روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ November 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

تغییرات پوستی و علایم و نشانه های بیماری کبدی

  • کد خبر 17030
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۲/۲۷

کبد نه تنها بزرگترین اندام داخلی بدن ، بلکه جزء حیاتی از بدن انسان است که کارهای زیادی از هضم تا تنظیم هورمون را انجام می دهد.

با توجه به اینکه کبد به طرق مختلف کار می کند، منطقی است که وقتی مشکلی وجود دارد، سیگنال های هشدار دهنده مختلفی ارسال کند و برخی از این علائم مشکل می توانند روی پوست ظاهر شوند.

یک متخصص غدد درون ریز طبیعی توضیح می گوید: کبد نقش مهمی در سلامت و فرآیندهای بدن دارد. بنابراین مشکلات کبدی ممکن است روی پوست ظاهر شود.

وی می گوید: چهار بیماری پوستی می توانند نشانه بیماری کبدی باشند که عبارتند از: زردی پوست، قرمزی کف دست،خارش پوست و رگهای عنکبوتی

زردی پوست:

یکی از بیش از ۵۰۰ عملکرد کبد این است که مایعی به نام "صفرا" بسازد و ترشح کند که چربی ها را می شکند و به هضم غذا کمک می کند. ماده زردرنگ بیلی روبین، رنگدانه صفرا است. هنگامی که مشکلی در کبد وجود دارد، بیلی روبین می تواند تجمع پیدا کند و منجر به زرد شدن پوست، سفیدی چشم ها و غشاهای مخاطی شود.

علاوه بر این، ادرار تیره می شود. سایر علائم زردی می تواند شامل تب، لرز، درد معده و مدفوع روشن باشد. شرایطی مانند عفونت، سنگ کیسه صفرا و اختلالات خونی و همچنین برخی داروها می توانند باعث زردی شوند. اما ظاهر زردرنگ می تواند به این معنی باشد که کبد شما دچار مشکل شده است، به خصوص زمانی که همراه با علائم دیگر رخ دهد.

قرمزی کف دست:
لیندا خوشابا می گوید: کبد نقش بسیار زیادی در فرآیند تنظیم هورمونی ایفا می کند و نوسانات در سطوح هورمونی باعث ایجاد بیماریهایی مانند "اریتم کف دست" می شود. اریتم کف دست یک بیماری پوستی است که باعث قرمز شدن کف دستها می‌شود . این موضوع می تواند ارثی باشد، اما همچنین می تواند نتیجه بیماریهای مختلف نیز باشد.

عوامل مختلفی می تواند مسئول قرمزی کف دست باشد، اما بیماری کبدی می تواند باعث گشاد شدن رگهای خونی دست شود و کف دستها را قرمز کند.

خارش پوست:

در حالی که خارش پوست معمولاً با مشکلاتی مانند آلرژی، نیش حشرات و حتی گرد و غبار همراه است،همچنین می‌تواند ناشی از افزایش سطح نمک صفراوی در زیر پوست باشد.

خارشی که در شب بدتر می‌شود، می تواند نشانه‌ای از مرتبط بودن این بیماری با کبد باشد.

طبق اعلام کلینیک مایو، برخی افراد ممکن است در یک ناحیه مانند کف پا یا کف دست خود خارش داشته باشند، در حالیکه برخی دیگر در سراسر بدن خود خارش را تجربه می کنند.خارش مرتبط با بیماری کبد به طور کلی شامل بثورات یا ضایعات پوستی نیست.

خارش پوست ناشی از بیماری کبدی معمولاً بر اندامها و به ویژه کف دست و پا تأثیر می‌گذارد و معمولاً با گرما (از جمله حمام آب گرم)، دوره قاعدگی، درمان جایگزینی هورمونی، اوایل بارداری و تماس با پشم تشدید می شود.

رگهای عنکبوتی:

خوشابا می گوید: آنژیوم عنکبوتی، در واقع رگهای خونی خوشه ای نزدیک به سطح پوست هستند که می تواند یک نشانه از بروز سیروز کبدی باشد. سیروز یک زخم در کبد است که در اثر انواع مختلف بیماریهای کبدی ایجاد می شود.

از آنجایی که کبد برای پردازش خونی که معده و روده را ترک می کند بسیار مهم است، وجود بافت اسکار روند را مختل و جریان خون را کند می کند و باعث فشار می شود. این موضوع می تواند ظاهر رگهای عنکبوتی مانند یا لکه های قرمز روی بینی و سایر قسمتهای پوست و همچنین ظاهر کبودی ایجاد کند.

وضعیتهای دیگری نیز مانند آسیب دیدگی یا ایستادن طولانی مدت می تواند باعث ایجاد رگ های عنکبوتی شود. اما اگر متوجه ظاهر رگهای عنکبوتی شدید و علاوه بر این، احساس ضعف، خستگی غیرعادی دارید و یا اینکه نفخ شدید دارید یا اگر پوست یا چشمهایتان زرد به نظر می‌رسد، باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: صداو سیما

 

 

 

 

 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس