روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ November 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

چگونه می‌توان آلرژی‌های بهاری را درمان کرد؟

  • کد خبر 17170
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۳/۱۱

بهار با آلرژی‌های ویژه خود، فصل بسیار ترس‌آوری برای بسیاری از مردم به شمار می‌رود و این درحالی است که روش‌های مختلفی برای مقابله با بسیاری از شرایط حساسیت‌زای آن وجود دارد.

اغلب مردم با رسیدن فصل بهار، شرایط نامساعدی نظیر آبریزش بینی، عطسه مداوم، خواب‌آلودگی را تجربه می‌کنند و همین امر باعث می‌شود، بیشتر ساعات روز خود را در تختخواب‌ها سپری کنند. البته روش‌های بسیاری برای به حداقل رساندن اثرات منفی ناشی از آلرژی‌های بهاری وجود دارد که می‌تواند به افراد در لذت بردن از زیبایی‌های فصل، بدون دغدغه علائم ذکر شده کمک کند.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا

قرار دادن یک دستگاه تصفیه هوا در گوشه‌ای از خانه می‌تواند میزان آلاینده‌ها و عوامل حساسیت‌زای داخل منازل مانند گردوخاک، آلودگی‌های حاصل از حیوانات و غیره را به حداقل برساند یا حتی حذف کند. در واقع، تحقیقات نشان داده است که بهترین دستگاه‌های تصفیه هوا از قدرت حذف ۹۹ درصد از آلاینده‌های هوازی که می‌تواند به ایجاد آلرژی در میان ساکنان یک خانه منجر شود، برخوردار است. با این حال، تمام افراد لازم است قبل از اقدام به خرید این دستگاه‌ها، ابتدا با متخصصان سلامت مشورت کنند چراکه ممکن است استفاده از آن‌ها برای تمام اعضای خانواده مفید نباشد، به عنوان مثال، استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا در منازلی با افراد مبتلا به آسم یا سایر بیماری‌های تنفسی می‌تواند تبعات منفی زیادی را درپی داشته باشد.

بستن پنجره‌ها

افرادی که از تنگی نفس بهاری یا سایر آلرژی‌های فصلی رنج می‌برند بهتر است پنجره‌های منازل خود را به طور مداوم بسته نگه دارند تا از ورود آلاینده‌های هوا به داخل خودداری کنند. البته چنانچه این افراد در اتاق خواب خود دارای دستگاه‌های تصفیه هوا روی پنجره‌ها هستند، باز گذاشتن پنجره‌های برای گردش هوا کمک بیشتری به بهبود وضعیت آن‌ها می‌کند. اگر به دلایل مختلف امکان بستن تمام پنجره‌ها وجود ندارد، می‌توان با یک ملحفه آن‌ها را پوشاند و از این طریق، مانع از ورود ذرات حساسیت‌زا به داخل منازل شد.

استفاده از یک نتی‌پات برای بهبود وضعیت

شاید عجیب به نظر برسد اما نتی‌پات‌ها یا قوری‌های نتی می‌تواند سراسر مجاری تنفسی را از مواد آلوده پاک کند و از این طریق، علائم حساسیت را به حداقل برساند. نتی‌پات‌ها ابزارهایی شبیه به قوری هستند که برای شستشوی مجاری تنفسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند تمام آب داخل بینی را به خود جذب کند. استفاده از این وسیله‌ها بسیار راحت است و به مدت صدها سال در کشورهای مختلف، به ویژه در هندوستان توسط مردم برای درمان سرماخوردگی مورد استفاده قرار گرفته است.

شستشوی مکرر ملحفه‌ها

بالش‌ها و ملحفه‌ها گرد و غبار موجود در فضا را تا حد زیادی به خود جذب می‌کند، بنابراین شستشوی مکرر آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اثر این گردو غبارها آشکار و مشخص نیست، بلکه مواد حساسیت‌زایی در هوا منتشر می‌کنند که می‌تواند وارد مجاری تنفسی شود و حتی مردن سلول‌های پوستی را درپی داشته باشد. شستشوی مکرر ملحفه‌ها و روبالشی‌ها می‌تواند از جمع شدن گردوغبار خودداری کند که این امر، علائم حساسیت‌زا را در افراد به حداقل می‌رساند. بهتر است افراد به طور مرتب، اتاق خواب خود را از هرگونه آلودگی پاک کنند و به شستشوی ماهانه ملحفه‌های خود بپردازند.

منبع: ایمنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس