روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ December 01 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بی‌تحرکی خطر بروز بیماری‌های قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد

  • کد خبر 17344
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۴/۰۱

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که نشستن طولانی‌مدت ممکن است خطر بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی را افزایش دهد.

گروهی از محققان به منظور بررسی ارتباط بین بی‌تحرکی و خطر بروز بیماری‌های قلبی-عروقی مطالعه جدیدی انجام دادند. آن‌ها برای نیل بدین هدف بیش از ۱۰۰ هزار نفر در ۲۱ کشور دنیا را مورد ارزیابی قرار دادند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه به مدت ۱۱ سال مورد بررسی قرار گرفته بودند.

نتایج بررسی‌های انجام شده، نشان می‌دهد افرادی که شش تا هشت ساعت در روز می‌نشینند، ۱۲ تا ۱۳ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ‌ومیر زودرس و بیماری قلبی قرار دارند؛ این خطر در میان افرادی که بیش از هشت ساعت در روز می‌نشینند تقریباً ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. درحالی‌که نشستن در همه کشورها مشکل‌ساز بود، اما در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط مشکل ویژه‌تری بود.

افرادی که بیشتر می‌نشستند و کم‌تحرک‌تر بودند با بالاترین میزان خطر تا ۵۰ درصد روبه‌رو بودند؛ درحالی‌که کسانی که بیشتر می‌نشستند، اما درعین‌حال فعال‌تر بودند خطر کمتری در حدود ۱۷ درصد داشتند. توصیه شده است که اگر مجبور به نشستن طولانی مدت هستید با ورزش بیشتر در ساعات دیگر روز، این خطر را جبران کنید.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که ترکیبی از نشستن و تحرک نداشتن عامل ۸.۸ درصد کل مرگ‌ومیرها است. به همین دلیل لازم است پزشکان بر نشستن کمتر و فعالیت بیشتر تمرکز کنند؛ این اقدام کم‌هزینه می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد.

منبع: ایمنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس