روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ May 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

علائم کرونای طولانی مدت تا چه زمانی ماندگار است؟

  • کد خبر 16975
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۲/۲۱

خستگی یکی از علائم رایج بیماری کووید-۱۹ است که ممکن است پس از گذشت دو تا سه هفته پس از بروز بیماری برطرف شود ولی در برخی موارد نیز ممکن است حتی تا هفته‌ها باقی بماند.

بیماری کووید-۱۹ برخلاف دیگر بیماری‌های تنفسی علاوه بر اینکه بر دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی تأثیر می‌گذارد سلامت عمومی افراد را نیز به خطر می‌اندازد. بسیاری از بهبودیافتگان از بیماری کووید-۱۹ برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها پس از بهبود یافتن درگیر علائم بیماری کووید-۱۹ می‌شوند.

علائم کرونای طولانی مدت تا چه زمانی ماندگار است؟

علائم کرونای طولانی مدت در میان افراد مبتلا به عفونت خفیف تا متوسط برای یک تا دو هفته طول می‌کشد در حالی که این شرایط برای نوع شدید بیماری کووید-۱۹ ممکن است تا شش هفته یا بیشتر نیز پایدار باشد. نتایج یک مطالعه انجام شده نشان می‌دهد که بیش از سه چهارم بیماران مبتلا به کووید -۱۹ که در بیمارستان بستری شده بودند تا شش ماه پس از بهبود یافتن نیز درگیر علائم بودند. نتایج مطالعه دیگری نشان می‌دهد که ۸۷.۴ درصد بیماران مبتلا به کووید -۱۹ حداقل یکی از علائم بیماری را تا ماه‌ها پس از مرخص شدن از بیماری تجربه می‌کنند. متخصصان معتقدند که کرونای خفیف نیز ممکن است باعث بروز کرونای طولانی مدت شود؛ سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز اعلام کرده است که همه افراد مبتلا به بیماری کووید -۱۹ ممکن است تا مدت‌ها درگیر علائم بیماری باشند. در ادامه به بررسی علائم طولانی مدت کرونا و مدت زمان ماندگاری آن‌ها می‌پردازیم:

خستگی

خستگی معمولاً با کاهش انرژی و تمایل نداشتن فرد به حرکت کردن یا انجام دادن هر نوع فعالیتی همراه باشد. خستگی یکی از علائم رایج بیماری کووید-۱۹ است که ممکن است پس از گذشت دو تا سه هفته پس از بروز بیماری برطرف شود ولی در برخی موارد نیز ممکن است حتی تا هفته‌ها باقی بماند.

سرفه و درد قفسه سینه

سرفه مداوم یکی از علائم کلاسیک بیماری کووید-۱۹ است. با وجود اینکه معمولاً افراد مبتلا به کرونا امیکرون دچار این مشکل نمی‌شوند، اما همچنان سرفه مداوم یکی از علائم رایج بیماری کووید-۱۹ در نظر گرفته می‌شود. در میان بیشتر بیماران، سرفه خشک پس از گذشت دو تا سه هفته از بین می‌رود، اما سرفه بیش از حد ممکن است باعث تحریک شدن و التهاب مجرای تنفسی فرد شود در این صورت علائم بیماری وخیم‌تر می‌شود. گاهی اوقات ممکن است سرفه با درد قفسه سینه همراه باشد.

تنگی نفس

بیماری کووید-۱۹ تأثیر متفاوتی بر افراد دارد به طوری که برخی افراد دچار کرونای بدون علامت می‌شوند در حالی که گروهی دیگر از افراد نوع شدید بیماری را تجربه می‌کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا (CDC) اعلام کرده است برخی از افرادی که دچار نوع شدید بیماری کووید -۱۹ می‌شوند تا هفته‌ها یا حتی ماه‌ها درگیر علائم بیماری هستند. یکی از علائم کرونای طولانی مدت تنگی نفس است. نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد بیمارانی که از عفونت شدید ریه رنج می‌برند دچار مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس می‌شوند. این مشکل ممکن است حتی پس از بهبودی نیز ادامه پیدا کند.

پاروسمی

در زمان شیوع سویه دلتا ویروس کرونا، افراد زیادی درگیر علائم جدی بیماری مانند از دست دادن حس بویایی و چشایی می‌شدند؛ در حالی که بسیاری از افراد پس از بهبود یافتن حس بویایی یا چشایی خود را به دست آوردند گروهی دیگر نیز دچار نوعی اختلال بویایی به نام پاروسمی شدند. این نوع اختلال باعث می‌شود افراد بویی متفاوت از رایحه اصلی را احساس کنند.

تأثیر طولانی مدت بر مغز

ویروس کرونا می‌تواند بر اعصاب افراد نیز تأثیر بگذارد و باعث بروز علائمی مانند سردرد، مه مغزی، احساس گیجی، مشکلات حافظه و مشکل در تمرکز شود. نتایج یک مطالعه انجام شده نشان می‌دهد حتی افرادی که دچار هیچ گونه اختلال شناختی نشدند، ممکن است پس از بهبود یافتن از بیماری خفیف بیماری کووید -۱۹، با مشکلات تمرکز و حافظه مواجه شوند. نتایج مطالعه دیگری نیز نشان می‌دهد که بیماری کووید -۱۹ باعث بروز اختلالات شناختی مشابه نمونه مشاهده شده در میان افراد ۵۰ تا ۷۰ ساله می‌شود.

منبع: ایمنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس