روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ January 30 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

دلیل محدودیت استفاده از واکسن JJ چیست؟

  • کد خبر 16940
  • تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۲/۱۸

سازمان غذاوداروی آمریکا، استفاده از واکسن کووید JJ را به‌دلیل خطر بالای لختگی خون محدود کرد.

با وجود اینکه واکسن J&J به دلیل تک‌دوزی بودن، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته بود، اطلاعات ارائه شده نشان می‌دهد که در دریافت‌کنندگان این واکسن نوع نادری از لخته خون به نام سندرم ترومبوسیتوپنی (TTS) مشاهده شده است. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرده که TTS سندرم لخته خون نادر و تهدیدکننده جان افراد به همراه میزان پایین پلاکت‌های خون است.

در برخی افراد، معمولاً مردان جوان، علائم مربوط به این سندرم تقریباً یک یا دو هفته پس از تزریق واکسن J&J آشکار شد. داده‌های جمع‌آوری شده نشان می‌دهد که لازم است استفاده از واکسن ذکر شده محدود شود. به گفته متخصصان، استفاده از واکسن J&J به افراد خاصی محدود خواهد شد. سازمان غذا و داروی آمریکا نیز بر نظارت بر ایمنی این نوع واکسن و دیگر واکسن‌های موجود کرونا ادامه خواهد دارد و اطلاعات ایمنی جدید را به صورت کامل ارزیابی خواهد کرد.

سازمان ذکر شده در بیانیه‌ای اعلام کرد با وجود واکسن‌های دو دوز ایمن‌تر که به صورت گسترده در دسترس افراد قرار گرفته‌اند، استفاده از واکسن یک دوز J&J باید محدود به افراد بالای ۱۸ سال باشد که دیگر واکسن‌های تأیید شده برای آن‌ها در دسترس نیست یا از نظر بالینی مناسب آن‌ها نیست.

منبع: ایمنا

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس