روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۱ June 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

جزئیات اجرای طرح هوشمندسازی یارانه نان در نانوایی‌های اصفهان

  • کد خبر 17349
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۴/۰۱

معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاوزی استان اصفهان گفت: دستگاه‌های هوشمند در طرح هوشمندسازی یارانه نان تاکنون نزدیک به ۱۲۰۰ واحد نانوایی در سطح استان و شهرستان اصفهان و ۱۵ شهرستان دیگر نصب شده که تا پایان هفته هزار دستگاه دیگر نصب خواهد شد.

امید شریفی، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاوزی سازمان جهاد کشاوزی استان اصفهان، در خصوص جزئیات طرح هوشمندسازی یارانه نان اظهار کرد: یکی از کالاهای مورد هدف هوشمندسازی یارانه‌ها، گندم، آرد و نان است؛ دولت هم در قالب هوشمندسازی و ساماندهی یارانه گندم و آرد به این موضوع ورود کرده که گام اول عملیاتی شدن این طرح، هوشمندسازی توزیع و فروش نان است.

وی افزود: تاکنون روند این بوده که دولت یارانه‌ای که پرداخت می‌کرد به حلقه تولیدکنندگان اعم از کارخانجات آرد و نانوایان یعنی به گندم و آرد بود و در این مسیر مفسده‌هایی نظیر تخلفات عرضه خارج از شبکه، قاچاق و موارد این چنینی که بعضا برخوردهایی هم صورت می‌گرفت؛ وجود داشت به همین جهت برای هدفمند شدن این یارانه و این که جامعه هدف که خود مردم هستند، بهره‌مند شوند، دولت تصمیم گرفت این یارانه را از حلقه‌های تولید، به خود مردم به طور مستقیم و عادلانه پرداخت کند.

شریفی در ارتباط با نجوه پرداخت هم توضیح داد: به واسطه نانوایی‌ها این یارانه به دست مردم می‌رسد، به همین دلیل در گام اول نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های کارتخوان هوشمند در واحدهای نانوایی است که یارانه از طریق این دستگاه‌ها برای مردم محاسبه و پرداخت می‌شود.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاوزی سازمان جهاد کشاوزی استان اصفهان ادامه داد: در استان اصفهان، نزدیک به ۴ هزار و ۶۰۰ واحد نانوایی سنتی یارانه پز نوع یک و دو وجود دارد که از هفته گذشته در استان اصفهان بعد از استان‌های زنجان و قزوین، به عنوان استان سوم، عملیات اجرایی این طرح با نصب دستگاه‌های هوشمند در واحدهای نانوایی آغاز شده است.

وی بیان کرد: این دستگاه‌ها تاکنون در نزدیک به ۱۲۰۰ واحد نانوایی در سطح استان و شهرستان اصفهان و ۱۵ شهرستان دیگر نصب شده که تا پایان هفته هزار دستگاه دیگر نصب خواهد شد و نهایتا تا پایان هفته آینده تمام این ۴ هزار و ۶۰۰ واحد را به دستگاه‌های هوشمند فروش نان مجهز خواهیم کرد.

شریفی افزود: در گام اول واحدهایی که این دستگاه در آن نصب می‌شود  دولت ۱۵ درصد تشویقی در پایان هر روز به آن‌ها پرداخت می‌کند؛ به این صورت که در انتهای روز با توجه به میزان نانی که فروش می‌کنند، دولت ۱۵ درصد مبلغ کل فروش را به صورت تشویقی به آن‌ها پرداخت می‌کند؛ اما برای مردم هیچ تفاوتی نمی‌کند و همان قمیتی که در سال گذشته بابت خرید نان پرداخت می‌کردند را پرداخت می‌کنند.

هیچ‌گونه افزایش قیمتی در انواع نان سنتی تا پایان سال نداریم

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاوزی سازمان جهاد کشاوزی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در حوزه نان سنتی یعنی نان تافتون، لواش، بربری و سنگک هیچگونه افزایش قیمتی را تا پایان سال نخواهیم داشت؛ مردم هیچ دغدغه‌ای نداشته باشند، چون هم آرد و گندم مورد نیاز استان بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تأمین شده و هم اینکه افزایش قیمت نخواهیم داشت؛ فقط خریدشان در قالب این دستگاه‌های هوشمند صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به سهولت خرید نان از طریق این دستگاه هوشمند گفت: در این دستگاه نوع، تعداد نان و قیمت نان را تعریف کرده‌ایم، مردم تعداد را انتخاب می‌کنند و بعد از نمایش قیمت، خرید را انجام می‌دهند؛ آزادسازی قیمت صرفا در حوزه نان صنعتی و آزادپزها صورت گرفته است؛ پس نان سنتی بدون افزایش قیمت است و آنالیز قیمت نان صنعتی مانند نان باگت و نان ساندویچی را احصا کردیم و از طریق کمیسیون نظارت به اتحادیه‌ها ابلاغ شده و در حال حاضر هم در واحدهای صنفی در حال اجرا است.

شریفی متذکر شد: در این مرحله، آزادپزها مشمول این طرح برای نصب دستگاه‌های هوشمند نمی‌شوند، بلکه این برای گام بعدی است که دولت ورود پیدا می‌کند؛ اما این به این معنی نیست که دولت آزادپزها را رها کرده است، بلکه خرید آردشان با قیمت جدید گندم معادل ۱۲ هزار تومان، بین ۱۵ تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان است که با قیمت آزاد از کارخانجات و از طریق سامانه مربوطه خرید می‌کنند.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاوزی سازمان جهاد کشاوزی استان اصفهان عنوان کرد: ما در استان اصفهان در قالب کارگروه استانی ساماندهی گندم و آرد و نان جلسات کارشناسی را برگزار و قیمت انواع نان‌هایی را که در استان داریم، احصا و به اتحادیه مربوطه ابلاغ کردیم؛ یعنی در حوزه آزادپزها هم اگر افزایش قیمتی بر اساس قیمت جدید گندم است، سقف قیمتی آن را نیز تعیین کرده‌ایم و به واحدهای صنفی هم ابلاغ شده که بالاتر از آن گرانفروشی و تخلف است.

وی در خصوص مکانیسم پرداخت یارانه‌ها تأکید کرد: باید تمامی واحدهای صنفی همه استان‌ها به این دستگاه کارتخوان هوشمند مجهز شوند و نهایتا آغاز عملیاتی مکانیسم جدید توزیع یارانه‌ها بر اساس قیمت گندم و آرد اعلام عمومی شده و نحوه توزیع آن به صورت ملی به اطلاع عموم خواهد رسید.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس