعه صنایعی که آب بر نیستند می‌توان اصفهان را برای نخبگان کشور و به سمت جایگاه فرهنگی و تمدنی خود پیش برد.

منبع: مهر

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس